Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Salut!

Vara asta trebuie sa schimb chitul ambreiaj si valanta plus un simering (plange nitel ulei pe la el, am vazut la revizie) dintre motor si ambreiaj (cica e ala de citeste turatia la motor).

O recomandare de marca si un pret ? 

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat AM Sachs - kit complet ambreiaj + volant 1530 de lei, mai poti pune si Luk, era putin mai ieftin de unde am luat eu. Eu am 1.9tdi PD, nu vad ce motor ai tu ca-s pe telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, nu vad nici un cod 1z1, 1z2.. am alte coduri, scrie made in Czech republic, skoda.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-17228-0-43803100-1430581421_thumb.jpost-17228-0-14459400-1430581428_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am inteles toata teoria despre chiptunning cum ca  arderea este mai eficienta, dar uneori apa sta cu un grad mai jos decat 90, in vale , sau cand e mai rece afara sau cand merg blana 120-130 pe tempomat. pe vag-com nu apar erori .

Modificat de john_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura chiptuning-ul cu temperatura apei din motor. si nici nu trebuie sa apara erori... e suficient sa fie termostatul putin defect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurta intrebare. De unde pot lua cel mai usor un fir de + continuu pe undeva prin spate?

 

Am cumparat pentru instalatia carligului un modul UNIKIT 2P si are nevoie de +

 

post-23977-0-05736300-1430649753_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai priza de 12 V in portbagaj, iei de acolo.

Daca nu, va trebui sa tragi din tabloul de sigurante din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar are fir mai gros? Ca modulul consuma 62W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e suficient cel de la priza. oricum modulul consuma in mod normal doar pozitiile si ceata sa zicem. Frana si semnalizarea sunt temporare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este topicul potrivit, dar stie cineva ce schimbari a adus noul update soft 9971?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

imi puteti spune un mod prin care pot demonta acele ceasurilor de bord ?

P.S :scuzati daca am postat in topic gresit dar nu am gasit un altul referitor problemei mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare , este normal ca plasticul de la plafoniera din spate sa se topeasca in acest fel ? Daca pun led credeti ca temperatura va fi mai mica ?

post-102797-0-21840500-1431885718_thumb.

Modificat de ciolib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e normal cand sta mult aprinsa. Probabil a fost uitata aprinsa la un drum mai lung.

LED-ul va palpai si cand e stins

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare chiar e normal? Eu am modelul celalalt de plafoniera și deși am stat și 2 ore cu ea aprinsa, nu s-a topit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu e normala chestia, indiferent cat stau aprinse becurile. Toate elementele unei masini ar trebui sa traca testele la extreme pentru a primi CTC-ul. Ori becul a avut vreun defect, ori pozitia lui a fost nefireasca (lipit de plastic). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul nu era lipit de plastic si nici nu era ars. Doar nu mai funcționa de ceva timp, iar când am vrut sa il schimb am observat plasticul topit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si dupa ce l-ai schimbat, cel nou functioneaza? Ma gandesc sa nu fie vorba de un scurt sau ceva de genul. Nu prea ma pricep la partea electrica, deci asteptam parerea unei persoane avizate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit acum de la mașină. Becul nu este ars, siguranța nu este arsa , conectorii de la buton gliseaza fara probleme.Nu am aparat de măsură sa verific daca am tensiune pe conectori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am inlocuit plafonierele cu unele luate de pe vw si tot asa pirlite erau;

acum nu mai imi amintesc daca si aia din fata era la fel dar sigur cea din spate a fost si am facut upgrade la una cu 3 becuri.

 

Sa nu mai zic ca si pe vw-uri plafonierele simple erau in stare buna?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plafonierele se topesc de la becuri tinute aprinse prea mult. daca nu sunt topite, e clar, nu au fost tinute aprinse cu orele in continuu.

sau bec mai mare, dar intra mai greu C10w in locul lui c5w.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă mai mult de 2 ore am ținut aprinse becurile în plafoniere, dar în 2 ore nici măcar nu s-a deformat vreun pic plasticul ăla.. Acum poate la astea cu 3 becuri e alta treaba, eu de astea am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-54742-0-50241600-1432026963_thumb.jpoate știecineva ce ffuncție asigura mufa verde, cea albastră e GPS. E o antena gps de VW pasat cc 2014

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista vreun cod anume pentru acesta rotita ? Este cea din motorul electric al geamului partea dreapta, este foarte uzata si usor avolizata, nu reusesc sa inchid geamul din cauza ei. Mi se tot intrerupe de 3-4 ori pana la inchiderea totala, m-am uitat, verificat si curatat chedere si canale la geam conform troubleshooting-ul unor useri dar in zadar.

Va multumesc

post-147906-1432863048209_thumb.jpg

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!