Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Folosește cineva paravânturi geam fata / spate? Ma interesează dacă apar probleme, intra apa la spălătorie sau vâjâie? Mă orientez către Heko. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot scoate blocul de lumini(stiu cum se scoate),dar functioneaza corespunzator.Ce sa fac,sa incerc sa-l schimb,am gasit la 200 lei,dar nu stiu cum sa fac.Oare merita sa ma leg la cap?

Modificat de neo2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ori merge ori nu merge? ca m-ai pierdut... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza corespunzator,doar ca nu-l pot scoate.Daca am nevoie de un fir ce ma fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea este: de ce vrei sa-l scoti daca functioneaza???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm,am eu un pitic pe creier care zice ca ceva nu functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci mai straduieste-te....

probabil nu faci bine miscarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are carlig oem Profsvar ma poate ajuta cu o poza a suportului unde vine priza montata pe el cu sistemul dr rabatare si daca stiti cum se schimba încuietoarea la carlig. Nu are cheia si trebuie sa comand alta încuietoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot scoate blocul de lumini(stiu cum se scoate),dar functioneaza corespunzator.Ce sa fac,sa incerc sa-l schimb,am gasit la 200 lei,dar nu stiu cum sa fac.Oare merita sa ma leg la cap?

 

daca nu iese cand apesi pe el, rotesti spre dreapta si tragi spre tine - atunci fa aceeasi manevra dar da jos plasticul de pe lateral - cel care vine peste cutia de sigurante - si impinge blocul de lumini si din spate - in timp ce tragi de el din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are carlig oem Profsvar ma poate ajuta cu o poza a suportului unde vine priza montata pe el cu sistemul dr rabatare si daca stiti cum se schimba încuietoarea la carlig. Nu are cheia si trebuie sa comand alta încuietoare.

De carlig se discuta aici: http://vwforum.ro/topic/40280-portbagaj-si-carlig-de-remorcareoctavia2/page-2#entry2552210

Cine stie, poate ai mai mult succes...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa montez o pedala footrest la O2 FL si vad ca mai este prinsa intr un surub in spatele ornamentului de pkastic care acopera pragul. Cum se scoate acel ornament? Aveti idee, este prins doar in cleme si trebuie tras mai cu spor sau exista alta tehnica? Nu as vrea sa rup ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi aduc aminte acum cum arata la O2, dar ornamentul nu necesita scoaterea manerului de deschidere al capotei  ?

 

daca da, trebuie intai sa il scoti pe acesta, dupa care sub el gasesti un surub de plastic, sub un capacel de plastic.

 

dupa ca ai dat toate astea jos, sta in clema - tragi si il scoti. In spatele lui o sa gasesti torxul respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras de manerul de la capota dar nu a iesit de nicio culoare. Trebuie tras intr o anumita pozitie sau tot asa, mai cu forta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca are o clema ce trebuie impinsa sa se declipseze de pe prindere. Ceva de genul este s2-ftr-orig16.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a fost. Multumesc frumos pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu de montat un compartiment / sertar scaun sofer, si nu ma descurc sa-l montez din acea pozitie, vreau sa dau scaunul jos si am o intrebare legata de acel fir de la Airbag, cum sa procedez sa nu fac vreo prostie ?

Scot simplu firul, decuplez bateria, sau doar minusul ?

 

 

Va multumesc de eventualele raspunsuri

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur iei contactul, astepti 10 minute, iei borna - asa zice manualul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si eu ceva scris in manual, se mentioneaza ca : dupa scoaterea minusul trebuie scos si plusul, este relevant pentru lucrarea mea ? sa scot minusul urmat de plus sau este deajuns doar minusul ? M-am derutat singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-le pe amandoua, nu e problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosește cineva paravânturi geam fata / spate? Ma interesează dacă apar probleme, intra apa la spălătorie sau vâjâie? Mă orientez către Heko. 

 

Sunt si eu interesat, in special de vajait, avand in vedere ca la FL oglinzile de elefant oricum vajaie destul :). N-as vrea sa adaug zgomot aditional. 

 

Pe langa avantajul de a merge cu geamu deschis la viteze mici, eu mai urmaresc o chestie: cand spal parbrizul la viteze de 80-90 km/h, apa se prelinge pe geamul soferului (n-au pus opritoare pe marginea parbrizului cum au cam toate masinile). Sper eu cu acele paravanturi sa se rezolve si problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o alta intrebare :). Cum desfac lateralele de la consola centrala spate sa ajung sa vad arcurile sau mecanismul de la cotiera? Sau pot prin spate pe la gurile de ventilatie? Cum se dau jos alea? Cotiera-mi scartaie cand o deschid si o inchid si ma scoate din sarite, maine daca tot am program pentru masina vreau sa ung pe acolo cu vaselina sa taca.

andrei, tu esti salvarea mea :).

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gurile de ventilatie sunt prinse in clipsuri, tragi cu atentie de ele (sau folosesti scule de pastic)

Probabil ar trebui sa se vada ceva mecanism pe acolo, nu am fost curios sa ma uit cand am desfacut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede mecanismul si ai acces la el complet. Am pus "untura" si pe langa ca merge mai usor tace :). Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde sa intreb si cer scuze, dar ati cumparat ceva de pe superskoda.com? Ma intereseaza calitatea produselor, timpul de livrare si costul transportului. Sunt niste plastice, deci nu au greutate mare. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!