Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Am determinat dupa multa atentie si urechi ciulite de unde vine sunetu' cel putin la mine e de acolo sunt sigur, si anume de la SERVO-DIRECTIA electro asistata.....sa fiu mai plastic ca sa inteleaga lumea ce sunet se aude la mine --- exact ca atunci cand se incarca un blitz --- sau cand un motor electric nu primeste destul curent si incercand sa se invarta incepe sa piuie, se intampla la bormasina cu acumulator, sunetul incepe doar cand invarti volanul si e motorul rece, si nu e de durata.

Poate fi comparat si cu un sunet de turbina, dar dupa ce s-a incalzit bine motorul 90 de grade am turat-o pe loc si pe la 3000 sa auzit sunetu de turbina care e mult mai puternic si nu la fel de ascutzit.

"Rontaitu"(un sunet dur de diesel) a disparut dupa revizie, ceea ce imi ridica oarecum un semn de intrebare cu reviziile la 15000, uleiul isi pierduse rau calitatile, cu uleiul nou e mare difernta in ce priveste silentiozitatea galagiosului diesel PD......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vedeti daca nu cumva vibreaza gura de admisie a aerului in motor . aia neagra de plastic fixata deasupra radiatorului .Vedeti sa sanu bazaie vreun scut pe dedesubt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie rontaitul care se aude la diesel mai pregnant odata cu venirea frigului, pina se incalzeste motorul putin...Mie asa mi se pare, ca "rontaitul iarna nu-i ca vara".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La rugamintea lui DArtagnan, o sa-mi raspund singur la intrebarile puse acum 1 an de zile, plus cateva (cam multe) impresii dupa juma de an de folosinta

1)Am auzit pe multi ca se plang de motorul de 1.9 tdi din cauza zgomotului mai ales pe forumurile din afara gen briskoda. Motorul de 2.0 tdi care vreau sa-l iau eu este mai silentios si rafinat fata de cel de 1.9 ? Ca parerile sunt impartite

M-am obisnuit incredibil de repede cu zgomotul motorului, zgomot care e mai pregnant la turatii mici,relanti si mai ales cand motorul e rece. In rest zgomotul nu ma deranjeza deloc, masina e destul de bine insonorizata, iar 2.0TDI are mai mult un zgomot gutural nu de tractoras cum au alte dieseluri.

2)La diesel stiu ca-i problema mare cu incalzitul masinii iarna. Adica stiu ca la passatul meu pe benzina o lasam 2-3 minute si incepea sa intre aer cald (chiar ma laudam la multi cu asta ca se incalzea f repede).La diesel stiu ca este alt regim, dar citeam prin reviste sau pe net ca noile modele au un circuit separat de caldura(electric ? ) si caldura vine mai repede in interior ?

Aici pe forum am auzit discutandu-se ca cei care au climatronic daca folosesc compresorul imediat le vine aer cald sau asa ceva ?

Nici chestia cu incalizrea nu mi se pare groaznica, e adevarat nu se incalzeste motorul daca stau pe loc, dar in mers se incalzeste destul de repede, pana la primul semafor deja incepe sa bage aer caldut. Pentru cei care nu suporta cateva minute pana cand baga aer cald este solutia cu scaune incalzite zic eu, sau o husa cu termostat care-s destul de ieftine.

Circuitul separat de care vorbeam mai demult, am descoperit ca este optional, si cu el poti incalzi masina cand motorul este oprit.

3)Aveti idee cam cat mananca un 2.0tdi in oras comparativ cu 1.9 ? In brosura se spune ca mananca doar cu o idee mai mult, dar auzisem niste povesti de groaza de la cei cu vechiul 130tdi care ajungeau si la 12 litri in oras ? (sper ca glumeau)

Cei cu 12 litri nu glumeau, am avut si eu uneori consumuri de 12 litri in oras. Dar asta in situatii mai speciale, blocat in trafic, bara la bara, drum scurt de 4-5 km. Probabil ca un benzinar ar fi luat vreo 16-17 in aceasi situatie. In mod normal sunt multumit de consum, in zilele aglomerate am cam 9-10, cand e lejer in oras scot cam 8, iar cand e foarte lejer scot si un 7.

4)Am citit pe net un review si spuneau ca la 2.0tdi la Octavia 2 este o problema cu accelerarea, adica ori nu ai putere aproape de loc, ori te lanseaza in viteza f. brusc, adica nu e "smooth". Tipul zicea ca la fel a vazut si la Alteea, in schimb la Golf5 sau la Audi A3 nu a avut aceasi problema. Stiti ceva de chestia asta ?
Nu este nici o problema de genul asta, cel putin nu deranjanta. Treapta 1-a si a II-a sunt destul de liniare (sau lineare ? ), chiar ma deranjeaza ca zici ca-s trepte de motor pe benzina :P

Dar in a 3-a,a-4, si asa mai departe, daca accelerezi mai tare sub 2000 turatii, o sa zvacneasca masina sub tine cand ajunge pe la 2000, e un sentiment superb :D

Deci daca la inceput imi faceam problema ca sotiimea inceptoare nu o sa poata conduce masina, acuma pot sa zic ca e o masina si un motor extrem de usor de condus.

5)Nu stiu daca o sa-mi permit sa mai iau alarma sau telecomanda pt inchidere din fabrica. Daca imi pun mai tarziu alarma la dealer, o sa functioneze si pe inchiderea centralizata ? Ca sa nu mai iau telecomanda din fabrica stiind ca in vreo 3-4 luni imi pun alarma la masina.

Pana la urma am primit de la dealer telecomanda si alarma si sunt multumit de ele, au tot ce imi doresc (poate mai putin pager).

In rest dupa aproape 6 luni de zile de cand am masina sunt in foarte mare parte multumit atat de masina cat si de dealer. O sa pun mai jos cateva impresii

a)Motorul mi se pare superb, fortos cu reprize excelente, consumul e bun zic eu, mai ales in afara. Poti face depasiri in siguranta cam la orice viteza.

b)Suspensiile mi se par foarte bune, sunt o iede mai moi ca la vechiul meu passat (unde ma durea fundul cand treceam peste orice groapa), dar sunt suficient de tari cat sa asigure un comportament sportiv si stabil.

c)Masina sta lipita de sosea in abordari mai sportive, are stabilitate foarte buna.

d)Spatiul interior este acceptabil, in fatza eu care am 1.95 incap super lejer. In spate este loc, dar nu pot sa zic ca se sta boiereste mai ales in spatele meu :D Dar totusi se incape, 4 persoane pot merge lejer la drum lung.

e)Nu am problema cu consola centrala - umbla un mit ca e jenanta pentru genunchi- nu am problema asta , poate si pentru ca sunt mai slab...?

f)portbagajul este imens, iti incape ce vrei, rabatarea bancheti se face usor si se mareste considerabil astfel porbagajul. Din nefericire cand se rabateaza se face o diferenta de nivel intre spatiul rabatat si porbtagaj- dar si asa este extrem de util, incap lucruri de lungime foarte mare (2 metri sau chiar mai lungi).

g)Climatronicul este foarte util, ii inteleg pe cei care ziceau ca merita orice bani fatza de AC. Dezaburirea parbrizului la fel merge rapid, apesi pe buton si se dezabureste imediat.

h)ESP-ul nu am avut nevoie de el pana acum, eventaul doar ASR-ul si diferntialul electronic mai intrau cand faceam patinaje pe gheata cu cauciucurile de vara

e)Franele sunt BESTIALE, si nu exagerez, masina asta franeaza excelent, si asta de la viteze foarte mari, am avut un incident in care a trebuit sa franez brusc cam de la 130, si masina s-a comportat foarte bine. Plus ca are si chestia cu distributia fortelor de franare pe ambele punti in mod egal, si franarea de urgenta - adica daca apesi brusc pe frana dar nu apesi destul, masina o sa faca asta pentru tine

f)TPM-ul chestia aia care iti verifica daca ai pana - pana acuma nu mi s-a aprins, adevarat ca nu am avut pana dar am avut o mica inegalitate intre presiunile cauciucurilor si TPM nu s-a aprins. Poate functioneaza doar la diferente mari de presiune.

g)Bordul - imi place mult si inca nu m-a plictitis, sunt obisnuit cu culoarea verde pentru ca asa aveam si la Passatul B4, e odihnitoare.

h)Insonorizarea - este in general buna, cu toate ca de cand mi-am reparat o zgarietura si mi-au umblat cei de la Seat la chedere - parca se aude din zona in care au umblat zgomote de afara la viteza mare - o sa trebuiasca sa investighez

i) Farurile, sunt bune, nu pot sa ma pronunt daca-s excelente sau nu, dar noaptea nu am avut probleme de vizibilitate.

j)MaxiDotul face banii, arata masina altfel cu el parca, iti arata cand nu inchide unul usa sau iti da alte informatii legate de starea masinii

k)Cdplayerul - nu mi-a sarit niciodata vreun disk, cred ca are buffer suficient de mare

l)stergatoarele aero twin sau cum se cheama fac treaba buna, se pliaza perefct pe parbriz si nu lasa urme - sper sa nu am probleme cu ele mai tarziu, ca am auzit ca-s cam scumpe

O sa spun si partile negative

a)Chederele de la usi - uneori se aud cum se ating - asta doar cand e cald afara, e enervant ca sunt langa capul soferului si de asta se disting mai bine zgomotele. Dar dupa cum am zis problema apare doar pe drumuri proasta si cand e cald afara. Se poate rezolva cu putin silicon pe ele

b)vopseaua este pretentioasa - trebuie avut grija unde o speli, si cum o speli

c)cred ca mai sunt si alte chestii - dar nu imi vin acum in minte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult @raz.ro, m-a ajutat mult sa-mi fac o parere, mai ales ca o ai de 6 luni.

Inca mai stau pe ganduri daca sa iau 1.9 sau 2.0 din cauza consumului in oras, sunt Bucurestean si ce se intampla pe strazile noastre aglomerate este de necrezut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic daca tii masina mult timp, 10 ani asa cum ai vorbit, sa te gandesti bine la ce motorizare ei sa nu-ti para rau mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tocmai asta este motivul cate ma duce spre 2.0 ... sunt unul din cei care tin la masina si stiu s-o ingrijesc deci nu-mi fac probleme ca n-o tin atat timp...numa sa ma duca motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin OT: tot vorbeati voi de plusurile pe care le are masina asta...

Mie imi place ca stergatoarele se retrag nitel sub capota atunci cand sunt parcate, astfel incat hotii sa nu poata sa le "sustraga". Ma rog... nu te pui cu nebunul, dar chiar daca le fura, nu vor mai fi bune nici sa-si stearga geamurile de la casa cu ele (ca sa nu zic altceva). :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt raz.ro: Spune-mi te rog, zgomote ciudate prin masina nu ai? Vibratii cand mergi pe piatra cubica sau pe drumuri mai proaste? Dar boxele nu-ti vibreaza la basi mai puternici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca si asta este OnTopic: are cineva tapierie din piele? Ceva remarci?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt raz.ro: Spune-mi te rog, zgomote ciudate prin masina nu ai? Vibratii cand mergi pe piatra cubica sau pe drumuri mai proaste? Dar boxele nu-ti vibreaza la basi mai puternici?

momenant am urmatoarele zgomote

1) zgomotul de la chedere..e ceva intalnit, sunt niste pacaituri care apar undeva in zona usilor sau a plafonului cand mergi pe drumuri proaste, denivelate, etc. Atentie, zgomotele astea nu apar mereu !!! apar doar cand e cald afara, si sunt produse de atingerea chederului usii cu chedereul cadrului usii. E ceva intalnit si la altii din nefericire. O rezolvare e sa ungi chederele cu ceva, dar problema e temporara, ca trebuie sa repeti operatiunea saptamanal

2)Numarul din spate care zdrangane - dar asta e vina mea ca-s sunt prea comod sa-mi rezolv problema :(

3)La viteze mari aud si eu acuma un vajait sau zgomote de afara. Dar asta aud numai de cand mi-am reparat o zgarietura la Seat si mi-au revopsit o portiera. Au umblat probabil pe la chedere si nu le-au pus bine...

4)Boxele nu stiu...nu sunt fan al basilor sau a muzicii foarte puternice..sincer nu am observat, dar tot ce se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu care dau foarte tare sunetul in masina ca nu vibreaza nici o boxa. si nici distorsiunile nu sunt mari cu toate ca are putere mare de iesire.(putine distorsiuni abia de la 35 in sus, personal consider ca 25 e suficient). singurul lucru care am vazut sa vibreze din cauza boxelor este oglinda retrovizoare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu care dau foarte tare sunetul in masina ca nu vibreaza nici o boxa. si nici distorsiunile nu sunt mari cu toate ca are putere mare de iesire.(putine distorsiuni abia de la 35 in sus, personal consider ca 25 e suficient). singurul lucru care am vazut sa vibreze din cauza boxelor este oglinda retrovizoare :)

La mine se aude in dreapta o vibratie destul de puternica si la volum mediu. Am tot ciulit urechea sa vad ce anume vibreaza, dar nu-mi dau seama. Ce-ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanc: la skodele voastre cum sunt prinse bokele din usi: de tabla usii sau de fatza usii ?

la mine la 307 boxele sunt prinse de fatza de usa (de plastic) si e super-nasol. daca si la voi este aceeasi solutie atunci stim ce ii vibreaza lui bogdanc in dreapta in usa :D

de aici se naste o intrebare interesanta: cum naiba auzim cu TOTI zgomotele in dreapta, iar pe cele din stanga nu le aude nimeni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt raz.ro: Spune-mi te rog, zgomote ciudate prin masina nu ai? Vibratii cand mergi pe piatra cubica sau pe drumuri mai proaste? Dar boxele nu-ti vibreaza la basi mai puternici?

Nici vorba de vibratii in boxe la volum ridicat si basi puternici. Sistemul audio este cu adevarat excelent. In ceea ce priveste vibratii pe drumuri proaste nu exista doar partea spate suna putin mai tare (dar nu deranjant), probabil din cauza pachetului de drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude in dreapta o vibratie destul de puternica si la volum mediu. Am tot ciulit urechea sa vad ce anume vibreaza, dar nu-mi dau seama. Ce-ar putea fi?

Subscriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sigur, dar la mine cand e rece masina, suportul lateral de pe usa din dreapta unde zici si tu ca ai problema (ala unde bagi sticla de 1,5 l sau alte prostii) daca misc de el scoate un zgomot ca un parait, care se aude si la unele gropi cand e rece masina. cand se incalzeste nu face in nici un fel. cel din stanga nu face in nici un fel chiar daca e rece sau cald in masina. cred ca face asa din cauza ca in dreapta merge mai multa lume si se mai tranteste ;) din cand in cand portiera. in stanga ma urc aproape doar eu si am grija cum o inchid. nu stiu, vezi si tu trage misca putin de el si vezi daca scoate vreun zgomot. in schimb boxele sunt ffff bine prinse si nu se aude nimic indiferent de volum. doar mici distorsiuni cand e la maxim (si depinde si de melodie si de claritatea ei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la O2 boxele sunt prinse de usa (de tabla) atunci e bine. altfel ... banuiti si voi de unde se aud zgomotele la diverse nivele de volum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am zgomote la diverse volumuri (gen vibratii ale boxelor) si nu cred ca e prins de plasticul exterior al usii, sau daca este, este prins fff bine. am vibratii in scaun in schimb la volum mare.... de la basi :) (si e setat doar la 3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele sunt prinse de usa de partea de tabla cu nituri si nu au cum sa se miste sunt pe un suport de plastic special facut pt ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai un amic mi-a zis ca vrea sa scape de O2-ul lui caci ar fi probleme la systemul de injection?

Cineva a auzit ceva?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni. Doar tu.

Daca ar fi probleme la injectie (nu s-a precizat diesel, benzina) ar fi o problema comuna si la modele VW-Audi. Deci...liniste totala pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, uite precizari:

Salut, a avut la 4000km o problema si au trebuit sa-mi schimbe turbina. Au zis ca e o problema de fabricatie dar asta e. De atunci nu am avut nici o problema. Motorul e de la VW dar mie mi se pare ca se aude cam tare dar asta e cu diesel-ul. Eu mai am un megane pe benzina si normal ca se aude mult mai fin si probabil de acolo mi se pare ca sunetul e mai tare.

deci este ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt cazuri singulare, nu sunt motive de ingrijorare...Eu nu stiam de acest caz.Singura turbina de care stiam ca a cazut pana acum este cea a lui Redeagle (insa el avea tuning si interventii multiple la masina- poti sa dai o cautare si sa aflii mai multe).

Oricum un TDI trebuie condus in o anumita maniera, poti citi mai multe in sectiunea TDI.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

oameni buni:) am si eu o mare nelamurire.... are cineva poze cu jantele de 16" Lyra si Vega? Vreau sa vad care e diferenta.. Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!