Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Blitz, la dacia logan pe care am luat-o eu ca si comparatie, roata (anvelopa I mean) e tot pe janta de 15 :D

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Whatever, pune rapoartele de demultiplicare din cutie, s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta-i tot ce am gasit la dacia....nimic despre rapoarte, sorry :)

CUTIE DE VITEZE Dacia Logan

Tip JH1

Numar rapoarte 5

Viteza (km/h) la

1000 r/min

in treapta 1 7,24

in treapta a 2-a 13,18

in treapta a 3-a 19,37

in treapta a 4-a 26,21

in treapta a 5-a 33,94

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@audi_fan:

Octavia Trend benzina / 1.6 MPI / 102 CP / transmisie automata - 6 trepte / 5 usi Pret fara TVA: EUR 14.068

Octavia Trend benzina / 1.6 MPI / 102 CP / transmisie manuala - 5 trepte / 5 usi Pret fara TVA: EUR 12.707

1,4 dsg am vazut ca nu exista, dar 1.6 ei zic ca ar fi :D

Later edit: Merci TDB. O sa schimb si eu peste 3000 de acum inainte. La inceput am schimbat la 3000 pentru ca era in rodaj si am zis sa nu o fortez.

@Macosoft: Faci o confuzie... "Transmisie automata" nu inseamna DSG !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-ai dat tu acolo este neinteresant. Marog, n-aveai de unde sa gasesti, eram sigur de asta.

Hai sa-ti dau si eu rapoartele la cutia ta :D (cel mai probabil 0AF):

Tr. 1 = 3,455

Tr. 2 = 1,955

Tr. 3 = 1,281

Tr. 4 = 0,975

Tr. 5 = 0.813 (0,776 pentru 1,6 FSI 85kW)

Transmisia finala = 4,533

Cam asa arata niste rapoarte dintr-o cutie de viteze. Diferenta o vezi la treapta a 5-a unde, puterea, implicit cuplul motor este mai mare, au mai scazut raportul, facandu-l si mai mult subunitar. Si asta la acelasi diametru al rotii cu totul (ca nu cred ca dotau 1,6MPi si FSi cu roti diferite)

Cheerz! :D

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRAPAR: si care e diferenta intre DSG si automat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu are sens sa intram in polemica despre DSG si apartenenta ei la familia transmisiilor automate.

Din punctul de vedere al soferului, DSG este automata pentru simplul fapt ca schimba singura treptele si nu are pedala de ambreiaj.

Din punct de vedere tehnic, faptul ca nu are torque converter ci doua ambreiaje actionate robotizat o face semi-automata sau manuala automatizata. Dar pentru utilizatorul de rand acest detaliu nu are importanta. Ce conteaza este ca omul vrea ca masina sa schimbe singura treptele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRAPAR: si care e diferenta intre DSG si automat?

Modul de transmisie la DSG se face cu dublu ambreiaj: unul "se ocupa" de treptele 1,3 si 5, celalalt de 2,4 si 6 (eventual), astfel incat intre schimbarile de viteza nu se mai pierde putere/cuplu, acceleratia fiind continua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles bine, Blitz,intr-a V-a la 0,813 rotatii ale arborelui motor am o rotatie a arborelui din cv si la 4,533 rotatii ale arborelui din cv(secundar) am 1 rotatie a rotii...

Cu alte cuvinte, in viteza a 5-a la pentru ca roata sa faca o rotatie motorul se invarte de 3.685329 ori...

Ar rezulta la 3000 de rpm, de exemplu, 814.038 rotatii ale rotii care inmultite cu lungimea cercului si apoi inmultite cu 60 ar rezulta viteza reala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Are idee cineva ce fel de anvelope sunt Bridgestone turanza ER 300 sau 500 nu sunt sigur. Masina maea Skoda Octavia Elegance a venit incaltata cu ele . Ma intreb anvelopele sunt de vara ( nu cred ca pot fi de iarna :-), sau all seasons?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dealer marti cind am fost sa mi se monteze RCD-ul mi-au spus sa stau linistit ca sunt All seasons... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva...se demonteaza greu partea de sus de la fata de usa(din fata)?mi-e teama sa nu rup ce :) va,sa aiba vreun surub ascuns si sa trag eu tare...daca stie cineva as vrea sa-mi zica si mie procedura!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tatal meu ar vrea sa isi cumpere o skoda noua ( s-a saturat de second ). I-am aratat una pana in 17000 euro . Si intrebarea lui a fost si taxa de prima inmatriculare cat ii?

Se plateste la masinile noi, si cat ii? (am un mic lapsus acum si nu mai am rabdare sa cau pe net.)Niste lamuriri ar fi binevenite.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde daca e pe benzina sau motorina:

pentru benzina intre 160-180, 480 TFSI si motorina 500-530

PS. in 20 de sec. deschideai orice configurator :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee masinile cu pachet drumuri grele vin cu suspensie sport automat????!!!! A mea m-am uitat pe configuratie si are pachetul si imi apare o optiune de suspensie sport. Mi se pare ca se bat cap in cap sau ma insel ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cat sunt jantele? s-ar putea sa fie o suspensie sport pe masinile cu jante pe 16" (indiferent daca au sau nu pached drumuri grele din fabrica). eu nu am pachet drumuri grele si imi apare si mie optiunea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E imposibil sa ai drumuri grele si in acelasi timp suspensie sport. (din fabrica ma refer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de precise sunt informatiile de pe situl in care introduci VIN-ul ?

la PDA care trebuia sa fie alarma am "sports suspension" scris (jantele sunt standardul de pe elegace) Si e si pachetul

la codul care trebuia sa fie PWF" pachet ala cu lumini si senzor ploaie" scrie "bumpers and door sill covers in Audi exclusive body" :rolleyes:

Si mai sunt vreo 2 coduri care la noi am comandat ceva si pe configuratie zice altceva in rest sunt si multe care concid ...Idei ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca codurile care le-ai comandat se regasesc in descrierea codata in VIN este OK. Cateva descrieri de acolo sunt gresite dar codul conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regasesc curios ca, ce trebuia sa fie sa regaseste cu descrierea corecta sub ALTE coduri insa!!! Si sub codurile corecte sunt descrieri mai ciudate .

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti despre : http://www.autotoys.com/x/cust/product.php?productid=9492

bine ca la noi modelul l`am gasit la 38 de mil da`.. nu se pune :offtopic: cred si daca m`as duce personal sa`l iau n`as ajunge la aproape 1.500 euro :)) http://www.be-loud.ro/produse/DVD_-_TV_Aut..._DVD/DTS-660WT/

am mai vazut cateva modele interesant pe un site chinezesc : http://www.chinavasion.com/product_info.ph...ully-motorized/

modele ar fi mai multe.dar am dat cateva exemple ca idee sa stiti ce m`ar interesa.

cum pot afla dimensiunile RCD`ului standard d pe o2 ? oare or merge la noi? merita? o sa se vada aiurea? strica aspectu interiorului ? are cineva asa ceva?

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faine scule iar cel din China e chiar tentant si la pret...acum eu zic ca standardul ala din ar trebui sa aiba o dimensiune standard (ca de aceea l-au standardizat nu? ) si pe adancime, dar nu as baga mana in foc. Oricum sunt multe chestii legate cu fire de la calc masinii la acel display (temperatura, senzor de parcare) probabil si ceva de la climatronic nu stiu f exact (deocamdata) banuiesc ca daca renunti la acele functonalitati poti sa-ti pui asa ceva...dar ar fi bine dupa garantie ca s-a putea sa o pierzi ca e interventie la partea electrica. Nu stiu ce service s-ar baga ..sunt oricum noi necertificate de fabrica, cele chinezesti probabil nici nu au proceduri f clare de instalare. Cu asa ceva ce obtii din ce am vazut eu: control cu touch screen a unei scule multimedia care in plus fata de muzica poti vedea poze la rez decenta , poti vedea un DVD si f interesant te poti conecta pe blue tooth pt hands free si probabil arunca semnalul audio decodat de pe blue-tooth in difuzoarelemasinii si are si built in mic. E posibil daca nu strapezi pe undeva sau nu umbli la fire cand scoti stream-ul sau audiance-ul sa-ti dispara si eventuale functii de pe DIS(maxi-dot ). Sa vedem ce zic cei care au montat asa ceva

Varinta fara batai de cap: un dvd player dinacela mic portabil care au ajuns vreo 150E si pe care il tine nevasta sau amanta pe genunchi in dreapta ta adevarul ca nu aer touch screen dar il poti pune in torpedou si avantaul ca il poti lua si in camera de hotel sau..cort :offtopic: Doar o sugestie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!