Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Cam la ce turatie e normala (indicata) schimbarea vitezei pentru benzinare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai indicat ar fi undeva in zona turatiei de cuplu maxim, chiar si putin mai sus de acea zona. Cauta-ti diagrama de putere/cuplu pentru motorul tau, informativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la ce turatie e normala (indicata) schimbarea vitezei pentru benzinare?

Din cate stiu eu ... si cam asa e indicat.. se face la 2500 RPM-3000 RPM ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat. Daca crezi ca exista o singura turatie recomandata la care sa schimbi din 1 in 2 si la aceeasi din 4 in 5 te inseli :lol:

Schimba si tu acolo in zona unde ai ceva cuplu, astfel incat sa "cazi" tot in zona cu ceva cuplu. La 1.6 MPI eu as schimba pe la 2500-3000 in vitezele mai mici iar din 4 in 5 in functie de inclinatia drumului si viteza de deplasare. Cine crezi ca sta cu ochii pe turometru? Nu te stresa, o sa vezi cum iti cere masina, nu exista reguli. Daca esti singur in masina vei schimba la o turatie, iar daca ai 5 insi si ceva bagaje, cu siguranta o sa schimbi mai sus :lol:

Se zice ca nu e bine sa subturezi masina dar nici sa "pupi" de fiecare data zona rosie :lol:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[offtopic]rvacaru, de ce tre'e sa stea cu ochii pe turometru ca sa schimbe???

[ontopic], uite aici si diagrama de cuplu pentru motorul tau, cea cu roz. Ai cuplu maxim pe la 4000rpm. Tot teoretic, undeva putin mai jos sau chiar in dreptul turatiei de cuplu maxim ai si un minim al curbei de consum.

Macosoft, in timp, conducand masina mai multa vreme si ajungand s-o cunosti, vei schimba treptele la feeling, vei observa pe unde-i ok, unde ai consum mai redus etc etc. Trebuie doar sa experimentezi.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am zis sa stea cu ochii pe turometru :lol: Dimpotriva :lol: I-am zis de 2500-3000 ca sigur el se va uita. Eu nu ma uit, ca suna FSI-ul suficient de tare sa il aud. Cat despre AUB... :lol:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru pe la ce turatii schimbi deobicei din treapta 2 in 3 si din 3 in 4 ?

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru pe la ce turatii schimbi deobicei din treapta 2 in 3 si din 3 in 4 ?

2 reguli de bun sim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad multe pareri pentru 3000. Si eu tot in zona aia schimb viteza (obisnuinta de la Dacie), dar am vazut ca O2 1,6 mpi are cuplul maxim la 3800. Tocmai din cauza asta am si intrebat pentru ca in mod normal viteza se schimba peste cuplul maxim. In cazul meu ar trebui pe undeva pe la 4000-4500.

Am mers si cu Dacia lu' tata (din '95) si vreau sa zic ca are demaraj mai bun decat O2 la 1,6 mpi. Bine, dacia are cuplul maxim pe la 2500. Totusi, in treapta IV cu dacia la 2500 ture am viteza de 80 km/ora iar cu O2 in treapta V am aceeasi viteza la 2500. Este oare normal? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters parerea mea am confundat dieselul cu benzina ...:icon_thumright:

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiO2: Te cam contrazici in cazul asta. Pai daca DUPA schimbarea vitezei vrei sa fiu cu turatia aproape de cuplul maxim (adica 3800) atunci cand schimb e clar ca am mai mult de 3800, nu? :icon_thumright:

Eu sunt curios cineva cu 1,6 mpi si DSG cam la ce turatie ii schimba automat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista 1.6 mpi dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de treapta D sau S si cat de cald e motorul.

in D cam pe la 2500-3000, iar in S mai sus (a ajuns si la 5000)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare nevinovata :blink: am postat`o si pe topicul cu pricina da` nu raspunde nimeni :lol: asta vad ca`i mai popularizat :blink: desi risc sa mi-o iau: Fratilor.. se poate monta trapa dupa?! :blink: merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@audi_fan:

Octavia Trend benzina / 1.6 MPI / 102 CP / transmisie automata - 6 trepte / 5 usi Pret fara TVA: EUR 14.068

Octavia Trend benzina / 1.6 MPI / 102 CP / transmisie manuala - 5 trepte / 5 usi Pret fara TVA: EUR 12.707

1,4 dsg am vazut ca nu exista, dar 1.6 ei zic ca ar fi :icon_thumright:

Later edit: Merci TDB. O sa schimb si eu peste 3000 de acum inainte. La inceput am schimbat la 3000 pentru ca era in rodaj si am zis sa nu o fortez.

Modificat de Macosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare nevinovata :icon_thumright: am postat`o si pe topicul cu pricina da` nu raspunde nimeni :D asta vad ca`i mai popularizat :D desi risc sa mi-o iau: Fratilor.. se poate monta trapa dupa?! :icon_thumright: merita?

Dupa parerea mea: cred ca nu se poate pentru ca tavanul este cu coloana pe mijloc la cele fara trapa. Probabil trebuie sa cumperi si tavan pentru trapa -> cam scumpe piesele + manopera -> las-o balta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers si cu Dacia lu' tata (din '95) si vreau sa zic ca are demaraj mai bun decat O2 la 1,6 mpi. Bine, dacia are cuplul maxim pe la 2500. Totusi, in treapta IV cu dacia la 2500 ture am viteza de 80 km/ora iar cu O2 in treapta V am aceeasi viteza la 2500. Este oare normal? :icon_thumright:

Detaliaza, te rog...ce anume ai vrut sa spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja aici e pimp my ride :icon_thumright: ...eu ma gandeam sa o fac din limuzina in pick-up

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E minunata trapa, dar nu as clinti nici un fir din tavanul masinii sa montez asa ceva daca masina nu are din fabrica :icon_thumright:

Cat despre schimbatul vitezelor, daca la Fabia am cuplu maxim la 4400 de ture inseamna ca schimb la 5500 ca sa cad inapoi la cuplu maxim?

Sau la Dodge Caliber/Kia Ceed, cuplu maxim pe la 5200 de ture ce facem, le turam la 7mii prin oras??

Eu cred ca pe orice curba de cuplu se vede cam pe unde se atinge 80-90% din cuplul maxim si acolo e un bun moment sa schimbam :lol:

Desi imi e greu sa cred ca sta cineva cu ochii pe turometru ca sa fie atent cand schimba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAKRON: vreau sa zic ca in treapta a V-a, la dacie 1,4 mpi am la 3000 rpm viteza de 100 km/ora, in timp ce la O2 de 1,6 mpi in aceleasi conditii am 80 km/ora.

Ma asteptam sa fie invers :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi imi e greu sa cred ca sta cineva cu ochii pe turometru ca sa fie atent cand schimba...

Eu inca ma uit la turometru cand schimb in treapta superioara, dupa toate cele citite pe aici privind turatiile recomandate.

Nota: sunt la prima masina si incepator. Scoala de soferi am facut-o pe Fabia (motorina) si a fost "alta mancare de peste".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care`mi da si mie o poza cu o octavia 2 alba?! eventual si cu jantele din varianta elegance.. proiectoare etc... vreau sa vad cum ar arata alba :offtopic: help?!

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macosoft, la skoda rapoartele de transmisie sunt mai "scurte" tocmai pentru ca valoarea momentului cinetic la roata (cuplul la roata) sa fie suficient de mare ca sa faca fata unei caroserii de peste 1500 de kile.Skoda, in a V-a, la 3000 de ture indica 95 de km pe GPS....Tu la care dacie 1.4 mpi te referi? Daca e vorba de logan, asta are 99 de km/h la 3000 de ture, masurat cu gps-ul...La solenza sau srn nu stiu valorile.

all the best

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!