Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Da dar poate sa se compenseze daca Passatul b5 e mai vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bz1, am ediat un pic postul anterior ca poate nu am m-am facut foarte bine inteles, dar nu am inteles ce ai vrut sa spui.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai un passat b5 din 2001 care a costat mai mult la achizitie decat o octavia2 din 2006 se poate gasi cam la aceeasi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, dar nu cred ca poate avea mai putini km, decat sa ai super bafta.

De intretinere nu zic pentru ca e o chestie relativa si tine de fiecare proprietar in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, acolo se complica intotdeauna lucrurile....anul si masina sunt cele mai simple criterii:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina de 7-8 ani (si diesel, pe deasupra) si adusa de afara) NU are cum sa aiba 140-180k km decat printr-un noroc aaaaaabsolut chior. Caz in care si pretul e in consecinta. Dar 1-200k km dati inapoi fac minuni cand e vorba de luat ochii clientului. Am patit o chestie similara cand imi cautam in ianuarie-februarie 2013 masina, TOATE (si subliniez, TOATE) focusurile 2 de 1,6 tdci aveau maaaaaxim 120-125k km. Mai, cum mama ciorilor sa aiba asa multe valoarea asta in bord? Simplu, asta se cere, asta se vinde. Te duci in targul auto, stai langa o masina, vine negrul si te intreaba: haide, boss, iti place masina? Doar la auzul acestui apelativ ii dau jet si plec, stiu sigur ca masina aia nu trebuie luata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru sfat, Florin! La banii aceștia, credeți că ar fi mai potivit îmi iau Passat B5? Mulțumesc!

 

eu zic sa mergi si sa vezi masina, sa o verifici.... daca totul e ok si esti impacat cu gandul ca are km multi... deci daca o cumperi sau nu.

 

km multi vin si cu probleme multe.... daca nu au fost rezolvate pana acum

 

O masina de 7-8 ani (si diesel, pe deasupra) si adusa de afara) NU are cum sa aiba 140-180k km decat printr-un noroc aaaaaabsolut chior. Caz in care si pretul e in consecinta. 

 

corect.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

       Boxa audio spate (ce mare de bass) nu mai merge si trebuie inlocuita.Am desfacut fata de usa si situatia este clara.

Am luat codul de pe ea 1Z0 035 411 C dar nu gasesc nicaieri un pret.Am cautat si nu apare nimic pe siteurile din Romania.

Imi poate recomanda cineva un loc de unde sa cumpar?....in afara de dezmembrari

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum codul este 1Z0 035 411 Q  si costa aproape 200 lei la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

 

O intrebare, poate a mai patit cineva :) Nu-mi mai merge butonul din consola centrala de deschidere de la Octavia 2 (cel de inchiderea de langa el merge OK). Ce trebuie schimbat si cam cat costa ? E posibil sa fie mizerie se poate scoate acel buton fara sa demontezi nimic ?

 

Multumesc pentru eventualele sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul ala iese in jos. teoretic ai putea sa il scoti pe la burduful schimbatorului de viteze... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate scoate pe acolo. Curatarea lui doar ii prelungeste finctionarea cu 2-3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge și mai mult, depinde cât îl folosești.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul pentru buton este 1Z0962125A 3X1, pret cam 100 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O nedumerire legata de antigel am si eu:in cartea autovehicolului scrie ca lichidul de racire este mov?!!? (in realitate=borcan e portocaliu) iar specificatia este TL-VW 774 G pe net nu exista specificatia.

Desi am cautat pe net nu am ajuns la o concluzie. De care antigel este cel cel original in masina (eventual marca, tip, etc).

Stiu ca ar fi G12, iar la revizie mi-au pus putin G13. Iar daca este G12 sau G12+ de care trebuie organic sau anorganic ca aici e confuzia si ce marci recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus castrol g12, scrie pe borcan g12. G12+ si g13 e la astea mai noi parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e din 2011 octombrie. Bun deci G12+ sau G13. Dar sunt 2 tipuri organic sau anorganic. Aici e buba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio treaba organic sau anorganic in cazul asta. 

la masina ta se specifica G12++ sau G13.

 

G12 ++ a fost inlocuit cu G13. Ambele sunt de culoare mov.

G12++ este  TL VW774 G

G13 este TL VW774 J

 

Deci cele 2 le poti amesteca.

 

The vehicles are filled with coolant additive G12++, or G13 - which has a lilac colour.

The vehicles produced up to 06. 2011 are filled with coolant additive G12++ - which has a lilac colour and conforms with the standard TL VW 774 G.

The vehicles produced as of 06. 2011 are filled with coolant additive G13 - which has a lilac colour and conforms with the standard TL VW 774 J.

When refilling, coolant additives G12++ and G13 - which have a lilac colour can be mixed with each other.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As putea sa amestec ce este masina cu asta http://kynita.ro/antigel-auto-g12-long-life.html ? Am de la cineva antigelul acesta si doresc sa stiu daca e ok sa-l mai concentrez pe cel din masina.

 

 

andrei_221, mai sus scrie ca  G12++ si G13 sunt amandoua mov, iar in masina culoarea antigelului este portocalie/rosu. :tuktuk:  Mov nu este nimic. Nu mai inteleg nimic.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand pui apa in el se schimba culoarea.... si mai importanta e norma, nu culoarea

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, acum aproimativ un an la o spalatorie cineva mi-a rupt ceva in consola aia de pe centru(cea cu butonul de avarie, 2 aeratoare si spatiu de depozitare) si am un zornait si o lamela nu mai sta daca o dau maxim in sus... As putea schimba chestia aia? Unde gasesc sa cumpar una la fel cu cea pe care o am? Am o octavia 2 elegance 1.9 tdi BXE din 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa scapi mai ieftin cauta la dezmembrări. Daca nu, la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer habar nam cum e cu dezmembrarile, nu am fost pe acolo vreo data. O sa ma interesez sa vad. Aia de pe pieseauto pare tentanta, vazui ca unii mai vand si cu 275 de lei(wtf, mi se pare enorm pentru o bucata de plastic), probabil ca la reprezentatnta costa 4-5 milioane...

 

Voi ati mai luat de acolo? As lua pe net dar imi e ca imi trimite vreo caramida prin curier...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!