Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Da , vezi ca sunt colegi de forum care au montat

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

XENON - OCTAVIA 2 cu SENZORI LUMINI
Salutare. Am dat mai multe searchuri, dar nu am reusit sa gasesc un raspuns concret. 

Am o Octavia 2, 2005 - faruri normale - becuri halogen CU SENZORI LUMINI SI PLOAIE ! 

Ma intereseaza asa daca:

1. Cumpar FARURI CU LUPA 

2. INSTALATIE OEM - XENON se gaseste? ( balasturi + becuri ) RECOMANDARI? 

DAR DACA PUN AFTER MARKET pe FARURI CU LUPA !

Ma intereseaza niste recomandari/sfaturi - Vor merge bine si BECURILE CU SENZORII DE LUMINA - deschizand masina, aprinzandu-se farurile noaptea etc. Se ard repede, e vreo problema? 

Multumesc

 

LA anul tau de fabricatie ai grija cu csenonul chinezesc sa nu arzi motorasul de stergatoare si senzorul de umina si centrala electrica.

 

 

Ce anume mai exact? Deci, daca as pune xenon , mi-ar trebui: faruri xenon OEM + instalatie xenon OEM . 

 

Intrebarea mea e : Unde sa caut, si ce.  Cum DEOSEBESC instalatia xenon OEM , ce trebuie sa aibe in detaliu + coduri produs , daca stie cineva? 

 

Si la fel pt FARURI XENON LUPA, cineva mai sus a zis ca sunt cu lupa si pt halogen si cu lupa xenon. Care sunt diferentele? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am auzit sa fie lupa pentru xenon si lupa pentru halogen. Dar cine stie :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dezmembrari cauti.

xenon oem au in far calculator

Luciane, exista si faruri cu lupa cu bec H7. la exterior sunt identice cu farurile xenon oem.

echipau standard RS si SCOUT

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ca o Octavia 2 din 2008 sa fie fara senzor placute din fabrica?

Se poate monta ?

Si cam ce presupune?

Multumesc

MUfa de la senzor, garnituri pini fire si trase cablurile la ceasurile de bord si activate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorizarea mea ,daca am compresor AC Denso,pot pune altul de Octavia 2 alta motorizare?Compresor Sanden de exemplu(am climatronic,nu stiu daca conteaza)

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, se pot monta lumini in oglinzi (pt a lumina spatiul de intrare in masina) la masina din semnatura? Dar pt a lumina spatiul la picioare in fata? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. da

 

PS ciudat e ca nu ai asa ceva la oglinzi, pentru ca din fabrica RS avea lumini in oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

As vrea sa cumpar o Octavia 2 pre-FL (din 2008) si o pot lua cu Audience MP3 (cu care a venit) sau Columbus (montat ulterior).

 

As prefera sa o cumpar cu Audience-ul si sa fac update apoi la un Bolero sau Amundsen.

 

Vreau sa stiu daca atunci cand se demonteaza Columbus-ul vor ramane modulul Bluetooth, GPS, etc. Masina are Maxidot si pregatire GSM din fabrica, a avut un suport de telefon care a fost demontat.

Chiar ma intereseaza partea de conectare a telefonului prin Bluetooth si daca nu se poate, mai bine iau Columbus si gata, chiar daca nu am mare nevoie de partea de navigatie.

CAN-ul si calculatorul de coloana banuiesc ca sunt ok, daca a mers Columbus-ul.

 

Columbus mai are ceva functii importante in plus fata de Bolero de exemplu in afara de navigatie? Exista rama de adaptare pentru Bolero la pre-FL?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea de telefonie si bluetooth este independenta de unitatea audio, are unitate separata.

de ce sa faci ulterior update la Bolero sau Amundsen?  nu are rost.

 

GPS este integrat in Columbus. Daca masina a avut suport de telefon, sunt sanse mici sa aiba si bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns.

 

Bluetooth-ul merge acum in combinatie cu Columbus, de-asta ziceam ca poate e vreun modul separat (abia am inceput sa citesc despre ele, nu ma pricep asa bine).

 

Legat de upgrade, ma tenteaza sa il fac exact pentru partea de telefon prin Bluetooth si un pic pentru cum arata in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai lasa columbus-ul pe masina si ai tot ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E varianta ideala, din pacate diferenta e exact cu cat ies din buget. O sa mai fac niste calcule si vad cum iese pana la urma, multam pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. Multumesc Andrei....

Si inca ceva, acel suport de telefon se poate da jos? Raman urme in bord sau ce solutie as avea sa scap de el...este inestetic si nici nu imi foloseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raman urme in bord si trebuie sa iei alta rama pentru unitatea audio, ca cea de fabrica are un mic decupaj pe unde trece suportul 

 

PS urme adica diferente de culoare, ca bordul nu e gaurit.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As vrea si eu sa-mi schimb calculatorul de confort este pe 25 si as vrea de 32  .Codul actualului meu calculator este 3co 937 049 E .Intrebarea mea este -trebuie sa caut cu acelasi cod?De unde stiu fara a-l monta pe masina ca este de 32?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centrala electrica.... modulul confort este altceva, are alt cod.

 

highline sunt 3C0 937 049 AJ, AL, 3C8 937 049F....S.....AB....AC.... si altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai, nu da cu barda...

Nu e log in mers, sunt doar niste valori ale injectoarelor, dupa cam 9 km (deci motorul cald, afara 19 grade). Daca nu e ok unde am postat, rog un moderator sa mute postarea (co oricum nu am cum sa-l sterg personal, doar ca am cam... sters fisierele de pe pc).

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei sa te lauzi ca ai valori foarte bune la injectoare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!