Jump to content

Inspectia tehnica periodica - ITP


eradut
 Share

Postare recomandată

azi am facut ITP la GT,am fost super multumit de statia ITP din incinta I.N.M.A,institutul national de masini agricole,din baneasa,la capatul autobuzului 205,zona bioterra.simplu,curat,cred ca fac 5 masini pe zi,nu prea stie nimeni de ei,de aia nici nu este aglomerat.

ce imi mai place la ei,a fost faptul ca au instalatie ca la rar,adica nu trage un nea mitica de roata sa iti zica la misto cred ca e capu de bara...ci o pune pe treburile alea vibrante si sti clar despre ce e vorba.in acelasi timp,te invita sub masina,si iti arata asta e ok,uite asta se misca,uite bucsa asta e crapata,etc...din punctul meu de vedere,a fost super tare.

pretul a fost de 95 RON.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Candva prin decembrie anul trecut am facut si eu ITP-ul la Sigemo in Sibiu.

Eram programat dimineata pe la prima ora si intamplator in ziua aia a fost mult mai frig decat fusese in zilele anterioare...erau cam -15 grade.

Cum locuiesc aproape de firma respectiva, pana am ajuns acolo abia acul de la temperatura daca s-a ridicat vreo 1 sau 2 unitati.

Acolo l-am intrebat pe domnul care a venit sa ia masina (un nene la vreo 40 si ceva de ani) daca nu are nimic ca motorul este rece, la care mi-a spus "nu, ce sa aiba". I-am spus ca ma refer la testul de noxe care presupune o turatie ridicata ceea ce din cate scrie cu rosu in manual nu e absolut deloc indicat daca motoru nu e la temperatura optima, la care el "pai da, da ce vrei sa facem acuma sa stam o juma' de ora pana se incalzeste".

I-am spus ca as prefera totusi sa nu imi distrug motorul si m-am dus si m-am mai invartit prin zona pana a ajuns la 90 de grade.

Deci mare atentie, ca dai peste vreun meserias dinasta si te trezesti cu motoru praf.

Si nu, nu m-a pus nimeni sa semnez niciun "disclaimer" cum se pomenea mai sus.

Cu cateva zile inainte de asta, un prieten de familie care e director la o reprezentanta Opel imi povestise cum i-au distrus motorul cuiva in timpul itp-ului exact din cauza asta. (probabil de asta am si fost mai precaut).

Deci chestiile astea chiar se intampla nu sunt tocmai mituri. Probabil ca la masinile moderne care au tot felu de limitari electronice si sisteme de protectie e ceva mai greu, dar e recomandabil sa avem grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut si eu ITP-ul azi la scirocco, m-a costat 160 ron mi-a fost blocata masina de catre rar am asteptat cam 30 de minute pana a venit baiatul de la rar.

Nu s-a uitat la cauciucuri, la geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salve!

In Slobozia sunt 2 statii ITP unde inspectia pentru autoturisme este de 55 lei!!

Da, da, nu am gresit pretul!

Daca va expira ITP-ul si sunteti prin zona sunati-ma si va ghidez la una dintre statii.

Bafta si drumuri ... bune! RO%20flag.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa stiu si eu daca ma pot duce la ITP cu masina lovita vedeti in topicul din semnatura bara lovita. A mai fost cineva cu masina lovita putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre sa fac zilele aste itp-ul la masina. Stie cineva daca se leaga de foliile pe fata? Asa am luat masina si parca nu le-as da jos. Sau ca idee cata spaga se da pentru treaba asta? In rest masina e in regula.

O statie itp cu oameni de bun simt in Focsani stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la ITP mi-au facut poze la masina. ITP-ul se face legat online de RAR. RAR-ul poate zice blocati masina, venim in 20 min. la supracontrol. O statie serioasa nu se preteaza la mici ciubucuri riscand sa i se retraga autorizatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@23LKY..daca ai noroc si e cald afara...deschizi geamurile de fata si le lasi asa pana scapi cu i.t.p :lol: .O sa radeti dar stiu pe cineva care a facut combinatia asta... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu. Am trecut prin aceeasi "experienta" cu Dacia mea.RO%20flag.gif

Dar, nu incurajez astfel de "practici". :exclaim:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre sa fac zilele aste itp-ul la masina. Stie cineva daca se leaga de foliile pe fata? Asa am luat masina si parca nu le-as da jos. Sau ca idee cata spaga se da pentru treaba asta? In rest masina e in regula.

O statie itp cu oameni de bun simt in Focsani stiti?

Am facut ITP-ul la ambele Golfuri la statie ITP autorizata RAR, cu poze si tot ce trebuie. Am folie autorizata pe toate geamurile si

nu am avut nici un fel de probleme.

post-918-0-63925000-1318186632_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Statii serioase prin Bucuresti mai exista? Preferabil sa aiba si sambata program!

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu doar 55 lei itp nu prea o cred, costa undeva in jur de 100 lei in toata tara, doar daca acolo se lucreaza pe gratis.

:)

nu ca ar fi rau asa, oricum nu iti repara nimic la masina, doar constata ca este perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statiile de ITP lucreaza de luni pana vineri la fel ca cei de la RAR din pacate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima oara in decembrie 2009 cand am fost la ITP cu Polo la Radacini-Ferdinand m-au programat sambata dimineata la prima ora. Probabil ma vei intreba de ce nu mai merg la astia, pentru ca vroiau sa ma pice pe motiv ca masina are probleme la catalizator-4ani-~30.000km, a fost interesanta experienta cu ei.

Pana la urma cred ca ma voi programa la Midocar - http://www.midocaracter.ro/2010/07/program-pentru-itp-si-in-weekend/

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Soseaua Virtutii sector 6, 95 ron,deschis si sambata,a fost prima oara cand m-am dus la ei pt.ca la cei la care am facut data trecuta ,desi nu avea nimic masina si ii si cunosteam cat de cat,mi-au cerut 20 de lei peste,asa de-o bere.Asa ca am fost la astia pe virtutii,maxim 2o de minute,a durat mai mult pana a venit ok de la rar,o sa ma duc si masina sotie tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu doar 55 lei itp nu prea o cred, costa undeva in jur de 100 lei in toata tara, doar daca acolo se lucreaza pe gratis.

:)

nu ca ar fi rau asa, oricum nu iti repara nimic la masina, doar constata ca este perfecta.

In Braila este o reprezentanta multimarca, nu-i dau numele (decat pe PM) ca sa nu se considere reclama. 74 RON la Skoda din semnatura (09.2011).

In Focsani la reprezentanta grupului VAG 140 RON la Touareg (ca e 4X4) in 09.2010. Pentru Skoda as fi dat la aceeasi data 90 RON.

La ambele nu am dat nimic spaga (e drept ca pe cei din Braila ii stiu si ma stiu si ei).

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cred, ca si eu am facut cu vreo 90 lei anul trecut, dar parca 55 lei e prea ieftin.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar apropo de turat motorul. toti la itp spun ca e obligatoriu pentru a masura cantitatea maxima de co2 sau ceva de genul.

dar la masina din semnatura nu pot tura motorul, nici in P si nici in N, mai sus de 2500rpm. e limitat. ce vor face? nu-mi dau itp-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii se chinuie și o ridică pentru a face asta. Nu știu procedura legală/standard însă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal iti dezactiveaza esp-ul si o baga in treapta de viteza pt a o putea tura.asa stiu eu,nu am incercat,dar la itp mie mi-a luat la tsi noxele la 2800 rpm.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la itp pentru noxe depinde in general cum mergi tu cu masina, daca ies bine la 2000 rpm asa ramane, daca nu o sa ajunga de multe ori si la 4000 rpm, pana se curata putin instalatia si treci itp.mai ales daca mergi subturat, la economie si consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Skoda intotdeauna m-au dus la peste 4000rpm (de min. 3 ori per inspectie) indiferent ca era sau nu curata instalatia (si asta inca din 2003!). De fiecare data m-au pus sa semnez ca sunt de acord cu procedura. La Touareg nu stiu ce-au facut la ITP-ul de anu' trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel noxele se masoara la turatie iar la benzina la ralanti. La benzina de obicei o tureaza ca sa se curete si sa se incalzeasca catalizatorul dar apasa pe butonul de listare a analizei gazelor la ralanti. La diesel apasa pe buton in timp ce este turata la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la itp nu am semnat nimic si au turat-o la maxim mult timp ca nu prea merg supraturat cu ea si la tdi astea mai noi le trebuie forja maxima ca sa schimbi motorul cat mai des.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de tare o tureaza la ITP nu are legatura cu stilul de mers. Turarea se face in functie de specificatiile producatorului si este diferita de la motor la motor. La diesel se tureaza pana la maxim pt. 0.5 secunde pentru emisia de fum.

In prealabil este bine sa va incalziti bine masina, dar si ei au obligatia sa faca testul numai cand temperatura uleiului este de minim 80 grade, de asta am vazut ca, cel putin acolo unde am facut eu, au tinut-o turata la vreo 3000 de ture vreo 10 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!