Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Eu am mers cu actele firmei(firma este a mea),delegatie si am scos si nr de Tva pentru Comunitatea Europeana de la finante.Practic neamtul intra aici http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?locale=ro si verifica daca poti face tranzactii fara plata Tva in UE.Cand am fost eu,la sfarsitul lunii mai,2017,unii spuneau ca se plateste integral si deduci Tva in Romania.In cazul meu,neamtul care de fapt era turc mi-a dat factura fara Tva,si valoarea Tva a oprit-o ca o cautiune pentru care mi-a dat chitanta.Dupa inmatricularea masinii pe firma i-am trimis copii dupa actele masinii inmatriculate,carte si certificat si mi-a inapoiat cautiunea.

Datorita aglomeratiei de la noi la RAR si Politie am reusit recuperarea sumei pe la sfarsitul lui august,deja turcul neamt ma contactase pe email sa ma intrebe daca mai am nevoie de acei bani.

P.S. Cineva de la noi mi-a spus ca a platit in DE integral si la noi nu a primit Tva,acesta urmand sa se deduca in timp din firma .

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut in iulie am cumparat de la Autohus- parcul din Bockel fara tva direct. Am sunat in prealabil la ei sa intreb ce acte imi sunt necesare, mi-am notat batraneste si am plecat la ei. Pe langa actele care se cer si la noi, au mai cerut un certificat care sa ateste ca firma poate face tranzactii intracomunitare si au mai vrut ceva acolo( nu mai tin minte) si am cerut pe mail in tara. Masina am luat-o pt cumnatul meu pe firma lui si nu mai tin minte exact ce anume, dar pot confirma clar ca am achizitionat direct fara tva. A fost vorba de o masina care cu tva era 13.000 euro. Cred ca tine de politicile fiecarui dealer intrucat anul acesta in martie a fost cumnatul meu cu un prieten pt un x6 vloare cu tva aprox 50.000 si desi au avut temele facute, dealerul nu a vrut sa o vanda fara tva direct. Au achitat-o integral prin banca si dupa ce a inmatriculat-o permanent pe firma si a trimis pe mail scan uri dupa acte, in 5 zile lucratoare a avut banii pe tva in cont. Cel mai bine este sa suni inainte sa te documentezi exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita firmelor fantoma care au tot cumparat fara TVA, dar vehiculele nu au fost inmatriculate pe respectivele societati s-a ajuns la situatia actuala. 

Acum o luna se plangea un händler ca i-a venit de plata TVA pentru masinile vandute in Ro.Nici una nu fusese inmatriculata pe societatea cumparatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost descinderi la mai multe firme fantoma, a dat si la tv, s-a scris si aici pe forum, baietii destepti le cumparau pe firma,fara tva,apoi le vindeau in targ si nu mai achita nimeni tva-ul.Doar la inmatriculare se pomenea saracul cumparator ca trebuie sa achite tva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce site-uri sunt de la firme reprezentanta in germania, gen dasweltauto de la noi? Care vand masini second-hand, dar cu service istoric complet ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mahag.de pt. gama VAG, automag.de pt. BMW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, vreau sa aduc o remorca din Germania de 1200kg.

Intrebarea mea este daca pot sa o aduc cu numar provizoriu valabil pe 5 zile s-au intra in acelasi regim cu masinile?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Vreau sa cumpar un T4 sh din Germania de la privat si as vrea sa va intreb, cine a mai facut asta, daca o pot inregistra la RAR nefiind euro3?(am inteles ca aceasta lege se aplica pt masinile noi) Site-urile mobile.de, autoscout24 sunt de incredere pt a cauta masina de la persoane? Ce alte metode de cautare mai pot avea, ziar, revista? Actele necesare in DE le va face persoana care vinde masina?(radiere auto....) La vama/e ce acte sunt necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma de poluare o stabileste RAR-ul, nu o declari tu.

Daca nu stii germana, exista sansa ca neamtul sa nu stie engleza, deci sa nu va intelegeti. Faptul ca vrei sa cumperi direct de la proprietar, nu-ti garanteaza ca va fi si neamt.

Daca proprietarul e amabil, te poate ajuta cu actele, insa nu toti sunt dispusi sa faca asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dydu

Si atunci daca va fi stabilit euro 1 sau euro 2 o va mai inregistra RAR-ul?

Am pe cineva in Berlin si in Frankfurt, ca orase credeti ca am sanse sa gasesc oameni seriosi care nu manaresc masinile?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce relevanta are norma de poluare? Este vreo lege care interzice inmatricularea masinilor cu o anumita norma de poluare? Nu sunt la curent cu legislatia, dar nu cred sa existe.

O masina corecta va avea un pret pe masura, o masina ieftina va fi... noroc sau... durere de cap. Depinde ce anume cauti, nu toate masinile prezinta acelasi interes pentru piata, de aici si manipularea unor modele/marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu ca exista o lege care interzice inmatricularea masinilor noi care nu au min euro3, si nu stiam daca e valabila si pt masinile sh.

Am observat ca in anunturile de pe net multe masini nu au placutele si multi nu isi pun nr de tel. e ceva dubas??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.10.2017 at 11:27 PM, victormi said:

Buna seara, vreau sa aduc o remorca din Germania de 1200kg.

Intrebarea mea este daca pot sa o aduc cu numar provizoriu valabil pe 5 zile s-au intra in acelasi regim cu masinile?

Multumesc!

E același regim ca și cu mașinile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Athenavan said:

Am observat ca in anunturile de pe net multe masini nu au placutele si multi nu isi pun nr de tel. e ceva dubios??

Da-mi PM cu un link si-ti pot spune cat de real e anuntul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Berlin am cumparat eu masina din semnatura. Masina a fost la un parc auto iar baietii de acolo au umblat dupa toate actele inclusiv TUV. Au cerut un avans simbolic de 100 euro si actele mele in original (buletin si permis).

Au fost baieti de treaba penru ca au stat dupa program pana cand am reusit eu sa ajung.

Baietii de la parc nu erau nemti dar nu am avut probleme iar actele masinii au fost facute toate direct pe numele meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat saptamana trecuta o masina din germania ,de la privat ,si din greseala pe actul de vanzare cumparare am completat adresa unde locuiesc ,nu cea din buletin  ,am doua proprietati , pot avea probleme la intrarea in tara ,sau la inmatriculare ?multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      Cand am cumparat masina de la o femeie, asa am patit si eu. Un act era pe numele ei de fata,altul pe numele ei dupa casatorie,adica al sotului. Si politaiul m-a trimis inapoi sa aduc certificatul ei de casatorie,sa faca legatura. Si la examenul de la soferi la fel a patit o fata. S-a prezentat cu buletin nou, pe numele sotului,casatorita, iar dosarul era pe numele vechi, de necasatorita. Iar politistii nici nu au primit-o la examen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dony

Nu cred / văd ce probleme să ai la intrarea în țară .

Eu am adus mașina pe firma tatălui meu și la intrarea în țară nu mi-a cerut decât BULETIN / PERMIS și BRIEFUL MIC AL MAȘINII .

Procura dintre firmă și mine nu mi-a cerut-o absolut nimeni (nici măcar la cumpărarea / ridicare acesteia) .

Iar înmatricularea, aceasta se face în baza documentelor romanești .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum cateva luni am intrebat in acest topic cum se procedeaza cu plata prin banca in cazul cumpararii unui autoturism din Germania. Multumesc tuturor pentru sfaturi, au fost foarte folositoare, deoarece am reusit, mai jos cum am procedat.

- am plecat in DE cu 3000 cash si 20000 pe card

- am facut plata Miercuri seara la ora 21:00-22:00, nu mai stiu exact am ajuns foarte tarziu ( 19:30-20:00 ) in parcul dealerului ( Bad Kreuznach, Langa Frankfurt, dealer neamt - Viktor Hermann - Exklusiv automobile, pe care il recomand cu caldura ), bineinteles dupa lungi discutii prin telefon cu cei de la banca, acestia trebuiau sa autorizeze tranzactia

- am plecat Miercuri seara de la dealer doar cu un contract de v-c in mana si toti banii dati ( pana Vineri cand am luat masina, am avut morcovul adanc bagat :) )

- pretul masinii a fost initial 23500, dupa ce am intrebat cat poate sa mai coboare, raspunsul a fost : daca platesc toata suma prin banca mi-o lasa cu 23000 daca ii platesc 20000 prin banca si restul cash mi-o da cu 22500, ceea ce mi s-a parut destul de ok, a redus 1000 euro ( noroc ca am avut bani cash la mine )

- i-am dat aditional 300 euro ca sa-mi scoata numere pe 30 zile asigurare etc. ( de asta s-a ocupat el personal, Joi )

- bani au intrat abia Vineri dimineata la ora 10:00, cand am ajuns omul ma astepta cu masina pregatita, spalata, numere tot

- dupa 3 luni de cand am masina -> 0 probleme, sunt super multumit atat de masina cat si de dealerul de la care am luat-o

Multumesc inca o data pentru sfaturi !

Numai bine !!!

Modificat de claudiu2406
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare !

Care sunt actele pt cumpararea unei masini adusa din Germania? Brief mare, brief mic, asigurare (daca e cu nr. zoll), contract v-c intre neamtz si samsar si intre mine si samsar .....mai e ceva ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Certificat fiscal mai cere . (Aici Cum cere la primărie. Uni vor și de la șofer dacă are Zoll  uni doar de la vanzator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci si samsarul trebuie sa imi dea fiscal.....asta nu stiam sigur. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

 

Vrea sa ma duc sa vad cateva masini, sa aleg una si sa o cumpar. Problema e ca nu vreau sa vin cu ea pe drum si vreau sa iau avionul atat la dus cat si la intors.

 

Am si eu cateva intrebari pentru cei ce au cumparat masina second hand din Germania:

1.E posibil sa ma duc, sa platesc masina, iau actele in original cu mine pe avion si sa o las la dealer o saptamana pana trimit o platforma din tara sa mi-o aduca? Accepta dealerul sa o mai tina in parc o saptamana?

2. A doua intrebare ar fi daca pot plati 12.000 de euro cash? Daca accepta dealerul incasari cash mai mari de 10.000 de euro (am citit aici ca nu ar accepta)?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Contacteaza dealerul. 

2. Contacteaza dealerul. 

Nu stiu ce raspuns ai putea primi aici, noi nefiind acel dealer sa decidem pentru el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai lamurit maxim.

 

Vroiam doar sa stiu daca se practica ce am scris eu mai sus atat. La cate masini s-au adus din Germania sigur cineva s-a confruntat cu astfel de situatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!