Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

1. Daca mergi tu personal, foarte probabil sa trebuiasca si masina, dar daca merge cineva care se ocupa cu asa ceva zilnic, rezolva si fara prezenta masinii.

2. Detin VAG dupa 2014 si am carte service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca trebuie sa mergi cu masina pentru a verifica seria VIN. Acum depinde de zona Germaniei ca fiecare zona are legea ei. Toate mașinile au carte de service si cam la toate scrie neamțul in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la punctul 1, nici poveste. Am facut chiar lunea asta la Vilshofen o procedura de inmatriculare in vederea exportului pentru o masina. Masina era in curtea dealerului, noi am luat toate actele si am primit numerele de la Zulassungssstelle fara ca macar sa ne intrebe unde e fizic masina. Chiar si asigurarea pe 30 de zile am primit-o prin posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu ajunge sa fie cu ITP valabil. Dar poate sa difere in functie de Land si cat de zelos este functionarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie undeva intre Jena si Erfurt ma chemat cu masina sa se uite la seria VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Arl 150 pe mine m-a chemat, nu mie ma chemat. Cu placere :)

@janos: TÜV valabil e obligatoriu. Fara, nu primesti.

Exista o singura exceptie: masina trebuie prezentata pentru identificarea VIN doar daca nu a mai fost inmatriculata in Germania si daca verificarea seriei de sasiu nu a fost deja efectuata de o autoritate competenta. 

Das Fahrzeug muss nicht vorgeführt werden. Ausnahme: Import-Fahrzeuge, die hier ein Ausfuhrkennzeichen erhalten sollen, müssen vorgeführt werden, wenn sie in Deutschland noch nicht von amtlicher Stelle (Zulassungsbehörde, Prüforganisation) identifiziert wurden.

Deci in niciun caz nu tine de cat de harnic sau curios e functionarul public. Daca voi vreti sa credeti in povesti, e treaba voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contest cele prezentate, insa eu am avut parte din aproape fiecare varianta expusa  pe parcursul topicului.  Ma intreb de ce... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_nscuze?am vrut să scriu ceva și intre timp m-am răzgândit. Se mai intampla??mersi oricum.

Nu este poveste. Mașina avea istoric în Germania de cand a fost noua. Cand m-am dus la acte mi-a zis ca pentru a-mi da numere roșii este nevoie de a vedea mașina. Fiind la vreo 20km mașina, si parcul neavând numere de parc nu stiu de ce cred ca era persoana fizica autorizată nu stiu..in fine. Am luat numere galbene am adus mașina si cand am venit a deschis capota si s a uitat la seria de șasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,


Eu am achizitionat o masina Skoda (cu vechime din 2014) acum 2 saptamani din zona nord-est a Germaniei mai exact Uelzen (in apropiere de :
-pentru numere de export trebuia sa prezint masina fizic;
-referitor la carte de service, aceasta nu mai exista din 2013, asa m-a informat vanzatorul, care este autorizat doar Skoda si Audi, acesta a intrat in baza de date Skoda si mi-a aratat toate reviziile, conform hartiilor (un document cu revizia din fiecare an si km respectivi).


AlexB

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvan_911,

Daca ai actele de la ultimul TUV al masinii , acolo poti vedea kilometrii inainte de TUV si poti sa-ti faci o imagine daca kilometrii sunt reali sau nu.

O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o cumperi si vrei sa iti faci numere provizorii sigur o sa ai nevoie de actele TUV, deci ar fi bine sa ceri actele inainte.Nu cred ca s-au riscat sa merga la TUV cu o masina cu kilometrii multi dati inapoi.

Legislatia la ei nu e asa blanda , de aceea toate masinile masluite sunt marcate pentru export si prefera sa le vanda strainilor. De cand le vand:" il iau pe NU STIU in brate", fara garantie , fara nimic.

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de masina aceasta? Cunoaste cineva vanzatorul? E roman, de-al nostru...o fi bine, o fi rau, voi ce ziceti?... Cumnatul meu vrea sa cumpere aceasta masina si pentru el ma interesez. Astept parerile voastre!

https://m.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=262961598&ft=DIESEL&ms=25200%3B26%3B%3B&sb=p&fr=2012%3A2014&vc=Car&ecol=BROWN&p=%3A20000&od=up&dam=0&s=Car&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_4_ZONES&ps=20&ml=%3A150000&mga_d188=DesktopVIPAutomaticRedirect

 

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

Maine trebuie sa plec in Germania sa-mi aduc o masina cumparata de un prieten, pe numele meu (am trimis imputernicire). Astazi mi-a trimis scanat brief-ul mic si am observat ca e scris gresit numele meu (Domoskos in loc de Domokos). Prietenul meu e la lucru si nu poate sa se uite si pe brief-ul mare. Oare ce e de facut? Sa risc si sa-l las asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se corecteaza greseala sigur nu o poti inmatricula

 

Modificat de Razvan_911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 5/31/2018 at 11:02 PM, sebip said:

km in reprezentanta iarăși ii poate rezolva oricine si in DE si in RO

cu se pot "rezolva" km in reprezentanta?

Si mai ales, "de oricine"?

Eu unul nu am nici o posibilitate sa rezolv km in reprezentanta.

On 6/13/2018 at 8:56 AM, danny d said:

Maine trebuie sa plec in Germania sa-mi aduc o masina cumparata de un prieten, pe numele meu (am trimis imputernicire). Astazi mi-a trimis scanat brief-ul mic si am observat ca e scris gresit numele meu (Domoskos in loc de Domokos). Prietenul meu e la lucru si nu poate sa se uite si pe brief-ul mare. Oare ce e de facut? Sa risc si sa-l las asa?

imputernicire la notariat? A trebuit tradusa in germana? Cum se procedeaza cu aceste imputerniciri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imputernicire = Vollmacht

E o hartie scrisa prin care imputernicesti pe cineva sa faca ceva(inmatriculare, radiere, ridicare autovehicul) in numele tau. Nu e implicat vreun notar sau alta persoana. Pentru inmatriculare trebuie actul de identitate in original, exceptie facand persoanele domiciliate in DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,

Vreau sa cumpar un polo inmatriculat pe persoana fizica in Germania, cu numere si tuv valabile. Proprietarul imi lasa numerele. Din ce am citit, ca sa pot sa o aduc in tara pe roti, imi trebuie brief mare si mic, act v-c, asigurare. Nelamurirea mea consta in: trebuie sa merg sa trec numele meu in brief sau am luat actele in original si drum bun iar inmatricularea in Ro se face fara probleme?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca proprietarul e de acord ca tu sa iei masina si pe langa faptul ca mergi cu ea in Ro, sa si stea inmatriculata pe numele lui pana reusesti tu sa o inmatriculezi in Ro(3-4luni).

Legal esti obligat sa radiezi masina intr-un numar de zile de la data  cumpararii.

La masinile inmatriculate definitiv, daca nu se solicita cartea verde, nu ai alta dovada a asigurarii. In cazul unui control se verifica telefonic sau figurezi intr-o baza de date ca nu mai esti asigurat.

In afara de brief mare, mic, numerele si contractul de v-c, nu-ti mai trebuie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   In cazul in care cumparati masina dintr-un parc auto, sa verificati in acte sa nu scrie "Verwertungsnachweis lag vor". In cazul acesta masina nu mai poate fi inmatriculata pentru ca a fost data spre casare/dezmembrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanandreihorj

Buna as avea o întrebare ...

de puțin mi-am luat o mașina din Cluj cu numere zoll care scad pe 4/9/2018 , as avea nevoie sa i mai fac numere zoll pe încă mai o luna ...stie cineva cum pot proceda? Mașina are numere zoll de o luna făcute in Nuremberg ... trebuie neaparat sa merg acolo sa le fac iar sau pot și altundeva ? In plus al doilea oare numerele se pot face tot pe aceiași persona pe care sunt acuma sau nu se mai poate și  trebuie sa le fac pe mine ? Mersi mult (știu ca in nuremberg este ceva” ghișeu “ unde se fac numere zoll și acolo lucra o românca ....zic asta de ce ar fi mai ușor findca nu știu germana )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina mai are TÜV valabil poti scoate din orice oras din DE pe orice nume. Indicat e sa apelezi la o firma care se ocupa cu asaceva, altfel e posibil sa-ti ceara sa vada masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanandreihorj

Pai eu Orcum as merge cu mașina , și da are TUV valabil, sunt orașe unde se poate face fără a merge cu Mașina fizic pana acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Apelezi la o firma specializata doar pe asaceva si au nevoie doar de actele masinii si actul de identitate pe numele cui se inmatriculeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!