Jump to content

mk2 vs mk3


Vizitator
 Share

Postare recomandată

e limpede ca 2-ul e mai bun la tabla decat 3-ul dar depinde mult si de cum a fost ingrijita masina, sau mai bine zis n-a fost :rolleyes:

din intamplare am gasit o poza cu un mk3 ruginit :D din cate vad e cam de aceeasi varsta cu al meu . diferenta e facuta doar de un proprietar grijuliu :)

proprietar grijuliu.. pt masina ruginita avea bandouri.a ta nu.deci... nu se pune.

+ ca e un adevarat rat rod. i like`it :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zib3r

    11

  • BalanGti

    8

  • CryWolf

    4

  • szrobik

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu pun pariu ca 90% din userii ariei mk2 aveau mk3 daca aveau buget cu 1000-1500euro mai mare atunci cand si-au luat masina.

si nu poate nimeni sa conteste ca mk3 e o masina mult mai legata decat mk2, chiar daca mecanic sunt aproape identice, atentia catre elementele de interior a fost mult mai mare la mk3, cine a dat demontat ambele masini stie f bine cat de greu e sa dai jos un bord de 3, cate plastice care acopera spatiile dintre scaune, bancheta si tabla sunt p-acolo, ergonomia e mult mai mare la mk3.

la generatia mk3 si-a dat seama vw ca oamenii au inceput sa aiba pretentii de confort de la masini, la 1 si 2 conta doar sa mearga cat mai mult si sa fie cat mai ieftin de intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am vazut un Ice&Fire de vanzare la mine in oras. L-as fi luat pt. sotie dar a nu vrea. Pot spun ca arata cu mult peste G3-le care sunt de vanzare pe la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"eu pun pariu ca 90% din userii ariei mk2 aveau mk3 daca aveau buget cu 1000-1500euro mai mare atunci cand si-au luat masina"

pui tu pariu, dar nu recunoaste nimeni..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"eu pun pariu ca 90% din userii ariei mk2 aveau mk3 daca aveau buget cu 1000-1500euro mai mare atunci cand si-au luat masina"

eu de exmplu inaintea masinii care o am acum am avut alte doua mk2,cand le-am vandut puteam foarte usor sa trec la mk3,dar pur si simplu nu m-a atras aceasta masina,cine are mk2 in sange merge cu el pana la moarte :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"eu pun pariu ca 90% din userii ariei mk2 aveau mk3 daca aveau buget cu 1000-1500euro mai mare atunci cand si-au luat masina"

pui tu pariu, dar nu recunoaste nimeni..

ce te face sa crezi asta?....eu am avut de la Mk1 la mk5,poate in curant voi testa pentru ceva timp si mk6 si tot mk1/mk2 au ramas masinile de suflet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut ocazia sa vb cu destui membri, si asta e parerea pe care mi-am format-o. aici e o comunitate de posesori mk1-mk2, daca era o comunitate de oameni care fac tuning pe mk1-mk2, la tuning era plin de topic-uri cu swap-uri si conversii, upgrade-uri si altele, lucru care nu se intampla.

pasionati or fi toti userii de aici, dar cei mai multi nu si-au permis alta masina.

gto, crazygolf, etc, sunt printre cei 10%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 2 pt moment ca nu sunt lovele pt altceva...cei ce au si isi pot permite si alta masina ..bravo lor...pasiunea se naste odata cu bugetul... ;)

Modificat de Cristi_XXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul am ales-o din considerente practice. Si daca stam bine si ne gandim ca acum la pret scazut se paote lua un MK3, nu vad totusi gloata de vanzari la MK2. Cred ca ne-am luat masina care ne place, la mai mutl de 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Ai vazut dacia din 94 cu 200.000km si vopsea orig? Golf am vazut... Sper k nu te superi! Peace!

Ai dreptate Srobik n-am de ce sa ma supar !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as zice ca trebuie sa fi pesimist sa spui ca doar 10% din userii de pe forum ar pastra mk2-ul daca ar avea posibilitatea sa-si ia o masina mai noua. Majoritatea pe care ii stiu, inclusiv eu, daca si-ar permite evident ca si-ar lua o masina mai noua.. dar doar in situatia in care se poate pastra si mk2-ul ca masina de weekend. Desi nu toata lumea a investit multi bani in masina.. toti au investit suflet.. si mk2-ul e o masina care iti ajunge la inima si nu te mai poti desparti de ea. Si chiar daca viata e grea si trebuie sa o dai.. probabil ca in viitor te vei intoarce la un mk2.. si sunt astfel de cazuri si la noi pe forum :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as zice ca trebuie sa fi pesimist sa spui ca doar 10% din userii de pe forum ar pastra mk2-ul daca ar avea posibilitatea sa-si ia o masina mai noua. Majoritatea pe care ii stiu, inclusiv eu, daca si-ar permite evident ca si-ar lua o masina mai noua.. dar doar in situatia in care se poate pastra si mk2-ul ca masina de weekend. Desi nu toata lumea a investit multi bani in masina.. toti au investit suflet.. si mk2-ul e o masina care iti ajunge la inima si nu te mai poti desparti de ea. Si chiar daca viata e grea si trebuie sa o dai.. probabil ca in viitor te vei intoarce la un mk2.. si sunt astfel de cazuri si la noi pe forum :lol:

f corect faty, nam investit eu miii de euro in tractoru meu ca sa demonstrez ca e ,,pasiune pura,, si nici nam avut mai multi bani pt o masina mai noua.... da visu meu este sio sa fie sa imi iau sio masina moderna, da sa pot pastra si batrana asta care imi toaca toti nervii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu iti dau foarte multa dreptate Faty. Eu eram cat pe ce sa iau un G3 GTI dar varul meu nu ma lasat ca habar nu aveam de condus la acel moment... si miam luat acest diesel. inainte habar nu aveam de G2 dar acum O IUBESC FOARTE MULT! ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan , sa fim seriosi.Nu ai tinut tu chiar asa de mult la masina ta cand ai cumparat-o.Te-ai atasat de ea in timp.Cum toti am facut-o.Nu poti sa te atasezi de ceva...fara sa stii cum e.

Eu am vrut mk2 de mic copil.

Daca o sa fie sa-mi iau o masina mai moderna ... golfu tot ramane.Chiar daca nu asta... alt golf2 . dar tot golf2. Nu mk3 , deoarece nu mi se pare o masina atat de "reusita".Daca ai servo pe mk2 + aer si geamuri electrice.. altceva nu iti trebuie.

EDIT : golf2 4 ever.

Modificat de zib3r NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zaibere, tu pana la urma stii ce vrei ? Ca parca te saturasei de viata si vindeai tot de prin casa :icon_cool:

La cat am bagat in masina mea imi luam MK3 GTi si mai ramaneau si bani de putin tiuninch :D

Si ziber are undeva dreptate, cel putin eu am luat MK2 gandind la latura practica a masinii : ei bine a fost suficient sa descopar VWF si sa imi iau jante si apoi nu am mai putut sa ma opresc...si sicner, nu cred ca cva fi gata niciodata. Am primit oferta de schimb cu MK3 1.8 in stare foarte buna. AM REFUZAT CATEGORIC, singura masina pe care as da acum MK2 meu ar fi POATE un MK2 KR

Sau alt MK2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sa va spun eu m-am indragostit de mk2 de mic..am avut unul si care l-am dat,dupa care puteam cumpara altceva ,dar tot la mk2 am revenit deci __Mk2_Forever__ :D..............are ceva special masinuta asta... :)

Modificat de Cristi_XXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unu7l la mk3 pentru un pasionat nu vad smenul: daca vrei performanta iei o caroserie usoara(mk1-mk2).Daca vrei spatiu si confort iei un BMW seria 5 (ca mine :offtopic: )

De ce as lua mk3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

CryWolf, cand vii la vreo intalnire sa ne prezinti si noua masinuta... Vreau sa o vad si eu. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu siguranta sunt aalte persoane posesoare de mk2 mai pasionate ca maine, dar eu o voi tine cat voi putea (daca nu voi fi nevoit, din anumite motive sa renunt ). Mai de curand am primit o oferta pt ea...

"schimb cu un golf 3 ? la baza era 1.6 acum este 2.0 16v dar nu am motorul omologat ... are aer cond , 4 geamuri electrice , trapa electrica , oglinzi electrice , servodirectie , suspensii sport koni , jante bbs si acum trebuie sa-l vopsesc integral !

1994 / Mk 3 Golf / 2.0 Gti 16v / 150 hp / 15 inch BBS rims / 195.50.15 dunlop sp sport tires / Boge suspension / Raid Hp Max Flow air filter / corrado g60 front brakes drilled "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!