Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

sincer nu cred s-a depasit termenul din contract. stai linistit, eu cu un HL obisnuit cu ceva dotari, este adevarat, am deja 12 saptamani implinite de asteptare si mi mai am inca 5 de rabdat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa aud ca intarzie GTI-ul.

Ar trebui sa fie stipulat in contract ce se intampla in cazul depasirii termenului. Cred ca poti renunta la comanda si sa iti plateasca avansul. Asta nu imi pare foarte avantajos, ar fi mai bine daca ai putea obtine ceva discounturi, sub orice forma (revizii gratuite, un set de roti de iarna, ceva procente etc.).

DSG am condus chiar am facut test drive cu GTI5 si GTI6 (ambele DSG) si este destul de intrigant intradevat. Pe mine in schimb problemele m-au facut sa renunt la ideea de DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de nr de usi, de optionale si de discountul obtinut dar la una fara prea multe optionale ar trebui sa te incadrezi. Vezi preturile pe configuratorul de la www.volkswagen.ro si anunta-ne si pe noi ce poti primi in zilele astea de la dealer. Sfatul meu ar fi sa negociezi destul de dur fiindca un client de Golf de peste 20k de euro este o resursa la mare cautare in ziua de azi :blah_:.

Catre DSG am fost si eu hotarat intr-o perioada dar sincer ce citesc despre problemele lor mai bine nu. Chiar la test drive a scos la o retrogradare in S un zgomot foarte ciudat, o trosnitura puternica asemanatoare trecerii peste o creanga. Dealerul a zis ca asa face dar a fost un caz singular, alte retrogradari petrecandu-se normal. In plus daca nu faci km multi prin trafic intens chiar nu e un must fiindca manuala GTI-ului a primit aprecieri foarte foarte bune. Iar banii in poti folosi in alt sens. Oricum nu vreau sa te intorc din drum....

Au spus ca au reducere la golf6 de 2k euro aceasi reducere se aplica si la gti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ei zic ca este o reducere de 2400 euro insa mai poti negocia peste asta. Depinde de ce noroc ai daca au avut vanzari si cate au pe stoc. Eu am mai obtinut inca 400 peste asta. Bafta la negocieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asteptat 16-17 saptamani masina si stiu ce inseamna amanarile dar,din pacate nu poti face nimic,in contract fiind stipulata o clauza (generala) ca pot din motive ce tin de producator sa intarzaie comanda cu pana la 5 sapt.Demonstreaza ca nu e din cauza producatorului!!!!!!!Asa ca asteptare usoara,nu-ti fa nervi ca nu rezolvi nimic si nu-ti mai fa nici drumuri pe la dealer ca nu schimbi absolut cu nimic situatia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sustinere, m-am apucat sa numar saptamanile

@hukkk & blordc - reducerea e data de importator (mai putin la Scirocco parca) si se aplica din start la pretul de vanzare; sunt acele modele cu "Edition" ; peste am mai obtinut ~500EUR ( scuze daca am inteles altceva)

@popyka - asa e, esti la mana lor; cu ce covorase a venit a ta ( in echiparea standard sunt incluse cele textile)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am obtinut inca 2% din pretul deja redus de producatator cu promotia "edition"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit cu cele clasice de vara,pentru iarna am luat unele de cauciuc,bune,dar scumpe 270 de lei setul pt fata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am obtinut inca 2% din pretul deja redus de producatator cu promotia "edition"

Din sursa destul de "sincera" am aflat ca marja in momentul de fata este 4.5% la Golf. Este ciudat fiindca nu se face nici o diferentiere. Aceeiasi 4.5% ii primeste dealerul fie ca vinde un 1.4 trendline sau un GTI/R20 de peste 20-25k de euro. Reducerea aceea (promotia Edition) este acordata de importator si indirect partial de dealer prin scaderea marjei (inainte batea la 8-10-12%).

2% cred ca e ok. Cojo a obtinut 500 de euro ceea ce tot pe la 2% este. Deci dealerul este dispus sa imparta castigul cu clientul numai sa vanda masina. Oricum in cazurile astea suma ce ii revine e ca si cum ar fi dat un trendline fara discount, plus banii incasati de la client pe parcurs cu serviceul ceea ce nu o face o afacere rea pt zilelea astea.

OT: Preturi foarte foarte bune sunt la Cupra/Cupra R. Optionalele de asemenea foarte ieftine comparativ cu GTI. Daca puteti sa traiti cu interiorul acela groaznic (parerea mea, eu unul nu pot) pare o afacere buna.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut de ales intre o cupra r 265cp care era full option batea undeva la 29.000euro si Gti. Bineinteles ca am ales GTI fara sa ma gandesc pera mult din cauza aspectului interior plus ca inainte am avut tot GTI de care am fost foarte multumit (de fapt inca il mai am dar e la vanzare). Iar ca reducere depinde de fiecare cat a reusit sa negocieze.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de groasa este circumferinta de la evacuarea gti?astept tipsuri legat de evacuarea gti de la cei care au si au masurat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu diametru exact dar stiu codul de la toba finala:5K6253609J daca te ajuta'ma bucur.spor la treaba si asteptam poze cu ce ai facut. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf gti 6 "face" golf 5 r32 (gti fiind cu dsg si r32 cu manuala)

Golf 6 Gti vs Golf 5 R32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal ca-l face, r32 e si mai greu si e si 4x4, pierde putin la startul de pe loc. daca se dadeau pe o portiune mai lunga de drum il facea R32-ul. Asta daca gti-ul era stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tractiunea integrala ajuta la plecarea de pe loc,daca aceasta e prezenta tot timpul,normal. Tractiunea integrala nu are avantaj la viteze mai mari datorita pierderilor in transmisie fata de fwd;bineinteles ca r32 are avantaj la viteze mai mari datorita motorului V6. Oricum filmuletele astea sunt discutabile; pe hartie R32 face Gti 6. Mie unul motorul de pe R32 nu l-am considerat vreun varf tehnologic(din motor 3.2 sa scoti 250cp); sa zicem ca la vremea respectiva cand a aparut R 32 era ceva,dar acesta a fost pus si pe A4, la lansare si nici macar nu avea Valvelift din cate stiu eu(acum are). Cred ca devin cam :) asa ca ma opresc.

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si noi comanda , prin urmare am pus la optionale ( 4 usi/dsg - ROSU ): Climatronic/alarma antifurt PLUS/conector media in cu cablu adaptor usb/cotiera centrala fata/bi-xenon/jante detroit 18*/lumini si vizibilitate,oglinzi exterioare rabatabile electric etc etc../park assist, inclusiv parkpilot si cam rear assist /pricacy glass / radio 510 dynaudio cu tot cu incinte aplificator etc/ volan sport multifunctional din piele / roata rezerva. Pret 28.500E cu tva - sa plecat de la 32k ...-2k oferta lor apoi am trecut la negocieri .

masina - 23.200 fara tva - optionale 5.000E -

Modificat de hukkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut o alegere foarte buna.felicitari si sa nu uit.....asteptare usoara.cat a zis ca dureaza livrarea? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat cu optionalele! Eu am avut in standard playerul 510, alarma,cotiera,park asist si geamuri spate fumurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,asteptare 12 sap ....cat despre optionalele enumerate de tine e vorba de peste 2.000euro puse in standard . Pot printa standard si optionale si tu poti face la fel sa le confruntam.

Modificat de hukkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

brambus dar tu ai luato de pe stok?si eu am avut multe optini(nu am trapa si gps)in rest am tot :)) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru cei care au cutie DSG , cand schimbati vitezele din padele simtiti vreun delay ? Citeam pe o alta arie ca useru @iepumare ar simti un delay cand schimba vitezele (are motor 1.4 tsi 122 cai,cutie dsg 7 ). Da e adevarat ca e alt motor si alta cutie dar sunt curios daca si la voi simtiti acel delay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@hukkk - felicitari si asteptare usoara ; mai verifica dupa 3-4 saptamani ca ramane valabil termenul asta de livrare, eu am avut surpriza sa aflu ca s-a lungit cu 4 saptamani

de la ce dealer ai obtinut reducerea asta?

stopuri LED - nu ai vrut? eu unul am inclinat mai mult pe parte functionala cu optionalele insa jantele si stopurile cred ca reusesc sa contureze excelent trasaturile caroseriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si multumesc . Bugetul nostru , a depasit cu mult cand am inceput sa punem ce am dorit la baza , dupa cum am spus si mai sus , s-a plecat de la 32k din care oferta lor de -2k apoi am inceput sa negociem . Noi aveam undeva 26k disponibil , am mai pus 2.5k cu ceva eforturi . Led-urile pe spate chiar nu sunt o necesitate in ceea ce ma priveste . Jantele sunt un MUST BE pentru mine cu toate ca depaseam bugetul alocat . Masina a fost comandata la Porsche Bucuresti Nord Sos. Pipera Tunari nr.2 , 077190, Voluntari Jud Ilfov .

Modificat de hukkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!