Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

spb : Parerea mea e ca pentru un GTI xenonul nu il poti baga la "nimicuri" . chiar nu trebuie sa lipseasca. in rest piele , senzori si alte prostii pot sa lipseasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus cuvantul "nimicuri" intre ghilimele in postul meu anterior nu din punctul de vedere al utilitatii ci al costului. Eram ironic ca as fi cerut pe banii altora chestii de mii de euro.

Parerea mea despre xenon este ca-i folositor dar mult overrated. Platesti 1200e (cu tva) de parca masina nici nu ar avea faruri. Mi se pare jaf la drumul mare din parte VW sa ceara suma asta. Acum fiecare dupa posibilitati, cu siguranta daca as dispune de o suma mai mare si nu as fi la limita cu banii l-as bifa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma refeream la ideea in sine de pret.eu nu as da nici in ruptul capului mai mult de 27k pe un GTI, chiar daca ,sper ca nu suna a lauda, l-as putea lua full.e ideea in sine cat ai da pe un anumit tip de masina,asa cum nici pe un passat cc de ex nu as da mai mult de 32-33k.fiecare are piticii sai:).m-am hotarat pana la urma si nu-mi iau de pe stoc,ci o sa fac comanda.la culoare cred c-o sa aleg un albastru pana la urma:)sa vedem...blue-graphit perleffekt sau shadow blue metallic.

Modificat de mihu1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spb nu cred ca xenonul e overrated..e prima optiune pe care as pune-o, indiferent de masina. la golful meu de exemplu cand dau faza lunga noaptea se face ziua...e cea mai folositoare chestie din lista aia lunga cu optionalele...

si daca ar in pozitia sa dau comanda de golf 6 gti, nu cred ca ar trebui sa lipseasca cotiera, radio cu difuzoare pe spate si... cam atat. Despre restul ce sa zic, se poate trai si fara ele. Chiar si fara cele 2 usi din spate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu se poate comenda turbina K04 :blink:, din pacate nu sunt foarte mari diferente intre V si VI Gti, de aceea un Edition 30 este cu mult mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gti-ul a cam ramas in urma. Adica la golf v gti se batea cu renault megane rs cu focus st ...acum toate au crescut la putere.

Cu cine se mai bate???

Cu focus rs?? Cu noul megane?? Nici o sansa!!!

Macar i-au mai scazut consumul...umpic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam peste un an, an si jumatate imi doresc sa imi cumpar o masina sport. Una dintre optiunile mele ar fi fost GTI pt care am asteptat sa vad noul G6 GTI, care sincer m-a cam dezamagit, incepand de la unele componente din interior (unde sunt subiectiv) pana la performantele acestuia, care sunt comparabile cu G5. Acum intrebarea mea este, va mai aparea o editie aniversara gen Edition 30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va aparea probabil aniversarul edition 35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil GTI Edition 35 va aparea, dar cand se implinesc 35 de ani de la lansare, adica in 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la ritmu in care scot astia golfuri in 2011 apare golf 7 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum va aparea R-Gti-ul cu motor 2.0 TSI de 270 cp, probabil motorul de S3, deci foarte tunabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fwd.....degeaba e tunabil :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva cu un diferential cu alunecare limitata (LSD), ex Fuscobal @350 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nimeni nu spune 100% sigur ca Rul va fi FWD... ar fi o grosolanie, chiar istoric vorbind

Dar destul despre R, suntem offtopic

Teo, lsd-ul rezolva cate ceva insa nu face masina AWD

Plecarile sunt ceva mai aderente, la fel si trasele pe curbe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mare dreptate, totusi se imbunatateste manevrabilitatea si stabilitatea masini in timpul virarii si tractiunea pe teren alunecos. Gata cu offtopicul.

Oricum per ansablu, Golf VI Gti este o masina f echilibrata si deloc lasata in urma, cu toate ca are mai putina putere, timpii pe circuit sunt aproape identici cu cei ai

concurentei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In revista Auto-Bild, era facut un test comparativ intre G6 GTI si noul Focus ST. ST-ul cu toate ca avea motor mai mare, +15 CP, a fost batut pe circuit cu exact 2 sec. de GTI :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate niste jante ff frumoase.

dar ar merge niste oz canova.

am un amic care are un gti cu canova, arata demential.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat ar costa pe un golf 6 normal o evacuare dubla ca la gti si cat un volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.sunt nou pe aici si sper sa nu deranjez.doresc sa-mi achizitionez un gti si as dori niste sfaturi din partea celor care au asemenea masini.merita cutia automata sau cea manuala?ce optiuni sunt prioritare?avand in vedere ca nu imi permit prea multe.voi face si un test drive cat de curand.oricum astept orice sfat sau parere.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din cunostintele mele, nu exista inca posesor de GTI6 pe forum... inca :P

Despre cutie poti afla mai multe in aria Tehnica (DSG6) iar despre GTI6 citind cateva din parerile din acest topic

Lectura placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off tot io sa fiu primu care posteaza si cu gti :)?? Glumesc :D nu o sa fiu primul dar daca am noroc la sf anului vand g6-ele unui var de-al meu pun diferenta si ma fac cu un GTI . Oh boy oh boy oh boy ! Dar o sa aleg varianta cu 5 usi. Mene cred ca cel ma ibine e sa consulti un dealer dar parerea mea personala e sa stii cati bani ai disponibili . De exemplu o cutie automata (dsg) sau suspensii reglabile urca mult pretul final . Eu personal iti recomand cutie manuala . DAca tto esti sportiv schimba tu vitezele cand vrei si nu cand vrea dsg-ul . Cauta pe http://fwd.five.tv/ site-ul fift gear review despre GTI. Acolo sint masini testate doar de profesionisti. Deocamdata nu cred ca au testat GTI-ul. Doar G6 am gasit . Pareri despre GTI e greu sa gasesti aici pentru ca exact cum spunea si Dudu nu e nimeni cu asa jucarie pe aici citez :)) "inca " .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine, fa un drive-test. Se pare ca e mult mai bun, ca feeling, decat Gti V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc celor care mi-au raspuns.ma gandeam ca inca nu exista posesor de gti6 pe forum.poate de la cei cu gti5 un sfat sau o parere.inca o data multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!