Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

Dar varianta in 5 usi va iesi?

Am citit pe undeva ca s-ar putea sa nu se faca, dar in functie de cereri este posibil ca pe viitor sa se faca. Stie cineva mai multe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La optionale am vazut

Weitere Ausstattungen

4 T

Modificat de Fivetd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata varianta in 5 usi

1l08p2v2fi3jpriafngt_thumb.jpg

23qe47k73td8molt551_thumb.jpg

vregwf25nmcyq3qd3y8k_thumb.jpg

Modificat de slowdriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cererea publicului (slowdriver), cateva poze de cu G6 GTI de la Geneva:

img4323.th.jpgimg4324.th.jpgimg4325o.th.jpg]img4350.th.jpg

img4326.th.jpgimg4327m.th.jpgimg4328.th.jpgimg4329.th.jpg

img4330.th.jpgimg4331.th.jpgimg4332r.th.jpgimg4333p.th.jpg

img4334d.th.jpgimg4335.th.jpgimg4336a.th.jpgimg4337.th.jpg

img4338.th.jpgimg4339u.th.jpgimg4340.th.jpgimg4341j.th.jpg

img4342.th.jpgimg4343m.th.jpgimg4344.th.jpgimg4345r.th.jpg

img4346.th.jpgimg4347.th.jpgimg4348.th.jpgimg4349y.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt promptitudine.

Era prezentata o singura masina la salon? Din cate imi dau seama asta este varianta in 3 usi. La Paris era si una 5 usi.

Au precizat daca este varianta finala care va fi pusa in vanzare sau daca vor mai interveni alte modificari? Din cate stiu eu nu ar mai trebui nici o modificare, dar poate au mai anuntat ceva.

Ai cumva si o poza din lateral?

Modificat de slowdriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era singurul GTI prezent la Salon. A fost un adevarat hin sa fac poze, din orice unghi, pentru ca era foarte agolmerat.

Am preferat sa insist mail mult in interior.

Deci, asta e tot ce am pozat la GTI, sorry :blah:

L.E. La Paris a fost tot modelul in 3 usi. Uite pozele facute de mine...ai si lateral

salonautoparis2008271.th.jpgsalonautoparis2008272.th.jpgsalonautoparis2008273.th.jpg

salonautoparis2008274.th.jpgsalonautoparis2008275.th.jpgsalonautoparis2008276.th.jpg

salonautoparis2008277.th.jpgsalonautoparis2008278.th.jpgsalonautoparis2008279.th.jpg

salonautoparis2008280.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine si atat, mai ales ca pana apare in Romania in show-room-urile VW si pt drive test mai avem de asteptat.

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI a aparut in configuratorul de pe vw.de pretu de lista este de 26.650 (standard) mie unu mie se pare cam mare, as prefera mai mult scirocco chiar daca are vechiul bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pretul de lista al unui Scirocco in DE e 25.550e (tot 2.0TSI desigur). Sa vedem daca se vor pastra aceleasi proportii si la noi , si anume sa fie diferenta de 1000e intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Normal la noi ar trebuie sa vine cu cel putin 1000 euro mai putin, din cate am observatat asa sunt la toate modelele. Eu zic ca noi suntem cu mult in castig deoarece in DE proiectoarele de ceata sunt obtionale la scirocco, la noi vin in standard.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:offtopic: masinile se configureaza "standard" in fiecare tara dupa cum vrea "directorul vanzari vw". Astel noi ramanii avem standard MP3 si proiectoare pe cand un neamt are standard ESP pe orice motor :( . De aici model in RO mai ieftin cu 1000 decat in DE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea

:icon_thumright: Daca te-ai fi uitat pe configuratorul g5 GTI sau scirocco am ambele vin cu esp standard.....deci nu e plauzibila chestia cu esp, ma indoiesc sa nu aiba si g6 esp standard

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca dotari standard Gti are in plus DRL, scaune fata incalzite si Climatronic. Si 5 locuri pe care chiar le poti utiliza fara probleme, si portbagaj putin mai mare. Deci este justificata o diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum standard GTI DE o sa fie diferit de standard GTI RO. O parte din echipamentele ce sunt in oferta germana o sa fie trecute la optionale la noi si poate unele optionale de la nemti vor fi pe standard la noi.

As avea o intrebare. Ma uitam cam stramb asa la preturile pentru anumite culori.

Vopseaua aia de 2000 euro in afara ca iti poti personaliza golf-ul sa numai fie sa zic alb, gri, negru (culori ce sunt mai des intalnite) etc... ce are asa deosebit de ajunge la pretul ala de 2000 euro? Are anumite proprietati, protejeaza mai bine, rezista mai bine la zgarieturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea

:icon_thumright: Daca te-ai fi uitat pe configuratorul g5 GTI sau scirocco am ambele vin cu esp standard.....deci nu e plauzibila chestia cu esp, ma indoiesc sa nu aiba si g6 esp standard

Daca nu ma insel la ei este o lege care obliga fabricantii sa echipeze masinile cu ESP si s-a aplicat si Golf-ului 5, chiar si ultimelor exemplare de Golf 4. Ma rog... voinea zicea ca fiecare negociaza echiparea standard in functie de cerinte.... la romania maneaua pe mp3 si proiectoarele aprinse pe timp senin impun moda.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@robi zet - citeste bine, voinea a scris ca nemtii au ESP standard pe orice masina cu orice motorizare.

Arate foarte bine masina dar mi-ar fi placut sa fie un pic mai agresiv botul, in genul golf 5 gti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI-ul a aparut si pe vw.at si vw.cz.

In Austria are aceleasi dotari standard ca si in Germania, numai ca este mai scump (pleaca de la 28.842 E pt varianta in 2 usi si cutie manuala) si are foarte putine optionale disponibile.

In Cehia echiparea standard nu contine climatronic si scaune incalzite fata(ca in DE si AT), dar contine DRL si lista de optionale este aproape identica cu cea din Germania - mai putin nr de culori disponibile si xenon(din cate mi-am dat eu seama). Presupun ca si pt Romania GTI-ul va fi echipat exact ca in Cehia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2011 toate vehiculele noi comercializate in UE (autoturisme) vor avea in echiparea standard ESP (sau alte abrevieri echivalente - ex la civicul meu este VSA si este standard la toata gama Honda inclusiv jazz - echivalentul polo-ului la VAG)

"Parlamentul European (adica acolo unde vrea sa ajunga Elena Basescu) a aprobat propunerea prin care toate modelele vandute in Uniunea Europeana sa aiba in standard sistemul de control al stabilitatii (adica ESP). " sursa Top Gear - trebuia din 2010 dar asa s-au inteles cu producatorii.

Abia astept sa vad ESP pe Logan :(

Apropo motorul asta TSI de 2.0 este acelasi lucru cu vechiul TFSI si e numai o chestiune de marketing? Ce am vazut si la scirocco este ca in descrierea lui la TSI are link catre pagina TSI - VW tehnologie disponibila pe 1.4 dar e curios ca performantele sunt similare (200-210CP) iar in cazul in care ar folosi chiar tehnologia TSI s-ar putea ajunge usor la 250CP pt GTI din fabrica fara investitii mari din partea constructorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dumi_id

2.0 TSI este de fapt TFSI in acceptiunea ca T din TSI este twincharged (hai sa-i spunem biturbo desi nu este f corect - motoare cu turbina si compresor mecanic, respectiv 1.4 cu puteri de 140, 150 parca pe tiguan si audi, 160 g5 si g6 si 170 g5 gt)

S-a stabilit insa ca tot ce inseamna motor benzina turbo al grupului sa primeasca denumirea de TSI, in cazul asta T=turbocharged

E chestie de nuanta, de moft, de marketing daca vrei...

End Offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se numesc jantele astea de pe gti? se gasesc si in variante mai mici, gen 16"? si cam unde pot gasi un pret (presupun ca la vw pe site, dar daca nu stiu cum se cheama...)? (sunt singurele jante dupa care chiar sunt topit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, de la GTI 5 dar nu cred ca s-au schimbat denumirile, cele pe 17" se numesc Denver iar pe 18" Detroit. Mai mici nu sunt pe original in stilul ala iar Detroit si Denver difera nu doar la dimensiune ci si la felul in care arata (Detroit sunt lucioase).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, ghinion atunci, mie alea lucioase imi plac. ii dau un look superb gti-ului, asa lucioase. stiu ca sunt vreo 2 care seamana ca le-am mai vazut prin mapele de prezentare. tks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gdonline, de ce nu citesti tot topicul daca nu ai gasit alte materiale de pe net despre viitorul Golf VI GTI? Din motive ecologice e sigur ca motorul 3.2 l nu va mai aparea pe acest GTI. Pt inceput motorizarea va fi acelasi 2.0 l dar cu o putere putin mai mare de 210 CP. Sunt supozitii ca mai tarziu e posibil sa apara un motor de 2.5 l, dar cert e ca, momentan, e doar cel de 2 l. Uite mai multe detalii aici:

technik_preise_der_neue_golf_gti.pdf

Modificat de Luci G.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!