Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

Si eu am vrut sa pun leduri pe pozitii si acelasi raspuns l-am primit, ca nu accepta calculatorul etc..etc. O sa mai studiez problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e aceeasi ca la Mk V, computerul de bord sesizeaza un consum de curent prea mic in cazul in care pui pozitii cu LED si considera ca e becul ars si il tine aprins cateva secunde si apoi il stinge. Eu am rezolvat problema cu cate o rezistenta pentru fiecare pozitie care consuma aproximativ cat ar consuma becul clasic de pozitie. Pana una alta incercati Philips Blue Vision pentru pozitii; diferenta este clar sesizabila, lumina fiind mult mai alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ai pus Blue Vision si nu ai avut probleme?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista si anumite leduri care nu dau eroare, este un coleg pe forum care comercializeaza asa ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu reusesc sa inteleg de ce ar avea nevoie de alte lumini de pozitie un GTI? La ce foloseste pozitia?

Mie masina mi se pare cu un design reusit si sobru. Orice alta adaugare deturneaza spiritului Golf-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...se pot pune leduri la pozitie, numar, plafoniera si la oglinzi...dar eroare da numai la pozitie si numar. Le trebuie niste rezistente care se lipesc pe fir si merg sigur.La mine functioneaza. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, am fost plecat o perioada si le multumesc mai tarziu lui Brambus si SB_20_WOB pentru informatii.

am trecut de pragul de 10 000 km si am inceput sa exploatez animalul mai aproape de ce a fost gandit :biggrin: si revin cu impresii

-DSG e fantastic! dar am mai spus asta; am observat ca softul de gestiune e foarte destept, are probabil si o componenta care in timp isi calibreaza parametrii in functie de stilul de condus; urmarea e ca acum, pe Drive, schimba putin mai sus cu 3-400 RPM (sau poate e doar impresia mea) iar la accelerari mai alerte (nu kick down) shcimba mai tarziu

-cred ca am halit destule serpentine ca sa pot sa am o parere informata: suspensiile&sasiul sunt prea rigide pt gustul meu si imi dau prea putin feedback (sta prea "pe sine"); e drept ca pana acum nu m-am dat fara ESP insa asta e etapa urmatoare si cred ca voi avea niste surprize placute

-gumele (Bridgestone Potenza) sunt excelente pe ud, aderenta e peste nivelul meu de asteptari insa calitatea asfaltului (alunecos) poate strica treaba urat de tot :biggrin:; se tocesc destul de repede, cred ca pe la 35 000 km se cer schimbate (le-am rotit la 10 0000)

-peste 5500 RPM masina se transforma radical, te forteaza sa te concentrezi 120%; dezavantaj la DSG e ca la 7000 RPM iti schimba automat in treapta superioara, chiar daca esti pe Manual (mi-ar fi placut zgomotul cand intra limitarea) si cum pana acum nu am ajuns sa ma dau pe viraje cu a 6a la 7000 RPM....

-consumul e de vis: motorul s-a lasat si scot in jur de 7.6% (2 persoane, bagaj minim) mers cu 130, cu accelerari medii; in oras 10%; pe Manual si pe curbe...cred ca sar la 18% dar cine se mai uita

si acum partile rele:

-proiectoarele se aburesc, chederul geamului sofer nu izoleaza si intra apa cand plua/spal masina care se evpora dupa 2 zile, tamburii discurilor au ruginit ma gandesc sa-i iau la smirghel si sa aplic un strat protector, stratul de vopsea e nesimtit de subtire si a sarit in mai multe locuri pe bara si capota, macaraua geamului sofer lucreaza sacadat cand intra apa din cauza probabil ca nu izoleaza chederul

post-55984-1277285835_thumb.jpgpost-55984-1277285845_thumb.jpg post-55984-1277285970_thumb.jpg

am mai mult timp liber zilele astea si m-am apucat de bricolat, sper sa revin curand cu o supriza :biggrin:

Modificat de cojo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tin sa cred ca vopseaua alba de la vw este foarte proasta. si eu sunt foarte dezamagit de vopsea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cojo : Poate povestesti si tu pe scurt incidentul cu senzorii de parcare,ca m-ai facut curios si sa stim la ce sa fim atenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cea rosie e la fel de proasta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nimic anormal sa fie rugina in pozele puse de tine; poti vopsi butucul pe care vine roata. Rugina ai deja aproape sigur si la planetare, nu e nimic anormal; si la Audi se intampla la fel, poate la Bentley nu. :icon_thumright: Cat despre vopsea din cate stiu eu din 2005 sunt facute mai mult pe baza de apa din motive eco; la cate pietre sunt pe drumurile noastre nu e de mirare ca sare asa repede vopseaua. Asta e,folia transparenta de calitate am auzit ca te mai fereste de aceste mici probleme.

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are cineva probleme cu apa pe la usi? Trebuie sa recunosc ca asta e foarte ciudata avand in vedere despre ce masina e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema cu macaraua geamului de la usa soferului. functioneaza sacadat numai cand portiera e uda, ploua sau cand e iarna. de intrat apa inauntru nu mi s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Park Pilot mal-function

eu eram in dreapta, m-am intalnit cu cativa colegi de pe forum in fata Casei Poporului si lumea a vrut sa testam "jucaria" (nu i-am regasit si pe forum, daca e cineva aici din ce prezenti atunci il rog sa confirme).

cand mai erau cam 1.5m pana la masina din spate, senzorul nu a inceput sa piuie iar pe display (RCD 510) nu a afisat niciun obstacol. soferul a inceput sa apese pedala de frana (fiecare cred ca poate aproxima cam cat loc mai are si te prinzi chiar daca senzorul nu piuie ca ar cam trebui sa se apropie masina din spate) moment in care masina nu a franat. pagubele au fost minore, 2 suporti de numar crapati.

de atunci tin contact pe frana de mana ori de cate ori mai folosesc Park Pilot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai DSG? Ai reclamat problema si daca da ce ti-au zis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu rugina de la butuc este ceva normal(la mine am vopsit butucul)si nu mai am nici o problema,dar cu proiectorul nu am patit nimic,dar vezi sa ai capacul din spate sau sa nu ai vreo fisura in el.Dar cati KM ai cojo?? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11800 km azi dimineata, ce-o fi pana diseara habar n-am :)

da, am DSG, am trimis-o la verificat la PBN si mi-au zis ca nu au observat nimic in neregula. dar sincer, la ce te-ai astepta de la niste nenea care imi zic ca proiectoarele sunt "consumabile"??!

Modificat de cojo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cojo....ai verificat pana la urma daca ai capacele de protectie acces proiectoare? Eu am pierdut unu iarna trecuta din cauza zapezii stranse intre roata si aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si surpriza de care va ziceam...mi se pare ca se potriveste perfect cu designul oglinzii

post-55984-1278490251_thumb.jpg

la sugestiile unui coleg de forum, am imbracat in negru buza de jos a barei. impactul nu e foarte mare, insa asta am si cautat, o mica stilizare

pentru cei doritori, vi-l recomand cu incredere pe cel care mi-a colantat mie 0761.737.301 (Mosilor x Eminescu)

intre timp am mai adaugat o problema tehnica (incept sa ma iau de ganduri cu calitatea germana)

oglinda nu mai rabateaza cand cuplez marsarierul ci se deplaseaza exact opus (se ridica si se duce inainte coltul exterior). cred ca o sa le dau destul de treaba mecanicilor cand o bag la revizia de 15 000.

iar ca bonus, am inceput sa am greierasi in scaun, o scartaiala foarte fina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victoriancu22

la decelerare in treapta 2 are zgomot diferit fata de celelate trepte?

la fel am patit si eu cu oglinda, bagi in marsarrier si o reglezi la bordura dupa care revine la normal. la mine s-a urcat alcineva la volan si a inceput sa o regleze cat era coborata, dupa care cand bagam in r o lua in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@victoriancu22: am DSG. la decelerare nu aud niciun zgomot neobisnuit; la retrogradare manuala aud rateurile din evacuare :D iar la cea automata...DSG isi face treaba si nu aud/simt nimic. 10x pt pont cu oglinda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cojo_ ce probleme ai la cutie ? ca tot urmaresc topicu si nu m-am prins in afara de faza cu franatu la parcare

Modificat de Diabllo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva jante de 19 pe gti 6 ? ma gandesc sa le marit pe astea si sa trec pe 19 :) , respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul KERSCHER are jante de 19'' pe masina sa.Nu e un GTI dar cred ca si GTI-ul ar arata la fel de bine cu ele :beerchug:

http://vwforum.ro/index.php?showto...t=40(penultimul post)

P.S. Sper sa nu se supere ca am dat link-ul spre pagina cu masina sa :blackeye[1]:

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Diabllo: nu am nicio problema cu DSG, ii raspundeam lui victoriancu22 daca am zgomot la schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!