Jump to content

DAS ZIM Edition One


eugen_zim

Postare recomandată

Un golf care are look de Jermanica! Daca nu ar avea nr. de Romania as fi fost sigur ca e de pe undeva din afara. Felicitari Eugene, ai ajuns undeva unde multi dintre noi am dori sa ajungem. :lol:

Link către comentariu

am scris peste tot pe unde s-a putut si acu scriu si pe topicul ZIM ului : felicitari pentru pasiune !!

Golfu asta e pe gustul meu - un clasic in viata .

Bravo Eugene si sa ai grija in continuare de el !!! O super masina !

Link către comentariu

Sti bine ca nu esti singurul care apreciaza un tuning original care bineinteles este cel mai frumos tuning(cu gust).

Link către comentariu

bravo Eugen :D ...ptr munca si pasiunea depusa ptr acest mk2 care arata prea bine ..bafta sa ai :D ..vreau o poza cu mk2-ul meu langa al tau :D ..

Link către comentariu

Superba masina,cel mai frumos G2 pe care l-am vazut pana acum!Sa il stapanesti sanatos si sa il tii cat mai original! :D

Link către comentariu

:D e deja mult mai frumoasa cu masina ta aici

-baga mare!!! -o singura pb ...nu prea mai ai ce-i face...ai vreun plan ?

Link către comentariu

Va multumesc baieti.....

am ce sa-i mai fac :blah:

1 trebuie sa refac textilu la un scaun...

2 am de ales intre Bosal si Walker ca toba finala originala.....voi ce ziceti?

3 saptamana asta tre sa-mi ajunga bordurile pe spate de 2,5 cu 12mm mai in interior si trebuie montate pe jante...

4 de polishat alternatorul

Ce am mai facut.....

1 am reusit sa termin intr-un final cutia scurta si cu niturile schimbate.....Multam Robert

2 am pus bandourile pe toata masina plus emblemele de gti din ele :blah:

Si acum sa si glumim putin :lol: ...ati vazut cum arata un canish tuns la chelie?..asa e masina mea acum cu roti de iarna :D

Link către comentariu

Canish tuns la chelie e un fel de ogar...

Eu cred ca e mai degraba un shorecar cu blana de ciobanesc mioritic...

Apropo de polishat...tine polishul pe acolo?....cam cat timp tinand cont de faptul ca scuturi nu prea gasim pt mk1-2.

Adica eu stiu ca am curatat motorul de GTi ...era bec inainte sa-l pun...dupa 2 saptamani s-a facut un sac de praf....

Bafta

Link către comentariu

polish-ul ma tine cam un an si la roti si la admisie...acum ca vine iarna trebuie sa le iau iar in casa :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

astept cu nerabdare anu ce vine sa facem iar o intalnire marfa....si negruta asteapta iar curbele :banghead:

post-1474-1228257354_thumb.jpg

Link către comentariu

Cred ca trebuie sa pun si tot ce am muncit la aceasta masina de-a lungul a 8 ani....si asta pentru ca topicul meu este incomplet....nu e deajuns doar pozele recente...important e ca masina nu a fost asa si sa muncit enorm ca sa ajunga asa....

Deci

Lucrari de exterior

* am schimbat aripa stanga(era ruginita si nu am vrut sa o reconditionez)

* am schimbat capota(avea o priza care vroiam sa o schimb)

* am pus praguri de 90 arcade si bandouri

* am pus bari late

* am trecut prin 6 tipuri de jante intr-un final m-am oprit la BBS modulare la care am adaugat borduri de 2(8j fata)si 3(9j spate) iar pe spate le schimb in2,5

* am schimbat mai multe tobe...acum pe masina este un Remus si in 2 saptamani i-mi vine toba originala Bosal

* am schimbat usile cu unele de 90(fara coltar)

* am schimbat luneta cu una de gti cu eleron

* am schimbat geamurile ramase...le-am pus in tenta verde

* haionul l-am schimbat de 4 ori intr-un final am ales sa merg tot pe original

* cu fata tot asa...am trecut prin mai multe etape...intr-un final am ales originalul(grila noua si faruri hella)

* am pus semnale originale negre

*am pus proiectoare noi in bara (tot originale)

* am pus cheder de trapa nou si le-am schimbat si pe cele de la usi si haion

* am montat oglinzi electrice cu incalzire(i-mi lipseste butonul de comanda)

* am modificat mecanismult stergatorului pentru a face conversia la centru

* stopurile si ele au trecut prin mai multe etape...intr-un funal am revenit la hella GTI

* am vopsit-o :D

Lucrari de interior

* interiorul a trecut si el prin mai multe schimbari ...in fine am reusit sa pun mana pe un interior original Wolfsburg Edition cu scaune recaro electrice si mocheta albastra

* am schimbat consola cu una votex care include si ceasurile aditionale VDO ..functionale

* am pus presuri de aluminiu striat....le voi schimba in curand

*am montat muzica (scrie in primul post despre ce muzica e vorba)

*am montat un sistem de deschidere a usilor din telecomanda(a nu se confunda cu inchiderea centralizata)

* am pus centuri pe spate(nu aveam) si acum va trebuii si fata pentru ca nu mai revine la sofer

* am curatat podeaua ..apoi grund si teroson

Lucrari care tin de motor

* in cei 8 ani surprinzator am rupt tampoane si suporti in numar de 8

* cutii...deja stiti povestea 7 la numar sparte intr-un final, acum am o cutie scurta cu suruburi in loc de nit in grup(chit original de reparatie al grupului vw)

* bucsele le-am schimbat pe toate

* flansele de la amortizoare le-am schimbat

* suspensia am schimbat-o cu una reglabila

* motorul luat altul de 90 si l-am refacut

* am montat serpii

* am schimbat admisia(am pus de 90)

* am schimbat capul de injectie inpreuna cu tubulatura de 90+ furtunele de la injectoare si wur(carcasa este mai mare)

* furtunele de apa in mare mi s-au spart cam toate....ps recomand ori noi originale ori sh nu alte firme...am patit-o

* am schimbat timoneria si am montat echilibratorul de mk3(schimba mai bine)

* am polishat admisia...de maine urmeaza alternatorul

* am schimbat vasul de expansiune cu unul nou

* am refacut tot ce tine de frana...de la primul etrier(chit de reparatie) pina la placutele ultimului etrier inclusiv discurile de pe fata

* caseta de directie este a 3 a...

* am montat o bara intre amortizoare

si deja nu mai stiu..sincer multumesc celor care au rabdare sa citeasca toate lucrarile care le-a suportat masina aceasta si care nu stiu cat o sa o mai suport eu ;)

LE...de fiecare data cand am lucrat la masina nu am fost singur si pe aceasta cale le multumesc tuturor colegilor si prietenilor care au fost alaturi de mine la aceste lucrari.

Link către comentariu

Iti tinem pumnii.

Nu ai spus nimic de stergatorul de parbriz si de stopuri. :)

Link către comentariu

Masina este de exceptie, iar munca depusa de tine...cuvintele sunt de prisos.

Felicitari pentru o asemenea masina, sper sa castigi concursul.

Si spor la treaba in continuare, sa ne incanti ochii de fiecare data cand privim aceasta masina.

Te salut,

Florin

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!