Jump to content

Test Drive New Scirocco


Roger
 Share

Postare recomandată

@Sami02ro : fenomenal body kit au putut pune cei de la ABT ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    14

  • Dudu

    9

  • spb

    9

  • LYM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

@SorinSab

Felicitari pt. achizitie !

Ce discount ai obtinut la masina ? (mie mi s-a spus doar 2%)

Poate ne scrii si noua configuratia si pretul masinii

Referitor la locurile din spate eu am 1.90 si mai aveam destul loc la cap si picioare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc

am scris pe celalalt topic "To the point", toata configuratia si pretul ...2% intradevar discount* am avut senzatia la un moment dat ca mai mult :D dar nu; apoi cand am testat-o eu, la cei 1,71m ai mei stateam in spate cu genunchii in gura si cam claustrofobizat".

In schimb cand intorceam capul, stand pe scaunul soferului, imi imaginam cum o sa-mi incapa mie la fix bagajele nevestimii :salut:, cum o sa ma intind si o sa ma lafai, cand cand trag pe dreapta sa motai o jumatate de ora atunci cand plec prin Europa la plimbare..."but, who cares?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinsab In pozitia mea de condus (tot 1,71) a incaput foarte ok un prieten de-al meu care are 1,84 si vrio 85 de kg .Intradevar la nivelul capului era cam la fix (mai avea vrio 2 cm pana in cupola) dar pentru un adul de pana in 180 e chiar ok si pentru drumuri medii.

In rest ce sa spun ... exterior 10, interior 7,5 un pic prea mult golf v(desi golful nu are un interior urat), motorul de 1.4 super, raport foarte bun pret, putere, consum (motiv si pentu care mam decis sa il cumpar, plus ca ar fi fost o trecere prea brutala pentru mine de la un TDI ALH la un 2.0 TSI desi nu neg faptul ca la 2.0 performantele sunt superioare).

Suspensia nu mi sa parut ca fiind forte rigida deci, cred ca merg si jante de 18 fara mari probleme mai ales cu DCC iar in oras vizibilitatea mi sa parut multumitoare.

De saptamana viitore o sa vad cum e sa traiesti cu ia zi de zi ,pana atunci fierb :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speram ca sosirea masinii sa nu te retina prea mult :P , din a ne transmite parerile tale despre masinia, care cu siguranta iti va transmite mult mai multe impresii obiective decat un simplu test drive.

Parerea mea vis a vis de DCC in Romania e ca pur si simplu nu te ajuta cu nimic. Eu personal am spus pas la optiunea asta, si o sa va spun pe scurt. Acum cateva luni cineva a facut test drive cu un sco", poate va amintiti de la TV, a sarit in Dambovita cu masina...de ce?..avea in jur de 200 la ora. Apropo de asta ..omul a scapat ..habitaclu intact, deci masina e buna. De ce a aterizat in rau?...; in primul rand a cuplat pe pozitia sport; apoi la viteza respectiva a nimerit intr-o denivelare de pe drum, care a proiectat masina peste parapet apoi in rau. Eu consider ca DCC la noi e inutil...poate cand om avea suficiente autostrazi.

Asteptam vesti de la tine.

Bafta!

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
-pentru cei care vor sa isi ia plafon panoramic este o idee proasta, trapa se deschide doar 5 cm

Cum adica se deschide doar 5 cm?

Te referi la faptul ca se ridica doar 5 cm? Sau ca se trage doar 5 cm?

Ca la capitolul ridicat (adica ultima varianta de deschidere) si trapa mea din G4 tot ~5cm imi lasa liberi. Nu ar fi deloc placut ca la o masina de 30k sa fie singura varianta de deschidere pentru trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geo13ana din pacate trapa de pe Scirocco se ridica doar 5 cm, in rest nimik !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro: Imi cer scuze daca fac vreo confuzie...

Am un sfat pentru tine, mai vino pe la munca! Te cauta Isabella si Compliance-ul :).

Repet, imi cer scuze pentru eventuala confuzie!

Avertisment verbal

Topicul nu este loc de chat. Pentru asta, foloseste mesajele private

Mersi

Modificat de dudu
Avertisment Verbal !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru care nu mi-a placut in cadrul test drive-ului a fost pozitia mult prea inalta pe care a trebuit sa o adopt, datorita bordului foarte inalt... In cazul meu, de 1.56 m, cu scaunul in pozitia in care il tin si la Golf, nu vedeam nimic de bord....... :(

In rest, din partea mea a primit nota 20! Am avut ghinion de aglomeratie, caci test drive-ul a fost efectuat intr-o zi de sambata, langa vitan, in jur de oar 11:00, deci cu mult dute-vino spre A2... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Scuze ca nu am citit toate reply`urile. Imi poate spune si mie careva care sunt performantele 2.0 TFSI pentru Scirocco 200 CP? si pentru 1.4 TFSI G6.

Many thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

despre motorul de 200 cp. gasesti toate informatiile pe rsportscas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miti@Caractere

:blink: L-am condus in sfarsit si eu!

:(Din pacate motorul era 2.0 TDI de 140 CP, dar cu cutie manuala :icon_thumright:.

Ce mi-a placut:

- designul masinii (all-around)

- pozitia de condus (am 1,78 si multe kile)

- tinuta de drum (cu suspensia standard si jante de 17")

- pretul corect

- dotari optionale relativ ieftine

Ce nu mi-a placut:

- culoarea masinii (Opalsilber Metallic) total nepotrivita cu caracterul masinii, e prea "cuminte"

- tapiseria din stofa neagra / argintie prea "plasticoasa", in schimb bine ventilata

- directia prea usoara (taie mult din feed-back), mi-ar fi placut sa fie mai putin asistata la viteze mai mari

- motorul 2.0 TDI common-rail este rafinat dar lipsit de explozia pumpe-duse... in schimb se tureaza bine

Concluzie: Abia astept sa-l conduc cu 2.0 TSI si DSG!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot citind topicurile despre scirocco, am vazut ca este echipata cu motoarele astea noi de la vw de care toata lumea e multumita, cutia dsg de care e toata lumea multumita si are un aspect de care nu e toata lumea multumita. Nici eu. Interiorul l-am mai vazut, scaunele le-am mai vazut, comenzile le-am mai vazut. Totusi, vazand masina de afara puteam sa jur ca poate fi un concurent ptr R32 sau RS (la motorizare). Ma insel sau s-au razgandit pe ultima suta de metrii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miti@Caractere
tot citind topicurile despre scirocco, am vazut ca este echipata cu motoarele astea noi de la vw de care toata lumea e multumita, cutia dsg de care e toata lumea multumita si are un aspect de care nu e toata lumea multumita. Nici eu. Interiorul l-am mai vazut, scaunele le-am mai vazut, comenzile le-am mai vazut. Totusi, vazand masina de afara puteam sa jur ca poate fi un concurent ptr R32 sau RS (la motorizare). Ma insel sau s-au razgandit pe ultima suta de metrii ?

Nu s-au razgandit sigur, trebuie doar sa le conduci pe toate (Scirocco, Golf GTI, Golf R32) pentru a-ti da seama ce au urmarit... sunt diferente distincte, chiar daca interioarele seamana sau pot fi configurate identic. Mai concret, sunt masini sport dar cu nuante diferite, emblematicul GTI nu este concurat de Scirocco din cauza ofertei de spatiu si a interiorului, R32 ofera tractiune integrala... in rest, motorul 3.2 se simte mai cuminte decat 2.0 TSI. E clar ca VW nu a urmarit sa puna pe nimeni in dilema, fiecare alege ce i se potriveste mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concluzia fiind clar ca gusturile nu se discuta si sunt impartite ptr fiecare segment din piata. Totusi, daca ma uit in curtea celorlalti producatori de masini nu stiu sa gasesc o asemanare intre scirocco si.... . Intrebare, exista alte masini care sa se adreseze marcii scirocco ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un concurent care imi vine in minte e Volvo C30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miti@Caractere
concluzia fiind clar ca gusturile nu se discuta si sunt impartite ptr fiecare segment din piata. Totusi, daca ma uit in curtea celorlalti producatori de masini nu stiu sa gasesc o asemanare intre scirocco si.... . Intrebare, exista alte masini care sa se adreseze marcii scirocco ?

:( Concurenta pt. VW Scirocco e reprezentata de orice coupe compact, iar la aceasta categorie concurenta este acerba, cateva exemple: Alfa Romeo GT & MiTo, AUDI A3 & TT, BMW Seria 1, FORD Fiesta & Focus, HYUNDAI Coupe, MINI, OPEL Fiesta & Astra, RENAULT Clio & Megane, SEAT Ibiza & Leon, VOLVO C3, VW Beelte, Golf & Polo, si lista continua... Asa se explica si diversitatea de modele compacte in curtea VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Concurenta pt. VW Scirocco e reprezentata de orice coupe compact, iar la aceasta categorie concurenta este acerba, cateva exemple: Alfa Romeo GT & MiTo, AUDI A3 & TT, BMW Seria 1, FORD Fiesta & Focus, HYUNDAI Coupe, MINI, OPEL Fiesta & Astra, RENAULT Clio & Megane, SEAT Ibiza & Leon, VOLVO C3, VW Beelte, Golf & Polo, si lista continua... Asa se explica si diversitatea de modele compacte in curtea VW...

Cred ca gresesti, o serie de modele enumerate de tine mai sus sunt din clasa mica: MiTo, Fiesta, Ibiza, Polo :( iar ca o parere personala, nici macar clasa compacta nu reprezinta o clasa concurenta dar aici poate sunt subiectiv, va rog sa ma corectati daca gresesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi judec aici ca SCIROCCO este putin mai mult superior la majoritatea modelelor expuse de colegul Miti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cel mai apropiat concurent imi pare astra gtc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coupe-urile sunt concurenta : astra gtc , honda civic type S , seria 3 coupe, hyundai coupe, megane 3 coupe , audi s3 , citroen c4 coupe , volvo c30

nu cred ca merge cu megane coupe l-am vazut si e imens ala ar concura cu cl la dimensiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi scirocco a avut un impact inca de la prima afisare. mult peste orice alta masina din clasa ei. cred eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai tu linistit. A fost mai mult o chestie de promovare agresiva. Politica la greu.

Nu pot sa fac o comparatie cu celelate masini din competitia asta din punct de vedere tehnic, dar imi pot exprima o parere legata de design: are si puncte slabe si nu este categoric, per total, peste celelalte. Asa ca ... Hai sa nu ne imbatam cu apa rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumea se cam saturase de golf 5, passat etc. trebuia o provocare, trebuia ceva nou. scirocco era cam ingropat de mult timp. eu zic ca a prins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!