Jump to content

Test Drive New Scirocco


Roger
 Share

Postare recomandată

Nu ai facut si tu niste poze , ceva? De ce nu astepti sa intre xenoanele in optiuni? Ma rog, oricum se pot pune dupa daca e ceva. Sa o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    14

  • Dudu

    9

  • spb

    9

  • LYM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

ee..poze! da scuze! .nu m-am gandit la voi in momentele alea :Driver:

poi stie cineva si cat ar trebui sa astept xenoanele? oricum nu imi ajunge de saprbatori..asa ca nu m-ar deranja sa ajunga dupa ce trec zapezile..

am uitat sa zic ca m-am luat cu unul cu o skoda RS ala de 200cp prin ovidiu cu dealerul dupa mine :ninja:..repriza de la 80..pana spre 140 cred ca am ajuns,nu stiu exact,oricum el a trebuit sa schimbe primul.. si acolo l-am pierdut

m-a luat un varf de masina ,apoi a trebuit sa schimbe..ca-l durea sufletul poate. pe mine nu :10[1]:

mentionez ca erau 4 sau 5 in masina ,noi , 2!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrb la pbn si mi-a confirmat ca xenon-ul se va putea comanda din sapt 45 si va costa aprox 1,200 eur (cu tot cu tva)

Si eu zic sa mai astepti putin pentru xenon :ninja:

Modificat de jimmy_g5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin adica 1 an??!!!!!

sau saptamana 45 de cand?

daca pot pune dupa xenon ul cum zice Demnential .. de ce ar trebui sa astept?

sau sa-l pun dupa ce inseamna? chinezarii din carefour la 1 mil jumate?

later edit : cred ca de saptamana 45 a anului e vorba! Hmm.

inca ceva? daca tot o intind asa si tot e criza asta de nu vand nimic (renault mercedes bmw vag jag.. opresc productia o perioada http://www.informatiiauto.ro/daimler-opres...i-sid3477.html) nu pot sa cer un discount asa de la obraz? ! :D

Modificat de slims
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@slims: La o masina de 27.000 ddp, un model care nu se vinde in fiecare zi, pe fondul vanzarilor (foarte) slabe si problema pusa bine ar trebui/ar fi trebuit sa obtii un discount baban.

Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea. Asteptare usoara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, sportiv, blablabla ...dar unde e 4motion-ul???? Adica un Scirocco 2.0 tsi dus undeva la 300cp cu un 4motion pe el ..heh????

NIci la golf vi nu exista decat la diesel-uri nici la scirocco....sunt curios la ce pret va fi Golf 6 gt-r cu motorul de pe s3 + 4 motion....poate poate :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de golful ala VI nici nu se poate pune poblema ca va fi produs vreodata...

...mare pacat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa fi picat Golful 6 GTI-R. Ultimele stiri erau ca nu o sa mai existe un R32 ci va fi inlocuit cu un 2.0 TFSI 265cp 4Motion cu numele GTI-R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda! deja se poate bifa xenon ul ca optiune ptr 1200 euro cum s-a mai spus.

discount nu am obtinut desi i-am fluturat oferte cu discounturi prin fata de la mert si jaguar aluia,cu discounturi de 5 pana la 8%

a ramas ca mi place sirocco , dar nu pot sa nu iau in considerare celelalte oferte un x-type lasat de la 26,la 22 mii spre exemplu ;)

poate primesc un telefon :) macar un 2% m-ar satisface..asa ptr placerea mea. cu sau fara oricum la scirocco raman! :D

mi-a oferit discounturi la orice alt model vag,mai putin scirocco sau passat ul CC,comandate :)

iar nu am facut poze :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@slims unde se poate bifa xenon-ul ? / pt ca pe vw config nu apare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vin de la un test drive cu Sciroco 2.0 TSI - 200 cp - sunt in extaz :lol:

In numai 20 min m-am convins ca asta este motorul pe care il vreau !

Masina avea 600 km - consumul pe bord era 14% - mers numai in oras - test drive (stim bine cum se merge cu ea) + motorul inca nu si-a dat drumul

Nu am cuvinte sa descriu - cuplu / sunetul motorului / cum sta masina pe sosea / suspensia este perfecta - am mers si pe un drum de tara si este OK

Vestea proasta vine de la VW - toate comenzile care se fac de acum in colo intra in productie din ian 2009 - deci masina ar veni cel mai devreme la mijl lui febr - dar merita :)

PS: xenonul se poate comanda de sapt viitoare

asta e configuratia aleasa de mine : (ce parere aveti ?)

Scirocco

Benzina / 2.0 TSI / 200 CP / Cutie manuala - 6 viteze / 2 usi

Emisia de CO2 (CO2): 179g/km

Pret fara TVA:

EUR 19.365,-

Aer conditionat "Climatronic" EUR 129,-

Alarma anti-furt "Plus"-senzor de

supraveghere interioara,back-up horn si

ptotectie la remorcare EUR 215,-

Cotiera centrala fata EUR 147,-

Fara inscriptionare model si cilindree EUR 0,-

Pachet oglinzi:oglinda retrovizoare

interioara cu sistem automat

antiorbire;lumini la picioare

fata;oglinzi exterioare reglabile si

rabatabile electric,incalzite

separat;lumini de drum permanente si

functie Coming Home;senzor de ploaie EUR 265,-

Pachet Sport-jante aliaj usor

"Donington" 8Jx17 cu anvelope 235/45

R17,covorase fata/spate,pedale cu

aspect de aluminiu,tapiterie stofa

Alcantara,geamuri laterale spate si

luneta cu 65% absorbtie a luminii EUR 593,-

Park - Pilot EUR 366,-

Radio CD"RCD 510 DYNAUDIO

Excite"Volkswagen Individual cu functie

mp3 si CD-changer pt. 6

CD-ri,amplificator digital cu 8

canale,8 incinte acustice si putere

300W,conector multimedia pt surse audio

externe,antena Diversity EUR 637,-

Tempomat EUR 290,-

Trapa actionata electric EUR 719,-

Volan multifunctional piele cu decor

din aluminiu,computer de bord Plus EUR 272,-

Alb (candy-white) EUR 0,-

Scaun: Stofa

Culoarea tapiteriei: negru titan

Podea: negru

Consola: -

Plansa de bord: negru titan EUR 0,-

cc.config.exchange Total:

EUR 22.998,-

+ Xenon - 983

TOTAL CIP = 23,981 EUR

DDP = 28,537 EUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase dotarile! si pretul pe masura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro: Eu as renunta la alarma si neaparat jantele de 18. Asta la prima strigare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de 18" la drumurile noastre (eu stau in Bucuresti si fac every day aviatorilor - piatra cubica) - m-ar durea sufletul !

Alarma chiar daca nu e asa performanta - macar nu mai umbla cineva prin masina noua sa monteze alceva

Cu motorul in schimb am dubii dupa ce am citit ieri noapte tot ce am putut pe acest forum despre consumul la GTI :P ... parca as vrea sa vad si cum merge noul TDI CR de 140 cp si TSI de 160 cp ... oricum pana sapt viitoare tre sa ma decid ca dau drumul la comanda !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am urcat si eu azi intrun Scirocco 2.0 TSI, piele, navi, jante pe 18. Pacat de plasticul de la consola, pare cam "romanesc". Pozitia la volan e foarte buna, dar la coborare nu e prea demn pentru o persoana ca mine (1.90) aproape sa ingenuncheze ca sa iasa din masina... 28 de mii varianta expusa, multi bani, dar cred ca merita fiecare cent. Nu am apucat sa fac test drive, dar sper sa ajung maine la o tura :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si aspect masina e superba, dar cum a zis si zbeng , pentru un om mai mare nu merge...eu am dat cu capu de plafon cand m-am dat jos. E frumoasa dar creaza un pic disconfort din cauza designului masinii.

Oricum merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am dat cu capul la iesire din masina ... si nu am decat 1.80 :)

oricum intrebarea era (daca permite acest forum) : Ce motor sa aleg (ati alege voi) la masina asta ? 2.0 TfSI 200 cp / 2.0 TDI CR 140 cp / 1.4 TSI 160 cp - acum asta e ordinea optiunilor mele :)

PS: cred totusi ca cel de 2.0 TfSI 200 cp nu va consuma la fel ca pe GTI - avand in vedere ca este putin mai usoara si are alta aerodinamica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin adica 1 an??!!!!!

sau saptamana 45 de cand?

daca pot pune dupa xenon ul cum zice Demnential .. de ce ar trebui sa astept?

sau sa-l pun dupa ce inseamna? chinezarii din carefour la 1 mil jumate?

later edit : cred ca de saptamana 45 a anului e vorba! Hmm.

inca ceva? daca tot o intind asa si tot e criza asta de nu vand nimic (renault mercedes bmw vag jag.. opresc productia o perioada http://www.informatiiauto.ro/daimler-opres...i-sid3477.html) nu pot sa cer un discount asa de la obraz? ! :D

Cum sa pui petarde de xenoane de 1 mil pe o asemenea masina ? :D :(

Ma refeream la faptul ca si pe Golf V se poate pune xenon exact cum e cel de fabrica , cu balast, auto-leveling tot. Stiu ca la Hella era un kit de genul unde pretul era cam tot al celui de pe configuratorul vw , adica 1000e. Ma gandesc ca si la Scirocco o sa fie tot ceva in genul. Oricum, eu zic ca merita asteptarea, tocmai bine ca trece iarna.

djatomic_ro : Eu unu zic ca o sa fie cam aproape de consumul GTI-ului. Mai jos ai datele tehnice la fiecare. 7,6 vs 8.

sciroccotq8.th.jpgthpix.gif

gtidc7.th.jpgthpix.gif

Modificat de DemenTZial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro - depinde si pe unde o sa mergi cu masina, ca daca mergi prin .ro sau prin oras nu cred ca-ti trebuie 200CP. Mie TSI-ul de 160CP mi se pare un compromis mai mult decat decent. Diesel in niciun caz pe masina asta :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a aparut in configuratoare inca dar il poti comanda cu xenoanele deja mi-au spus la cardinal motors

160 cp am testat eu si este un compromis care nu merita..diferenta intre motorizari fiind de 1500 euro ..la 27000 ar fi pacat. 1.4 ul avea consumul la 12% in 200 km dar test driveul se face pe drum relativ intins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"2.0 TfSI 200 cp / 2.0 TDI CR 140 cp / 1.4 TSI 160 cp "

Nu mai exista 2.0 TfSI. mai uita-te in specificatii.

E 2.0 TSI, aceeasi tehnologie ca pe motorul de 1.4 TSI, turbina si compresor.

Performantele sunt asemanatoare pt a putea folosi aceleasi subansambluri ca la 2.0TFSI (cutie, ambreiaj, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca in acest caz te inseli. Nu exista 2.0 TSI cu turbina si compresor, e doar cu turbina. TSI e doar o denumire comerciala, acelasi motor e denumit TSI sau TFSI in functie de marca. De ex, 1.8 TFSI e denumit la Skoda ca 1.8 TSI, la Audi ca 1.8 T, la Seat si VW ca 1.8 TFSI. Singurul motor cu turbina si compresor e cel 1.4 TSI, in variantele sale de 160, 170 sau 180 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro: crezi ca poti sa-l intrebi pe dealer daca totusi ar fi sa comanzi interlagos si pachetul sport daca face vreun discount pentru jante sau tot 400euro costa? Ti-a spus ceva de cat dureaza comenzile?

Si stie cineva daca se poate comanda culoarea viper-grun? Ca am impresia ca am citit pe un forum de afara ca asta ar aparea mai tarziu(de ce, nu stiu)

La ce dealer te duci sa comanzi? Discount,ceva? Ca tot suntem in criza mondiala :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!