Jump to content

Porsche Bucuresti Nord


b27ctl
 Share

Postare recomandată

trimite-le si tu fax : propunere indecenta, se respinge! Mai aveti 2 zile si numaram secundele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@imircea : mai stiu un caz asemanator dar cu o masina diferita, tot din grupul VAG.Masina avea probleme la motor din fabricatie si dupa anumte certuri si presiuni omul s-a ales cu o masina noua si navigatie gratis. Va doresc sa aveti si d-voastra acelasi rezultat :) Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am primit un fax in care imi explicat ca pt remedierea situatiei propun solutia schimbarii blocului motor.

<{POST_SNAPBACK}>

Operatia se poate face (safely) numai pe linia de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine inteles

Tocmai am vorbit cu firma de avocatura cu care lucrez in Germania. Ei or sa intre in legatura cu VW referitor la aceasta problema.

Evident le-am trimis un raspuns in care le explicam de ce nu sunt de acord cu varianta propusa de ei si ca le solicit in mod expres sa inlocuiasca motorul

Modificat de imircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 2.0TDI este cu camasi amovibile? Sau este cu camasi fixe in blocul motor? Daca este cu camasi fixe, un bloc nou cu pistoanele vechi, cota 0 si rodate in blocul vechi nu suna deloc bine. Poti sa te trezesti destul de repede cu diferente mari de compresie pe cilindru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pistoanele nu sunt prea uzate. Masina are 9.200 km.

Oricum, insist sa-mi schimbe motorul integral.

Astept raspunsul de la VW AG din Germania, pentru ca i-am reclamat pe cei de la Porsche pentru practicile abuzive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in seama :( dar nu poti cere o masina noua, cu totul? Eu nu prea as avea incredere sa-mi monteze nici macar un motor nou pe masina in Romania, sa nu uitam ca trebuie imbinat cu cutia de viteze... Oricum, super nasoala faza pe care ai patit-o! Sunt alaturi de tine, caci am o mare boala pe PO RO... Sper sa ii faci praf! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum ai grija sa ceri extindere de garantie 2 ani din momentul in care iti schimba motorul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Refuzul celor de la PoRo de a schimba motorul in garantie este faptul ca ei pierd la faza asta bani. Din cate stiu eu, s-ar putea sa gersesc, va rog sa ma contraziceti, este faptul ca produsul schimbat pe garantie, inclusiv manopera sunt suportate de importator, deci de PoRo si nu de Porsche AG Germania. PoRo beneficiaza de niste reduceri la preturi din care ei trebuie sa isi acopere si cheltuielile cu piesele schimbate pe garantie. De aici se trage si comportamentul lor.

Acum nu stiu daca acest lucru se aplica si in cazul in care masina a fost livrata din Germania cu defect.

Ceva nu am inteles corect cred: Spuneai ca masina ti-a fost livrata de noua, cu defect dar

  Pistoanele nu sunt prea uzate. Masina are 9.200 km.

Oricum, insist sa-mi schimbe motorul integral.

Astept raspunsul de la VW AG din Germania, pentru ca i-am reclamat pe cei de la Porsche pentru practicile abuzive

Unde am inteles gresit problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa credeam atunci cand am scris, insa intre timp am discutat cu un expert mecanic (inscris in tabloul expertilor tehnici, pofesor universitar de mecanica) de la care am aflat ca in primii 5.000 km se "rodeaza" (uzeaza) 50% din ce se uzeaza in primii 100.000 km. In plus, fiecare cilindru in parte are un grad de uzura diferit fata de celelalte, de aceea nu este posibila nici interschimbarea pistoanelor. Intotdeauna cand se schimba se schimba pereche, camasi+pistoane (+cuzineti) iar in cazul de fata camasile sunt direct blocul motor.

In plus, defectiunea care a generat pierderile de ulei poate sa fi generat in lant (din cauza uleiului mai putin in motor) o uzura accentuata si defectiuni ale altor componente. Porsche Romania ar fi trebuit sa-mi propuna si o expertiza tehnica din care sa reiasa ca celelalte componente nu sunt afectate.

In afara de asta, ei au recunoscut ca nu au mai avut pana acum nici o defectiune la Passat B6 iar la passat B5 intotdeauna schimbau motoarele, deci asta inseamna ca nu au mai efectuat pana acum aceasta reparatie. Adica nu au experienta sa repare motorul asta.

Eu am cumparat o masina noua cu un motor nou. Ca urmare a acestui fapt, vreau un motor nou, nu unul refacut manual la Porsche in atelier, de niste mecanici care n-au mai reparat un astfel de motor pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit topicul asta si as vrea sa spun si eu ceva, maui ales ca acum 2 an1 am avut o problema similara cu un Opel Astra si anume :

M-am dus sa iau masina noua, am luat-o, am facut un test drive cu cel de la vanzari am semnat PV de predare primire si am plecat in aceeasi zi cu ea la munte (deci masina avea 50 km) si am observat ca masina sare in mers din viteza a 5-a. M-am intors in aceeasi zi inapoi la Opel si am facut scandal ca vreau alta masina. Imediat mi-au pus la dispozitie alta masina si a doua zi am avut intalnire cu directorul general de la Opel care mi-a explicat ca legal nu au cum sa-mi schimbe masina, deoarece defectul a aparut dupa ce eu am semnat PV de predare primire in care recunosteam ca masina este in stare f buna fara a avea nici un defect, drept urmare nu este un defect de fabricatie ci este un defect in garantie si va fi tratat ca atare. Am vorbit cu avocatii firmei la care lucrez si mi-au zis urmatoarele: din moment ce am senmnat procesul verbal de predare in care recunosteam ca masina nu prezinta nici un defect (ascuns sau neascuns) nu am cum sa invoc ca defectiunea este de fabricatie. Si conform legii in vigoare importatorul este obligat sa remedieze defectiunea in concordanta cu specificatiile producatorului referitoare la modul in care se face reparatia piesei respective. Adica inlocuirea masinii, a cutiei de viteze sau reparatia cutiei propriu zise. Ei mi-au reparat cutia de viteze, a durat 2 zile , timp in care am avut masina noua de la ei la schimb, iar masina are acum in jur de 115000 Km fara sa am nici o problema.

In cazul concret, daca in specificatiile producatorului se specifica ca pentru un por in blocul motor se schimba blocul motor si se fac reparatiile necesare schimbarii acestuia, atunci mai mult ca sigur ca asa or sa faca!

Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Happy-end (aproape)

Iata ce raspuns am primit astazi:

Urmare a corespondentei pe care am purtat-o pana acum, va putem comunica urmatoarele:

1. Masina a fost livrata in bune conditiuni, fapt confirmat de procesul verbal de pregatire de livrare

2. Reclamatia referitoare la depasirea termenului de 10 zile este nevondata....

3. Cazul dumneavoastra s-a aflat permanent in grija noastra si tratat cu foarte mare atentie de intreaga echipa

4. Solutia de reparatie propusa de catre fabricant este in masura sa readuca masina in parametrii constructivi, in conformitate cu HG...

5. Serviceul nostru are intreaga capacitate tehnica si logistica pentru a efectua interventia la autovehiculul dumneavoastra si a-l aduce in perfecta stare de functionare, in conditii de calitate conform rigorilor producatorului

Avand in vedere toate aceste aspecte si de asemenea dorinta noastra de a solutiona in mod favorabil aceasta situatie, din considerente comenrciale si nu tehnice, va propunem sa va inlocuim motorul complet. Din aceleasi ratiuni, costurile suplimentare ocazionate de aceasta decizie vor fi suportate de catre noi.

In speranta ca solutia adoptata se va ridica la nivelul exigentelor dumneavoastra,

Cu deosebita stima

----

Tin sa multumesc pe aceasta cale celor de la Porsche Romania (pt ca si ei urmaresc acest forum) care au luat o decizie corecta si au venit in sprijinul doleantelor mele. Apreciez calitatea umana si faptul ca au facut tot ce le-a stat in putinta, pentru a da satisfactie unui client nervos.

Tin sa precizez ca voi urmari indeaproape felul in care se rezolva problema pana la sfarsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu avocatii firmei la  care lucrez si  mi-au zis urmatoarele: din moment ce am senmnat procesul verbal de predare in care recunosteam ca masina nu prezinta nici un defect (ascuns sau neascuns) nu am cum sa invoc ca defectiunea este de fabricatie.

<{POST_SNAPBACK}>

Pt vicii ascunse, raspunderea este si dincolo de garantia oferita de producator.

Dupa cum ai vazut, cei de la Porsche au inteles sa vina in sprijinul meu si au decis sa-mi inlocuiasca motorul pe cheltuiala lor. In schimb nu mi-au dat o masina pe care sa o folosesc in aceasta perioada. Am inchiriat eu una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu puteau sa faca asta de la inceput? de ce tin astia neaparat sa ne toace nervii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu puteau sa faca asta de la inceput? de ce tin astia neaparat sa ne toace nervii?

<{POST_SNAPBACK}>

de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu puteau sa faca asta de la inceput? de ce tin astia neaparat sa ne toace nervii?

pt ca pot :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca s-a solutionat in modul cel mai corect aceasta situatie. Ar trebui cumva sa-ti arate motorul vechi dupa ce l-au pus pe asta nou. Sau in momentul in care il schimba ar fi ideal. Poate faci si niste poze !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca discutiile noastre de pe forum au ecouri pana la conducerea PoRo. Asa ca este normal sa urmareasca acest forum. Problema la ei este ca nu isi dau seama ca o parere proasta pe acest forum are un efect mult mai mare decat cred ei.

@imircea Felecitari ca "te-ai lupat" pentru a obtine o decizie favorabila tie, care era si justa. Aceasta decizie nu trebuie sa fie ca un favor facut tie, ci ca un lucru care ti se cuvenea. Banuiesc ca stii mai bine decat mine aceste lucruri. :D

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul unor oamenii ca domnul "imircea" poate vom reusi si noi sa fim "civilizati" atat in vorbe cat si in fapte.

Din partea mea tot respectul domnule "imircea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ imircea : felicitari pentru reusita obtinuta. Ar fi f. bine daca ai putea sa fii de fata la momentul schimbarii motorului si sa-l vezi pe cel actual fara sa fie desfacut/descompletat.

Nu inteleg o chestiune : ce-i tot dau ei inainte cu faptul ca suporta ei (PoRo) costurile suplimentare (din motive comerciale si nu tehnice) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice importator de automobile are la randul lui o garantie de la producator.

In cazul de fata porsche romania nu suporta nici o cheltuiala pentru reparatia respectiva. Nu stiu sigur de manopera. Dar piesele care le schimba in garantie au la randul lor garantie de la producator. Asta stiu sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa niste semne cu oja pe ici pe colo in locuri ascunse. Dupa ce o primesti reparata, verifica existenta lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina sta la porsche inca din data de 11.10.

Nu aveam cum sa o iau de la ei decat pe platforma, pt ca, atata timp cat avea o defectiune inregistrata la motor, daca as fi luat-o "pe roti" as fi pierdut garantia si ei atata ar fi asteptat.

Semnele sunt facute cu "vopsea invizibila" cu ochiul liber, dar vizibila cu lampa UV.

Daca voi fi multumit si voi vedea ca s-au comportat corect (macar de azi inainte) vor primi din partea mea un semn de bunavointa. Daca nu, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@imircea: in primul rand felicitari ca ai obtinut acest rezultat, normal intr-o tara civilizata dar foarte greu de obtinut in No man's land Romania. Inca o data bravo! Ma bucur nespus pt. tine, chiar trebuia sa existe cineva care sa nu se lase calcat in picioare de o firma, doar pt. ca e mare. Legea este pt. fiecare aceeasi.

La sfarsit, imi pare rau dar trebuie sa te cert. De ce? Pai in primul rand spui ca cei de la Po Ro urmaresc intens acest forum, apoi spui ca ti-ai marcat nu stiu ce piese cu vopsea invizibila cu ochiul liber, dar vizibila cu UV... Pai bravo, "dom'le", mai bine le dadeai un telefon si eventual le si spuneai ce piese ai marcat! Crezi ca nu pot sa refaca marcajul in caz de vreo "manarie"? Secretul e secret, noua puteai sa ne zici dupa ce iti venea masina.

Ca sa nu inchei acest mesaj cu o "cearta" :D inca o data felicitari! Esti meserias frate! Ceea ce e cel mai important, ai creat un precedent! Esti super tare! :( :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!