Jump to content

Noul Golf VI


psyk3
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

1. Stiti care vor fi dotarile standart pt trendline, comfortline, hightline ?

2. O sa fie si motorul de 1.4TSI de 140cp pt golf VI ?

3. Va mai exista echiparea Golf VI GT (sport) ?

4. Cand se poate vedea in showrooom'ul din iasi ( daca este cineva care lucreaza la Sandra, sau alte informatii exacte )

Multumesc anticipat.

Modificat de 001john
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    50

  • Dudu

    35

  • csmn

    26

  • YEP

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

2. nu mai exista 1.4 140cp si nici 1.4 170, a aparut un 1.4 160. deci, ala de 140 nu il mai gasesti.

la 1 sunt si eu curios mort. dar nu am aflat nimic, nici de pe la nemti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mai frumoasa decat Golf-ul 5.

Stopurile mi se par hidoase de-a dreptul!

la 3: nu cred ca va fii GTSport

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar! Sandero curat! Mai ales din fata privit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe volkswagen.de si am vazut ca TSI-urile (de 122 si 160cp) sunt EURO5. Benzina este de 99/100 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fata arata bine, dar spatele nu-mi place. E ceva ce mi se pare ca nu se leaga. La fel ca la BMW seria3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce au copiat spatele de la Tuareg?? Golful a fost tot timpul varful de lance la VW si tot timpul era un pic mai altfel la exterior. La interior erau clar elemente comune, dar exterior parca era diferit si tot timpul avea elemente noi in momentul lansarii... dar cu spatele asta nu stiu ce sa zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acesta este motivul pentru care am dorit sa inchid acest topic... parerile subiective dau nastere unor asemenea flame-uri

Rog rezumati-va in a discuta cat se poate de tehnic aceasta masina... Sunt f multe pagini in care fiecare si-a dat cu parerea despre cum arata fara macar sa fi vazut masina reala iar acum se continua in aceeasi nota... Nu cere nimeni sa nu se vorbeasca despre look, este imposibil fiind model nou... insa voi sterge posturile de genul "nu-mi place spatele..." si atat

Multumesc!

psyk3 si smoothcoder, aveti amandoi avertismente verbale... urmeaza warningul daca veti continua la fel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe volkswagen.de si am vazut ca TSI-urile (de 122 si 160cp) sunt EURO5. Benzina este de 99/100 :)

Cred ca asta e un aspect foarte important. La acelasi lucru m-am gandit cand am vazut motoarele EURO 5, ca va fi dificl de gasit in Romania ceva care sa corespunda in totalitate stadardului impus de producator. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut in poze arata foarte bine. ( mai putin spatele). Motorizarile pe care le-as dorii la urmatoarea masina ( probabil tot Golf ) vor fi 1.4 TSI sau 1.9 TDI. ( daca va mai exista). Daca imi voi lua Golf VI, se va intampla peste minim doi ani. Succes celor care doresc sa isi cumpere Golf 6 chiar anul acesta.

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

S-a anuntat ca gama de motoare diesel va avea puteri intre 90 si 170 de cai dar pentru inceput vor fi doar cele 2 variante de 2.0 TDI CR de 110 si 140, ambele cu DPF... Apoi vor aparea si celelalte (mult-anuntatul 1.6 TDI CR, samd)

Pentru benzinare, motoarele vor fi cam aceleasi insa va disparea TSI-ul de 140 cai iar cel de 170 va fi tinut din frau pana la 160cp...

Deci 1.4mpi - 80cp, 1.6mpi - 102cp, 1.4TSI - 122 (turbina), 1.4TSI - 160 (turbina + compresor)

Vor aparea mai multe detalii despre GTI, R32, samd in timp... Pana acum au fost speculatii, nimic nefiind clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea frontala e reusita, da un aspect agresiv masinii. Si interiorul e placut. Insa cel putin mie mi se pare ca stopurile spate sunt din alt film. In primul rand sunt prea mari, iar mai apoi cred ca puteau pune altceva decat stopurile de pe tuareg. Sa ii fi pus stopurile de pe passat cc, si era o masina frumoasa. Asa designul partii spate anuleaza tot progresul partii frontale. Si o masina trebuie sa iti si placa, inainte de a fi dpdv tehnic foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ca arata chiar superb mai ales alea deschise, din nefericire nu sunt asa practice, rezistand mai greu la murdarie.

m-am uitat la configuratorul de la volskwagen.de si am tradus cu google dotarile, se pare ca la dotarile standard (pt comfortline) sunt jante de 16, fata de golf v unde sunt de 15. alte schimbari semnificative nu am sesizat. din nefericire, pt golf v nu mai puteam ocnfigura ca sa le compar.

ca dotari aditionale, suspensia adaptiva mi-a sarit in ochi, era in jur de 1000 euro.

am fost si la noi la dealeri si mi-au zis ca din octombrie se va putea comanda si in ro. sunt foarte in dubiu daca sa mai iau g5 (desi reducerea e consistenta) sau sa astept si sa comand mai pe la anul un g6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de finantele tale. G5 il iei acum cu cateva mii de euro mai ieftin. acum daca e noua, merge si G6, ca deh, e model nou. cum am spus: depinde de bani, de cat vrei sa o tii, etc. eu nu mai trec de la g5 la g6, parca e cam degeaba. ma bag la un rocco. sa vad ce timp de livrare au romanasii nostrii, altfel plec in de.

Modificat de Lao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie avut in vedere si faptul ca la primele loturi de G6, e foarte posibil sa mai apara probleme de fabricatie. Lucru valabil cam la orice model. In timp ce G5 e deja la final de cariera, toate neajunsurile de la lansare fiind indreptate de mult timp.

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, m-am gandit si eu la ce ziceti voi, tu cu Lao. aveti dreptate. pe de alta parte, la g6 nu am sesizat asa multe inovatii, care ar putea fi generatoare de probleme. mi-ar fi placut sa vad ce imbunatatiri sunt la partea care nu se vede din poze, respectiv tinuta de drum, antinfonare etc. probabil doar dupa ce va ajunge in teste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca prima poza(stofa neagra) din cele puse de X-Ecutor e cea cu interiorul de la Trandline.

Vad ca nu are cotiera si scaunele seamana cu cele de la Trendline-ul actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie sincer imi place mai mult G5. Farurile de la G6 sunt clar inspirate de sciroco iar design-ul nu pare ff mult schimbat. Dupa cum spunea si richard hammond: cand ai un design ce prinde bine si se vinde ff bine nu trebuie sa schimbi radical ceva ci doar sa ii faci cateva reglaje :). Per ansamblu cred ca masina o sa se vanda la fel de bine, G5 nefiind o masina ce se vinde prin design ci prin ceea ce ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razdan: multumesc super mult pt linkul ala, l-am citit din scoarta in scoarta :scratch:. cred ca o sa astept golf 6 si renunt la 5. mi se pare ca merita.

oricum, m-a lamurit linkul de o groaza de chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!