Jump to content

Noul Golf VI


psyk3
 Share

Postare recomandată

Cateva poze cu Golf 6 surprins live. Astept cu nerabdare una alba :Driver:

post-3973-1219771628_thumb.jpg

post-3973-1219771636_thumb.jpg

post-3973-1219771663_thumb.jpg

post-3973-1219771672_thumb.jpg

post-3973-1219771682_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    50

  • Dudu

    35

  • csmn

    26

  • YEP

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi place foarte mult masina mai ales alba cum iti place si tie psyk3.astept poze cu una alba :x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca seamana foarte mult cu un monovolum din cauza ca linia botului pare mai joasa.

Mie nu prea-mi place, seamana cu trecerea de la golf 3 la golf 4 cand a fost inmuiata silueta masinii.

Astept GTI-ul sa vad ce si cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fata arata bine, lateralul nu imi spune nimic, iar spatele nu imi place deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze live, nu imi mai place...pacat. era fotoshopata in reviste, din acel motiv arata bine; poate ca nu-i sta bine noii linii a caroseriei in gri metalizat..cine stie...

sunt hotarat: ma inscriu la Iroc verde.

Modificat de Lao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot respectul pentru admiratori, dar... este oribil live, in special in raport cu Golf 5 care era / este o splendoare.

Farurile alea - de la distanta - parca sunt de - oh, God! - Sandero!

Pariez ca Golf-ul va pierde din clientela cu acest model... Scirocco va avea de castigat, mai mult ca sigur...

Modificat de smoothcoder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf VI nu mi se pare altceva decat un Golf V facelift, atat din punct de vedere tehnologic cat si vizual.

Pastreaza practic platforma tehnica de la Golf V, dar si majoritatea motorizarilor. Singurele motorizari pe care le vad potrivite cu statutul de model nou sunt 2.0 TDI 140 CP si TSI-urile de 122 si 160 CP (probabil ambele 1.4). In rest, doua motorizari aspirate pe benzina vechi, de 80 si 102 CP (unde sunt TSI-urile de 1.0 si 1.2 litri despre care se vorbea prin targ?). Iar 2.0 TDI 110 CP mi se pare o alegere nefericita. Mai bine pastrau "batranul" 1.9 TDI. Se vorbeste de mult timp de 1.6 TDI CR de 110 CP, dar se pare ca inca nu au reusit sa il definitiveze.

Vizual, partea frontala se apropie de linia lui Golf IV si Golf III si mi se pare mai reusita decat cea de la Golf V "standard". Cat priveste spatele, si acesta ar fi putut reprezenta un pas inainte fata de modelul actual, insa lampile spate mi se par prea mari pentru o astfel de masinuta. Si interiorul reprezinta o evolutie fata de actuala generatie. Am unele rezerve doar la desenul comenzilor instalatiei de climatizare de pe consola centrala. In rest mi se pare OK. Chiar mi-as fi dorit si eu un volan ca acela de pe Golf VI...

Daca nu erau stopurile alea spate, mi-ar fi placut mai mult decat Golf V. Asa mai astept sa il vad pe viu ca sa imi formez o parere obiectiva.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo uivil1610 poate gasesti si poze cu golf 6 alb :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
imi place foarte mult masina mai ales alba cum iti place si tie psyk3.astept poze cu una alba :x
bravo uivil1610 poate gasesti si poze cu golf 6 alb :D

5. Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu motorizarile pentru Golf VI, in a doua jumatate a lui 2009 vor mai aparea 3 motoare:

1,2 l/ 77 kW / 105 CP TSI

1,6 l/ 66 kW / 90 CP TDI CR DPF

1,6 l/ 77 kW / 105 CP TDI CR DPF

Toate vor fi euro 5.

Cat despre aspect....pana nu o vad nu imi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1.6 TDI CR 105CP este un motor pe care sper sa-l iau pentru nevasta . Vine el cam tarziu (ma asteptam sa fie prezent de acum de la lansare). Initial zvonurile erau 1.6TDI 90 si 110CP...dar merge si 105 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezolant designul noului Golf VI. Pare mai mult un facelift, o evolutie stearsa si neinspirata a vechiului V.

Macar la calitatea materialelor si a asamblarilor, precum si la motorizari sa se poata impuna in fata concurentei caci designul il va penaliza cu siguranta.

Ce stiti de preturi si echipari??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa frumosul Golf IV a venit mai putin inspiratul Golf V, care a fost criticat de la bun inceput pentru designul sau mai sters. Si, cu toate astea, Golful V a fost anul acesta cea mai vanduta masina din Europa, desi s-a anuntat lansarea noii generatii. Personal, in ciuda liniei conservatoare pe care o pastreaza, imi place mai mult Golf VI acum decat mi-a placut Golf V la lansare. E drept, la vremea respectiva comparam Golf V cu IV, iar acum raportez Golf VI la V.

P.S.: Imi e greu sa cred ca 1.6 va avea 105 CP, atat timp cat motorizarile concurentei de aceeasi cilindree au 110 CP sau mai mult, iar momentan au optat pentru 2.0 TDI 110 CP in locul lui 1.9 TDI 105 CP. In concluzie, parerea mea e ca si 1.6 TDI va avea tot 110 CP.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu imi pot imagina cum Golf V este cea mai vanduta masina din Europa in ciuda tuturor bug-urilor care il insotesc si pentru care stau marturie mai toate forum-urile ce il discuta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Scirocco vine si cu posibilitatea montarii unei instalatii audio Dynaudio. Despre golf 6 se aude ceva in sensul asta, o putea fi si el echipat cu o sonorizare de calitate Dynaudio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, poate fi echipat cu Dynaudio din saptamana de productie 45/08.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa frumosul Golf IV a venit mai putin inspiratul Golf V, care a fost criticat de la bun inceput pentru designul sau mai sters. Si, cu toate astea, Golful V a fost anul acesta cea mai vanduta masina din Europa, desi s-a anuntat lansarea noii generatii. Personal, in ciuda liniei conservatoare pe care o pastreaza, imi place mai mult Golf VI acum decat mi-a placut Golf V la lansare. E drept, la vremea respectiva comparam Golf V cu IV, iar acum raportez Golf VI la V.

P.S.: Imi e greu sa cred ca 1.6 va avea 105 CP, atat timp cat motorizarile concurentei de aceeasi cilindree au 110 CP sau mai mult, iar momentan au optat pentru 2.0 TDI 110 CP in locul lui 1.9 TDI 105 CP. In concluzie, parerea mea e ca si 1.6 TDI va avea tot 110 CP.

la concurenta poti gasi o gramada de motorizari sub 105cp la 1.6diesel.ai ford, peugeot, kia, cu 1.6 disesel si 90cp, citroen 92cp, si cred ca mai sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la varianta mai puternica a motorului 1.6 TDI, de 110 CP, de la marci cum sunt cele mentionate mai sus: atat Ford, cat si Peugeot/Citroen (de fapt e unul si acelsi motor). Iar viitorul Kia Forte va avea un motor 1.6 diesel de 128 CP. Desigur, asa cum s-a spus mai sus, se pare ca va exista si un 1.6 TDI de 90 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90 cp cu turbina variabila la PSA/Ford si 110 cu variabila, ceea ce probabil va avea si VAG dar pana atunci, nu a transpirat nimic legat de preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Michael - si foarte mare dreptate ai. Cand a aparut G5 mi se parea o masina pentru pensionari in comparatie cu G4.. insa cu timpul am ajuns sa il iubesc. Retraiesc sentimentul acum la G6... Momentan mi se pare ca GTSport arata muuult mai bine decat G6. Oare o sa intre la oarce promotii acest GT 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duapa parerea mea Golf VI arata bine dar se apropie cam mult de Scirocco ca si design, in schimb interiorul e reusit. Cred ca mai stau cu IV vreo 1 an si ceva si dupaia trec direct la VI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am aflat si eu din sursa sigura faptul ca 1.6TDI va fi 90 si 105CP (cand va aparea cel de 105 se va retrage 2.0TDIul mic). Va intra in fabricatia abia in primavara 2009 (martie primele motoare). Tot in primavara intra la vanzare si GTIul dar se spera sa fie prezentat la paris si acesta.

Si vorbind de upgrade Golf PLUS va primi si el facelift din iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!