Jump to content

Noul Golf VI


psyk3
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Am mutat posturile referitoare la configurare/livrare aici

Topicul acesta are alt subiect

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    50

  • Dudu

    35

  • csmn

    26

  • YEP

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o problema !!! Cine stie ce alarme merg montate pe Golf VI ?? Dealer-ul mi-a zis ca nu au cei din service codul intern al modelelor VI si se pot monta doar anumite sisteme . La Falcon mi-a zis ca nu pot decat alarma cu control doar din telecomanda masinii. A zis ca inca nu merge pus CAN . Dar mi-a leaga de CAN-ul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexzander

Cea mai buna alegere o reprezinta alarma after-market pe cheia originala a masinii (parere personala), fara alta telecomanda in plus (legata pe can), nu iti mai da jos fete de usi, nu-ti mai trage km de fire prin masina, ci se leaga cu unitatea alarmei de can + un fir catre goarna. Atat. La dealerul din Valcea mi se va monta o alarma Meta Sistem pe can-bus (asta aveau la vanzare si am preferat varianta din comoditate - recunosc), mi s-a comunicat ca se potriveste pe golf 5 golf 6, etc ultimul model de golf nefiind foarte diferit la partea electronica. Pret nu stiu sa-ti comunic, alarma a reprezentant parte dintr-un discount. Cred totusi ca e ~8-9 mil cu tot cu montaj. Se pastreaza functiile "confort" - inchidere geamuri din telecomanda, etc

Are in plus de cea OEM sensor de soc, ceea ce e destul de important in RO

Cele bune.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Im cer mii e zcuze daca este off topic dar am vb aseara cu unu de la Falcon si ce se poate pune deocamdata este intr-adevar alarma legata direct de canu-ul masinii fara alta telecomanda , direct pe cea a masinii. Acum plec la ei. !Scuze inca o data de off topic , nu se va mai repeta dar eram grabit :P . Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexzander: read this -> Alarma CAN VIPER 3901 (pe orice model mai nou din grupul VW AG sau de la BMW merge :icon_cool: )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

e adevarat ca la unele motoare de pe G VI au trecut la distributia pe lant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata gama 1.4 TSI ? 122 si 160 are distributia pe lant? asta e imbucurator, insemnand ca nu mai exista revizia devastatoare de buget la 60 000 km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

rombu, toate motoarele 1.4 TSI indiferent de putere au distributie pe lant... Nu stiu daca si 1.8 TSI (de fapt TFSI)

Iar distributia pe curea se schimba la 120k (modelele noi) sau 90k cele mai vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

on topic,

nimic care sa te dea pe spate la masina asta !

seamana 99 % cu nereusitul golf 5, dar pot merge mai departe si o pot compara cu micuta corsa !

conculzia = urata !

si nu sunt pretentios !

numai parerea mea .

scuze daca am deranjat pe cineva, dar personal nu-mi plac masinile tip "buburuza" !

Modificat de nyk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva poze cu Golf 6 surprins live. Astept cu nerabdare una alba :icon_thumright:

post-35117-1234210916_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, nu mai fiti asa radicali...

@nyk: Inteleg ca nereusita = urata, nu cred ca te refereai la aspecte tehnice.

@zeny: Trebuie sa recunoastem ca Golf 4 e o masina reusita, Golf 5 la fel.

DCC, airbag-ul pt genunchi, ParkPilot, insonorizarea foarte buna, materialele folosite la interior...

Parerea mea e ca Golf 6 e peste modelele anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aprecierea design-ului unei masini este, evident, o chestiune pur subiectiva. Poate sa-ti placa sau nu, fiecare cu opinia sa, nu trebuie sa ne supere opiniile contrare. Se poate pune problema unei minime atitudini de politete, ca atunci cand intri in casa cuiva si nu te apuci sa-i spui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nyk te cam contrazici singur zici ca nu-ti plac masinile gen buburuza dar golf 4 ce tip e cabrio coupe nu e tot in acelasi tipar cu golf 5, 6? Si de unde pana unde Golf4 e cea mai tare masina din toate timpurile? Ai facut vreun studiu ceva, adu-ne dovezi.

Parerea mea Golf VI e cel mai reusit la design dintre toate Golf-urile. E doar parerea mea. Si la partea tehnica normal ca are multe in plus fata de generatiile precedente cum si Golf 10 cand va fi o sa fie mult peste Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, s-a umflat taratza in voi? :) Sa ne calmam si sa fim prieteni, pana la urma ne uneste ceva, nu? Pasiunea pentru masinile noastre, fie ele mai noi, fie mai vechi, fie mai scumpe, fie mai ieftine. Si pentru numele lui Dumnezeu, folositi semnele alea de punctuatie, si incercati sa scrieti corect, ca pe mine unul m-a luat durerea de cap cititnd ultimele posturi, si incercand sa le urmaresc.

Fiecare masina are plusurile si minusurile sale. Personal cred ca daca nu ar fi perioada de criza in care ne aflam, G6 ar fi un best seller. Are traditia de partea sa, experienta, si imbina eleganta cu sportivitatea. Faptul ca ne aflam in recesiune, va stirbi din stralucirea pe care o da volumul mare de vanzari, unei masini.

Daca urmarim atent, G4 a fost pentru G3, aproximativ ce este G6 pentru G5. Spre deosebire de trecerea de la G5 la G4. Deci, asa cum la G4 nu au fost multe boli ale copilariei, nici la G6 nu cred ca vor fi. G5 a adunat destula experienta.

Cu alte cuvinte, de la noul Golf se asteapta sa nu dezamageasca, si eu cred ca nu o va face. Pana una alta, familia Golf are un nou membru. :)

Felicitari posesorilor, si sa le stapaniti sanatosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care au nivelul de echipare Highline : masina vine cumva din fabrica cu protectii pentru praguri? ceva de genul (a se vedea atasament).

am vazut ca exista la accesorii..dar ma intrebam daca pe dotarea aceasta vine standard. ( eu pe megane am si ma gandeam ca ar fi firesc sa fie si aici)

post-36245-1234699022_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe HL nu primesti protectie praguri, acestea raman in continuare la capitolul accesorii. De asemenea enervant este ca HL nu aduce cu sine climatronic-ul, dar asta e o alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nyk te cam contrazici singur zici ca nu-ti plac masinile gen buburuza dar golf 4 ce tip e cabrio coupe nu e tot in acelasi tipar cu golf 5, 6? Si de unde pana unde Golf4 e cea mai tare masina din toate timpurile? Ai facut vreun studiu ceva, adu-ne dovezi.

Parerea mea Golf VI e cel mai reusit la design dintre toate Golf-urile. E doar parerea mea. Si la partea tehnica normal ca are multe in plus fata de generatiile precedente cum si Golf 10 cand va fi o sa fie mult peste Golf 6.

ai auzit de variant ? ( ceteste, daca stii, colea in stanga) seamana cumva a buburuza ? pe cand ale voastre ...., dar numai parerea mea !

eu mi-am cumparat o masina care sa corespunda nevoilor familiei mele.

... fi-ti siguri ca nu am facut acele aprecieri ( neplacute voua) din invidie, cunoscatorii stiu de ce !

Warning

"Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum fara suparare nyk, dar daca chiar nu ai nimic util de zis, de ce mai postezi???? s-a inteles parerea ta, nu iti place g6 la cum arata, si ceilalti ce sa faca? sa nu isi mai ia ca sa fii tu fericit?

szaki, tu ai facut drive test cu tsi-ul de 122? ca vad ca ai avut un tdi de 100 cp. daca da, cum ti se pare? mai sprinten?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu - Din pacate nu am avut posibilitatea sa testez motorul 1,4 TSI 122Cp. Ca fost posesor de golf IV cu motor PD TDI de 101cp, am pretentii mari de la acest motoras (ca masina de serviciu am utilizat si un golf IV variant cu motor 1,6 MPI ). Pe baza datelor tehnice si pe baza spuselor celor care au deja acest motor, respective dupa citirea mai multor teste realizate de reviste de specialitate, sunt convins ca acest motor nu o sa ma dezamageasca.

Promit ca dupa ce primesc masina (sper ca in decurs de 3 saptamani se va intampla acest lucru) o sa fac o comparare sper eu cat mai obiectiva intre 1,9 PD TDI 101Cp si 1,4 TSI 122Cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca nu ma insel e clasicul motor de 1.6 benzina de la volkswagen care s-a dovedit fiabil si decent - 16 valve. Banuiesc ca informatia asta o gaseai si singur pe net. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca este in 16 valve pe golf 6.pe golf 5 stiu sigur ca este in 16 valve,dar golf 6 s ar putea sa nu fgie chiar asa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Daca nu ma insel e clasicul motor de 1.6 benzina de la volkswagen care s-a dovedit fiabil si decent - 16 valve. Banuiesc ca informatia asta o gaseai si singur pe net. :)
nu stiu daca este in 16 valve pe golf 6.pe golf 5 stiu sigur ca este in 16 valve,dar golf 6 s ar putea sa nu fgie chiar asa..

Rog daca nu stiti ceva sigur, nu dezinformati!

Motorul 1.6 MPI de pe Golful 5 are 8V iar, dupa datele tehnice identice (Doppel WOBber inca nu au pus codurile si aceste detalii pe site) si Golful 6 are aceleasi motoare

cip3118 puteai gasi aceste informatii pe internet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 MPI este in 8v si cel care era pe G5 FSI 115 cp era in 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!