Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

nu este greu... ci nu va bate cum/unde trebuie.... cand e vorba de faruri, e bine sa fie reglate corespunzator... sa nu-i orbim pe ceilalti participati la trafic.... si sa vezi si pe unde mergi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! daca ma poate ajuta cineva cu o informatie am un passat b6 din 2007 cu faruri adaptive de curand am schimbat ub bec xenon pe partea stanga si nu am faza lunga pe acel far am si un martor aprins pe bord am fost la cineva si mi-a scanat masina si 

Address 09: Cent. Elect.        Labels: 3C0-937-049-23-H.lbl
   Part No SW: 3C0 937 049 J    HW: 3C0 937 049 J
   Component: Bordnetz-SG     H37 1301  
   Revision: 00H37000    Serial number: 00000005600951
   Coding: EE828F0700041A00000A00000F000000000B5D435C0000
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: B06530DD2396BAA15FB-80E5
 
   Subsystem 1 - Part No: 3C1 955 419   Labels: 1KX-955-119.CLB
   Component: Wischer VW461 001   0101  
   Coding: 00063445
   Shop #: WSC 05311  
 
   Subsystem 2 - Part No: 1K0 955 559 T  Labels: 1K0-955-559-AF.CLB
   Component: RegenLichtSens 011  1110  
   Coding: 00208933
   Shop #: WSC 05311  
 
1 Fault Found:
02498 - Left Low Beam Reflector Motor (V294) 
            012 - Electrical Fault in Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01111100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 223
                    Mileage: 171068 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2015.01.07
                    Time: 15:30:00
 
             Freeze Frame:
                        ON
                    Voltage: 14.05 V
                        ON
                        ON
                        OFF
                        OFF
                        OFF
intrebarea mea este dus motoras ceva sau cand mi-a schimbat becul o fii atins ceva pe acolo si nu mai face contact. Multumesc !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o adaptare a sistemului.Daca nu ,am un far facut bucatele si te pot ajuta cu acel motoras daca avem acces .

Becul a fost inlocuit cu demontarea barei si a farului ? Daca s-a chiunut fara sa dea farul jos sunt toate sansele sa fi atins ceva.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc sa rezolve ceva cu adaptarea, atata timp cat el are eroare pe circuitul electric.

 

trebuie dat jos farul si vazut daca sunt toti conectorii/firele ok, in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti, :beerchug:  astazi mi-am montat becuri de 100w mega drive pe faza scurta (cu lupa), am inteles ca daca masina are nu stiu ce releu nu se incalzeste si nu risc nimic :huh: . Oare e posibil sa am asa ceva? mi s-a mai spus ca obligat trebuie sa am, :unsure:  stie cineva ceva legat de asta? ( passat 1.6 105cp, bluemotion 2010 ( b6 c3) ). Asa, ele lumineaza frumos, chiar am prins ceata foarte deasa si lumineaza ok ,Ma tem sa nu strice ceva. Am descoperit un truc: daca dai faza lunga si cobori de la buton farurile la maxim nu mai iti apare in fata " perdeaua aia de ceata" :Driver:  vezi bine la o distanta mai mare :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni ca tine nu ar trebuii sa aibe carnet! Nu inteleg o treaba: daca masina a fost gandita sa functioneze cu becuri de 55W de ce esti tu mai "destept" ca inginerii VW si pui de 100W. Hai sa iti zic si de ce e prostie:

1. Cu timpul farurile tale vor devenii opace, ca si cataracta la oameni. Dupa un timp sa te vad daca iti mai place cand scoti leii grei sa cumperi niste faruri noi

2. Ii orbesti pe "prostii" ceilalati care au becuri normale, de 55W pentru ca schimbi numarul de lumeni la care a fost gandita oglinda sa functioneze

3. O sa dai foc la masina iar daca nu ai CASCO iti recomand unu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aly - atentie mare la modificarile care le faci la B6 - modulele electronice existente, sunt destul de sensibile... si costa destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe becurile xenon scrie 35W, nici macar 55W. Tare asta cu becuri de 100W, sper ca macar a luat economice. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns . Becul a fost schimbat cu bara data jos cu far dat jos o sa fac o configurare si daca e dus motorasul te caut. Salut !!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta careva cu o schema de demontare stop dreapta la passat variant? ( la cel de pe caroserie ma refer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve.am o problema si eu si nu reusesc sai dau de cap.de ceva timp ma tot chinui sa montez leduri pentru numar.am cumparat de la un magazin specializat in tuning leduri cambus 36 mm fara eroare dar in schimb dupa 5 minute incep sa sclipeasca si se sting.omul de la magazinul respectiv ma sfatuit sa-mi cumpar un tip de condensatori dar nimic aceleasi probleme.ce ma sfatuiti sa fac sa dau de aceasta problema??passat b6

Modificat de raducuBG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti, :beerchug: astazi mi-am montat becuri de 100w mega drive pe faza scurta (cu lupa), am inteles ca daca masina are nu stiu ce releu nu se incalzeste si nu risc nimic :huh: . Oare e posibil sa am asa ceva? mi s-a mai spus ca obligat trebuie sa am, :unsure: stie cineva ceva legat de asta? ( passat 1.6 105cp, bluemotion 2010 ( b6 c3) ). Asa, ele lumineaza frumos, chiar am prins ceata foarte deasa si lumineaza ok ,Ma tem sa nu strice ceva. Am descoperit un truc: daca dai faza lunga si cobori de la buton farurile la maxim nu mai iti apare in fata " perdeaua aia de ceata" :Driver: vezi bine la o distanta mai mare :Driver:

in principiu daca ar fi de 100 w le.ar stinge automat centrala electrica.

daca totusi sunt de 100w si nu le stinge , sa vezi ce frumos se umfla ca gogosarul acele becuri in far, va trebui sa le spargi sa le poti scoate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

good point Andrei. 

@raducuBG - cumpara becuri can-bus. Nu se vor mai stinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, mi sau ars xenoanele si vreau sa le cumpar originalele de la reprezentanta, ce spuneti merita? Ma refer la calitate, apropo am b6 din 2008 cu faruri bixenon adaptive

Modificat de cotzomatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca echiparea de fabrica vine Osram Xenarc,in cazul asta achizita becurilor de la reprezentanta nu isi justifica pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi ziceti va rog care este siguranta la passat b6 pentru far stanga si daca este separata cu cel din dreapta ... Am farurile bixenon d1s.

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa ai o mica legenda pe capac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi ziceti va rog care este siguranta la passat b6 pentru far stanga si daca este separata cu cel din dreapta ... Am farurile bixenon d1s.

 

Din pacate, la modelele mai noi, nu mai au legenda pe capacul de la tabloul cu sigurante. Cel mult, in cartea masinii..

 

ce problema ai, la faruri ? 

 

oricum, sa continuam discutia in aria Passat B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cred ca echiparea de fabrica vine Osram Xenarc,in cazul asta achizita becurilor de la reprezentanta nu isi justifica pretul

 

crezi ?

 

La mine si la altele am gasit de fabrica Philips...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai merge becul pe stanga din far, de cand a aparut problema cu becul acum cand iau de volan nu mai merg nici cele R/L , sunt in serie ? Sa stiu daca e becul de vina sau altceva,deja am cumparat bec dar din cate am citit trebuie schimbate cu bara data jos.

Mai apare si asta imediat dupa eroarea AFS

post-144975-1422264027305_thumb.jpg

post-144975-14222642710381_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, Philips XenStart am avut si eu din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt echipari oem, in functie de lot. Atat Philips cat si Osram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica echipari oem?si deci ce parere aveti sa le cumpar de la reprezentanta din germania sau nu? Va multumesc

Modificat de cotzomatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,revin si eu cu o intrebare mai veche.

A mai schimbat cineva becurile de sub oglinda? Nu ma refer la semnalizari !

M-am uitat mai atent si nu sunt centrale sub oglinda ca sa dau geamul de oglinda jos ,sunt puse sa zicem pe bratul care tine oglinda de usa ..vreau sa pun leduri ,a mai facut cineva aceasta operatiune ?

Multumesc,astept recomandarile voastre .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Eu..trebuie sa impingi oglinda, si poti desface dupa aia cu o surubelnita parca, sau torx, am uitat exact cu ce am desfacut, dar ma uit maine si iti fac poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!