Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...

Salut!

La Passatul B6 pe care-l detin intampin urmatoarea problema: am bixenon din fabrica, la un moment dat, respectiv la un interval de cateva luni, mi se ard becurile din semnalizarea de pe spoiler, intai se arde unu si dupa aia si celalalt, am observat ca uneori mi se sting si pozitiile si-mi apare si-n bord eroarea aferenta, nu am montat becuri cu led sau alte prostii in semnalizari si la pozitii, sunt cele normale.

Care poate fi problema?

De ce mi tot arde becurile de semnalizare si de ce mi se sting si alea de pozitie uneori?

Mentionez ca totodata atunci cand vreau sa descui portiera de la sofer nu merge decat din interior, restul se deschid, daca apuc sa o deblochez si vreau sa o deschid din exterior merge daca o incui nu mai merge. Am observat aseara ca becurile de la semnalizarea din oglinda stanga abia se mai aprind, posibil sa aiba legatura cu portiera, semnalizarile din spoiler si pozitiile?

Acum 2 luni am avut un fir rupt in locul acela dintre stalpul masinii si portiera stanga fata, mi l-a lipit un electrician si nu am mai avut probleme, inainte sa mi l lipeasca nu mi se inchidea deloc portiera si mergeam cu ea aproape deschisa, imi arata in bord ca am o usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa faca contact bine in soclu - pune becuri bune, vezi sa nu iti intre apa in lampi

 

usa de la sofer - trebuie data jos yala si reconditionata - dupa care va merge ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Imi apare in bord "front left parking light" defect. Puteti sa-mi dati cateva sfaturi privind inlocuirea becului si ce tip de bec tre sa-mi procur?

Masina este Passat b6 variant.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bec pozitie normal - w5w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. Am citit aproapte jumatate din toăpic dar nu am gasit raspuns la doua intrebari:

1. Lupa faruluid e pe stanga este murdara, are niste umbre si as vrea sa o dau jos.

2. farurile de pe masini de UK pot fi montate pe masini de Europa. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de la masini cu volanul  pe dreapta, bat altfel.... nu ai ce sa le faci la b6. La alte/unele modele, se pot modifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, farurile de UK reglate manual nu pot focaliza precum cele EU?? Eu am avut un far nou, Depo (Biscuit) si batea ca naiba, dar l-am adus pe drumul cel bun. Tolerantele sunt destul de mari la reglaje. Ma insel?

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi...lupa farului o pot da jos. Am vazut pe net ca ar putea fi demontat si inlocuita cu unele de xecnon, sau gen de genul. Pe mine ma intereseaza sa le dau jos si sa le sterg. Dupa aceea o sa pun alte becuri. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa decapsezi farurile mai bine le cureti prin orificiul pe unde intra becul cu niste tampoane de vata si un bat/plastic si ceva solutie de curatare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

iritat de faptul ca becurile de pe masina din semnatura luminau cam slab, astazi am schimbat becurile, am pus pe faza scurta si lunga Osram H7 Night Breaker Unlimited. Farurile sunt simple cu lupa, singura optiune fiind reglajul sus-jos pe trepte din rotita de langa volan. Am vrut sa pun si pe pozitie Philips W5W Xtreme Vision, dar am renuntat fiindca mi s-a aprins martor in bord, le-am pastrat pe cele vechi si martorul a disparut.

 

Operatia am facut-o la sky service de pe blvd Timisoara. La fata locului nu am observat, dar noaptea cand am plecat la drum am vrut sa ajustez inaltimea farurilor din rotita si mare mi-a fost mirarea sa vad ca nu se intampla nimic.

 

Mentionez ca pana ieri seara functiona fara probleme, iar cand modificam inaltimea farurilor prin actionarea rotitei chiar se auzea un bazait de motoras in habitaclu si farurile se ajustau. In momentul de fata nu se mai aude nimic si nici nu se ma misca linia de lumina :(

 

Aveti ideea ce se poate fi intamplat? Sugestii cum as putea repara?  A mai patit cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti buni, aia de la sky. Ia vezi daca raspunde cineva pentru treaba asta... :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul meu gand pentru maine dimineata este sa ma duc direct la ei.

Ma gandesc ca atunci cand au pus led-urile w5w si mi-a aparut BULB MONITORING in bord sa se fi intamplat ceva? Ledul se aprindea intermitent (palpaia).

Mentionez ca dupa ce am pus vechile becuri de pozitie eroarea a disparut. Nu am MFD intre cadrane si nici cablu diagnoza ca sa va dau mai multe detalii.

Modificat de Emerald4k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea vad cum prin schimbarea unui bec sa ti se strice motorasele de reglaj, mai ales ca nici nu te atingi de ele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu concluzia: dupa ce am luat toate sigurantele la puricat, am verificat tensiunile pe far, pe potentiometru, tensiunea pe trasem, am facut diagnoza... nu am reusit sa constatam nici o eroare / problema. Totul era ok, dar motoarele de reglaje nu se invarteau, am bagat mana la farul stang si am miscat beclul in soclu si ce sa vezi, a luat- o instant :|

 

Observatie, cred ca din cauza faptului ca am incercat sa pun LED pe pozitii, in VCDS imi arata eraorea de "parking lights fault" desi daca montasem inapoi pozitiile normale si martorul din bord disparuse.

 

Bafta si sper sa nu treceti prin asta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am montat pe un B6 2010 un set de becuri Osram night breaker unlimited de aproximativ 2500 km (2 luni). Vreau sa spun ca nu am vazut diferenta intre becurille originale si cele Osram.

Dar supararea mare a venit azi cand din senin mi s-a prins martorul de bec ars in bord. Cand am oprit am constatat ca pe stanga nu mai aveam faza scurta. Am demontat capacul si am gasit becul pur si simplu cu sticla explodata. Am recuperat cateva cioburi mici si partea metalica. Mentionez ca becurile le-am montat personal cu grija mare sa nu ating partea de sticla. Daca o atingeam probabil nu functionau 2 luni. Am cateva intrebari poate ma ajutati:

1. Ce efecte poate avea sticla sparta ramasa in far. Nu vad nimic in interior din cauza lupei, unde s-au dus cioburile pot aparea probleme?

2. Cum se demonteaza cel mai usor farul daca voi avea nevoie sa scot acele cioburi.

3. Are cineva o schita a farurilor cu lupa de pe b6 sa incerc sa-mi dau seama daca pot scoate cioburile daca dau farurile jos, sa nu muncesc degeaba?

Multumesc.

post-30734-0-84292600-1444564450_thumb.j

Modificat de VWasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In rpincipiu nu ar trebui sa ai probleme cu ciobuile ca ele ajung sub oglinda. Ca sa dai farul jos trebuie desfacuta bara macar pe partea farului respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu-mi mai functioneaza faza scurta pe partea dreapta. Farurile sunt cu lupa. Trebuie sa schimb toata lupa? Sau e un bec in lupa? Se schimba greu?

Salut.

Nu-mi mai functioneaza faza scurta pe partea dreapta. Farurile sunt cu lupa. Trebuie sa schimb toata lupa? Sau e un bec in lupa? Se schimba greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba f usor-5 min. Iti trebuie un bec h7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare baieti,

S-a racit afara si a inceput sa imi tremure lumina la becurile de interior si stopurile de pe spate, din cate am citit pe aici ar fi vorba de un releu....

Cine ma poate ajuta cu mai multe detalii: ce releu si unde ar fi pozitionat?

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am si eu o problema la stopul dreapta spate. In sensul ca un sfert de "cerculet" imi palpaie uneori. Sau s-a intamplat sa il gasesc si stins cateodata (doar sfertul de "cerculet"). Se poate face ceva sau trebuie alt stop cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar arata bine (poate o idee cam puternic) daca are max 5000k culoarea, daca e mai sus arata rau diferenta de nuanta. intreaba-l pe baiat cam ce nuanta e (e un coleg de forum de la galati baiatu)

 

@Andrei stopul se schimba ca e greu de reparata. Altul sh de pe o masina mai noua daca gasesti

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles oare se încălzesc tare sa topească ceva pe acolo. ? Nu știu cât de tare luminează ca am văzut ca are și de 9w....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei stopul se schimba ca e greu de reparata. Altul sh de pe o masina mai noua daca gasesti

 

Am inteles. Problema e ca mai noua de 2009 e cam greu sa gasesc :). Si mi-e un pic teama sa iau unul SH si sa patesc la fel in scurt timp. O sa vad cat e unul nou..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!