Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Are o fanta intr-o parte. Pe acolo bagi o surubelnita dreapta si o sa iasa lampa cu totul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la semnalizare, am schimbat becul si tot nu merge...imi puteti interpreta si mie acest log, va rog? 

 

Faults Found:
01497 - Bulb for Blinkers; Front Right (M7) 
            012 - Electrical Fault in Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 59
                    Reset counter: 55
                    Mileage: 178057 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2015.01.21
                    Time: 17:07:00
 
             Freeze Frame:
                        ON
                    Voltage: 14.00 V
                        ON
                        ON
                        OFF
                        OFF
                        OFF
Modificat de masli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrifica firul de la centrala pana la bec cat si contactele din far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma pricep absolut deloc, am reusit sa desfac semnalizarea si sa schimb becul, atat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Azi am primit becurile cu CAN-BUS le-am montat pe pozitie si nu se aprind... :(

Nu inteleg, am achizitionat si fara can-bus si.....nimic, doar cele standard functioneaza.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care ar fi alea? nu ar trebui sa fie si una si alta?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba aici colegii care sunt cele ok .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ledurile sunt cu plus si minus, pune-le si invers si vezi daca meg. Verifica sa faca bine contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am intors si invers si nimic....mi-a dat si eroare in bord de bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate inseamna ca nu sunt ok, nu ai ce sa le faci - vb sa le returnezi ... si sa iti trimita ce trebuie.

 

ele par sa fie can bus (adica au o rezistenta care pacaleste sistemul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am mai primit niste becuri cu led pentru numar si initial nu au functionat, dar le-am incercat si pe astea care nu functionau pe pozitie, dar pentru numar au functioant ( ciudat sau nu?! ), si am pus si la parasolar dinastea si functioneaza foarte bine.

Ce parere aveti? nu functioneaza pe pozitie si functioneaza pentru numar?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa faca bine contact. Becurile normale sunt mai groase. Nici la mine nu mergeau initial, si am ingustat contactele cu o surubelnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se paote sa ai dreptate, ca la soclul de la becurile de la numar ating direct, pe cand la pozitie mai este ceva pe mijloc...

Multumesc de idee.

Maine am sa ma ocup de traba asta.

O seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aceste led-uri se potrivesc pentru lumina de la puddle lights ? Ma gandesc ca din cauza radiatorului nu va incapea.

Modificat de Daser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Cine ma lamureste si pe mine cum se schimba becul din parasolar????

Mentionez ca parasolarul meu este din plastic lipit, si pe spate nu am acces la becul de langa oglinda (defapt sunt 2 becuri)...care ar trebui sa se aprinda cand culisez protectia de pe oglinda.

E vorba de parasolarul din dreapta...

Astept info de la voi care ati schimbat..

Multumesc mult

Modificat de Nutzu84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Tot eu raspund:

Am reusit sa scot ambele becuri(lampi) de langa oglinda parasolarului din dreapta, declipsand plasticul alb ce inconjoara oglinda pe lateral iar cu o surubelnita mica (ceasornicar) am scos becurile din soclu lor. Am verificat cele doua becuri si sunt OK amandoua. Deci in concluzie problema este la switch-ul din parasolar sau la fire ( probabil o intrerupere ceva). Am sa va tin la curent cu rezolvarea problemei..

Modificat de Nutzu84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - asa se desfac - in lateral, au o fanta mica de acces in rama de plastic, iar in spate au o clema de metal, care blocheaza lampa.

 

daca nu iti merge niciuna, trebuie sa verifici daca iti vine curent in parasolar si mai departe poti face strap in mufa lui - si trebuie sa aprinda lampa,.

 

daca nu o aprinde / nu ai curent sus, atunci trebuie sa mergi pe cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Nutzu84 poti sa pui niste poze?! Si eu am aceeasi problema dar nu am gasit solutii de rezolvare. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca parasolarul functioneaza - asta se verifica in mufa lui, cu aparatul de masura - vedeti daca inchide/deschide circuitul - atunci trebuie mers pe cablaj si vazut ce si unde lipseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Am ajuns la concluzia ca acel intrerupator aflat in parasolar care este actionat de usita ce acopera oglinda nu este actionat cum trebuie. El functioneaza dar nu este apasat bine de catre usita.

Cum am procedat:

Pasul 1: Am desfacut talpa parasolarului din plafon (acolo este un ornament mic de plastic , se da acest ornament jos si se desface surubul ce sustine parasolarul (Torx8) . Acolo am verificat pe firele ce vin din plafon daca am tensiune si intradevar aveam.

Pasul 2: Am desfacut plasticul alb din jurul oglinzii - atentie este clipsat prin niste urechi mici de plastic. Se trage pur si simplu inspre exterior pentru declipsare. Am reusit sa-l scot cu totul afara. Apoi am scos si oglinda afara.

Pasul 3: Sub oglinda se regaseste circuitul ce alimenteaza lampile. Acest circuit este dupa intrerupator.Am verificat daca este alimentat si defapt nu ajunge curent dupa intrerupator.

Concluzia: problema este la intrerupator. Apoi am apasat mai tare pe butonul intrerupatorului si dintr-o data s-au aprins becurile. Intrerupatorul se gaseste in parasolar partea stanga sus.

Acum ramane sa gasesc o solutie cumva ca atunci cand se culiseaza usita de la oglinda sa apese bine intrerupatorul. Sau ma gandesc la o inlocuire a acestuia. Am sa revin cu poze la intrerupator.

P.S Problema este ca s-a cam crapat putin materialul (gen plastic) care inveleste parasolarul pe la colturi :( . Ma gandesc la o solutie sa lipesc si sa acopar marginile cumva (la oglinda).

Eu am parasolare DUBLE (echipare HL), sa cumpar unul nou in jur de 500 RON, (nu prea merita)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!