Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

La mine cand pun pozitia nu se aprinde martorul de pozitie ( cel verde )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ok . va multumesc ...  ma apucam sa dau bordul jos .....nu support sa nu functioneza ceva .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu toate VAG-urile au acel martor.... se regaseste la unele Skode, Seat....mai putin la VW - nu e cazul la Passat, Golf, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da va multumesc inca odata. Nu are . am urmarit cu o lanterna ,ca se vede noaptea unde de afla martorii din bord si nu apare semnul de pozitie. Se aprinde verde doar pe comutatorul de lumini din staga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

post-125501-0-89469600-1398363474_thumb.post-125501-0-21281000-1398363556_thumb.

H7 55W LED Headlight Kit 1800 lumens with Integrated Cree 1512 LED Chip 5000k. in seara asta le.am montat pe faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

cum se schimba lampa de placuta de imnatriculare spate, la un paassat 3c variant?

 

Multumesc anticipat.

 


"de la placuta" scz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se desurubeaza cele doua surburi care o tin. si se trage de corpul de iluminat in jos si in el ai sa gasesti becul intre cele 2 borne. la montaj se procedeaza invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

cum se schimba lampa de placuta de imnatriculare spate, la un paassat 3c variant?

 

Multumesc anticipat.

 

"de la placuta" scz.

 

Cu o mica cautare gaseai exact ce trebuie sa faci. Urmeaza sfatul (cel de jos) dat de colegul @pronet  . Asa am reusit si eu 

 

Nu trebuie sa dai suportul de numar jos, ci numai lampile. Desfaci acel surub care tine lampa, apoi ai acces la bec. Cu o surubelnita ingusta aproprii clema de plastic si tragi afara toata lampa de plastic.

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La variant nu are surub, are decat o fanta unde intra o surubelnita lata, cu care se trage spre dreapta.

post-37856-0-30842100-1398799858_thumb.j

post-37856-0-84740500-1398799879_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic sa nu vorbim daca nu stim.

Pun poze cu lampile mele de la VARIANT, montate si demontate de cateva ori??

Sau nu vorbim de variant b6, passat??

Eu stiu ca in aria aceasta suntem!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ele se dau jos exact cum ti-am spus mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt mai multe modele.

 

8T0943021(la mine)

5N0943021
3C5943021
 
Scuze.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a mancat undeva... Tot eram nemultumit de faruri, chiar si dupa ce am schimbat becurile cu Oasram NightBreaker Unlimited, asa ca m-am gandit sa suflu cu un spray cu aer comprimat in interiorul lupei, sa mai alung mizeriile depuse pe ea. Din pacate, in loc sa iasa comprimat, a iesit apa (daca nu tii spray-ul vertical, in anumite pozitii scoate ceva lichid in loc de aer), si mi-am umplut lupa pe interior de picaturi de apa... Pe langa asta, cel mai deranjant este ca acum farul se vede jalnic... Lumina nu mai este spre alb, ci un galben palid.

 

post-52441-0-59028000-1398865767_thumb.j

 

Aveti idei ce-as putea face?

M-am gandit la:

- suflat la service cu aer comprimat de la compresor

- scos lupa (banuiesc ca trebuie musai demontat farul pentru access, si din pacate vineri plec intr-o mica excursie)

- servele de urechi mai lungi?

 

Merci,

Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e cu spray-ul cu aer comprimat. trebuia sa intrebi inainte.

 

si compresorul da la un moment dat niste picaturi de condens.

 

eu zic sa nu mai incerci nimic de suflat sa nu lipesti mizeria pe interiorul lupei.

 

ce as face eu: as scoate capacele de cauciuc de la faruri, si as merge o perioada cu faruruile aprinse si ar trebui sa dispara condensul de la caldura farurilor, sau as pune niste pliculete cu substanta gen silicafel care absoarbe umezeala din acea incinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, incerc cu capacul scos. Am stat cateva minute cu farurile aprinse cu gandul ca se usuca, dar nici gand. Pliculetul de silica gel daca il bag nu-l mai pot scoate, apoi de la caldura becului mi-e sa nu dau in altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu pui si tu de alea mici de cateva grame. sunt unele mai mari, de 100-200 g, le pui in buza acolo, langa bec. varianta cu silicagel nu o combini cu caldura de la bec. ori, ori.

Modificat de gaborvad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

as vrea sa schimb becurile de la lampile picioare(footlight) si sa pun leduri, insa nu stiu cum se demonteaza sau cum se desfac. ledurile pe care le.am cumparat sunt speciale pt luminile de la picioare. vreun sfat? va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

multumesc f,mult, o sa incerc maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Becurile de pozitie se schimba pe la capacul fazei scurte, sau au locas separat? Am scos capacul de la faza scurta dar nu am gasit becul de pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri. Intradevar eu am varianta fara suruburi, de aceea am intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile de pozitie se schimba pe la capacul fazei scurte, sau au locas separat? Am scos capacul de la faza scurta dar nu am gasit becul de pozitie.

Au locas separat. Uite aici: http://www.carcarekiosk.com/video/2010_Volkswagen_Passat_Komfort_2.0L_4_Cyl._Turbo_Wagon/lights/parking_light

 

Poti incerca ori asa (ca in video) sau daca ai rabdare si maini de chinez poti incerca pe sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc aradfan, dar nu merge filmuletul! Se schimba mai usor pe la aparatoarea rotii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am incercat inca pentru ca nu am avut motiv. Din  video pare usor: desfaci cele 2 suruburi din partea de sus - scoti plasticul de sub bara si se vede ca ai acces direct. Sincer, cred ca e mai usor asa decat pe sus. Poate sunt unii care au schimbat si te pot indruma cum se face exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un capac din cauciuc de diametru mai mic puțin în lateral față de cel de fază scurtă pe care îl scoți, apoi tragi de firul din interior și iese becul cu tot cu soclu. Schimbi becul și presezi soclul la loc. Baftă!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!