Jump to content

How to / DIY : Lumini marsarier stanga-dreapta & aprindere completa stop frana


im.guzu
 Share

Postare recomandată

Nici una din cele de mai sus. e ceva cu brake light as parking light.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • im.guzu

    28

  • fanta

    21

  • tzacanel

    18

  • steamroller

    17

Ok. multumesc.le mai iau o data la rand.e posibil sa nu am asa ceva?am centrala pe 23 biti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici una din cele de mai sus. e ceva cu brake light as parking light.

am gasit brake light as parking light dar nu am ninic de debifat. e ceva cu 1% si 20x1=20.ce valori trebuie sa pun?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat precum a spus colegul "asap03" in postul #221.am bifat in byte 19 bit 3.multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu modificarea, golful meu e din 2005, deci fara eroare in bord. intrebarea mea e urmatoarea: legatura asta, in timp va produce daune?? stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am modif de 2 ani si nu am avut prb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sal imi zice cineva de ce nu am lumina pe marsarier becul e bun dar nu lumina am golf 5 1.4 de 4 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diagnoza ai facut? in blocurile de masira de pe centrala electrica vede cand bagi in R? Ai eroare de bec ars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Am reusit sa fac si eu modificarile:

- stopuri pe frana aprinse complet

- triple haion aprinse

161zvwi.jpg

r8e5ad.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune si mie mai exact, va rog, procedura de dezactivare de bec ars facuta cu vag-com.Unde trebuie sa caut acel byte 19, bit 3?In 09- central electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit sa fac si eu modificarile:

- stopuri pe frana aprinse complet

- triple haion aprinse

Triple:

-sa inteleg ca nu te-ai mai complicat cu leduri,rezisrtente,etc si ai pus direct cu becuri de 12v?

-le-ai alimentat direct de la pozitie fara sa-ti mai de-a eroare de bec ars?

-cu cele 5 becuri pe o tripla,lumina are cat de cat aceasi putere cu pozitia aprinsa pe stopuri? din poza nu imi dau seama deoarece ai si frana aprinsa...

Modificat de danny22tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MasinaPoporului

1. Am pus becuri T5

2. M am alimentat de la pozitie fara bec ars masina 10.2004

3. Intensitatea nu este la fel cu cea de pe pozitie... din cauza curentului mic. Becurile puse de mine, in poza sunt aprinse la intensitatea stopului de frana. Cand nu calc frana se vad si mai slab.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de mai sus sunt pozitii sau stop frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Scuze, doar pozitii...cand calc frana ...cercurile din interior se aprind si mai tare. Trebuie sa fie bezna afara ca sa se vada frumos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se par cam tari pe pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Mi se par cam tari pe pozitie.

E poza fara "blitz"...de asta se vede asa tare...pozitia e normala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 11 months later...
marius_magherca

Referitor la cercurile de pe haion, ma gandeam la varianta alimentarii unei benzi de leduri(albe/rosii) de la + pozitiei anulate de pe exterior (deci 3,6 v) impreuna cu o rezistenta variabila pentru a putea regla cat de cat intensitatea luminii cat sa semene cu cea din cercul exterior. Pentru a se vedea lumina disipata ma gandeam sa pun in fata ledurilor un cerc din plexiglas matuit prin slefuire cu smirghel pe ambele parti. Ce parere aveti despre varianta reostatului? S ar putea pune in practica? Intre ce valori ar trebui sa oscileze rezistenta lui? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu o intrebare am cumparat stopuri cu led si am o problema cand sant aprinse pozitiile stopurile pe frana sant ca si cum nu ar fi se lumineaza doar cand am pozitilile stinse se poate face ceva sa fie vizibile si cu pozitiile aprinse .....este ca si cum ar fi luminate un pic mai tare decat pozitiile deci nu se observa deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mihai_daniel_vw

Salutare baieti.am citit toate posturile privin problema stopurilor pe frana si luminii de masanier/ceata si nu am inteles o treaba: la lampa de ceata am scos lentila rosie si acum trebuie sa fac legatura cu fire insa cred ca aici e o problema:eagle eyes recomanda pt a nu face mari modificari sa cuplam cu un fir de la firul alb de pe ceata la firul alb de pe masalier si de aici si dilema mea mare....ce se va intampla cand voi avea si masalierul si ceata cuplate?nu se vor intalnii doua +(plusuri)?asta nu afecteaza instalatia masinii?eu ma gandeam.sa anulez lumina de ceata ca oricum nu se mai poate considera de ceata atat timp cat este alba(si cred ca nici nu e safe deloc pt ceilalti participanti la trafic).daca anulez circuitul de la ceata si las mufa scoasa imi va aparea eroare in bord?cum as putea sa fac sa fie ok si safe in acelasi timp?salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Chiar nimeni nu ma poate ajuta?....nu citeste nimeni topicul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Chiar nu imi vine sa cred ca dupa 4 zile nimeni nu ma poate ajuta cu o parere sau cu un sfat la o chestie relativ simpla la care eu nu ma pricep.nasol rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU iti dam sfaturi pentru ca sunt modificari neomologate ale instalatiei electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Hai ca asta e buna :)).pai acest topic a fost deschis acum 5-6 ani pt upgradarea masinilor noastre si au fost chestii relativ simple,mai exact sa se aprinda stop pe frana si pe partea din exterior si de asemenea sa se aprinda lumina de masalier in locul celei de ceata....de atunci pana acum s-au facut modificari "la greu".mai noi s-au montat becuri pe stopurile de pe haion chiar tu fiind curios al bundy (alea erau omologate?).vad rea vointa aici...si fie ca sunt omologate sau nu fiecare plateste pt greseala lui.nu mi-o luati in nume de rau si imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu postul meu dar poate as fi preferat mai degraba un raspuns gen "mihai treaba se rezolva in felul urmator .....dar sa stii ca risti mult cu aceasta modificare deoarece nu e legala si pui in pericol siguranta celorlalti participanti in trafic".propun inchiderea acestui DIY atat timp cat nu este legal si nu se pot oferii detalii despre punerea lui in practica.inca odata scuze daca am suparat pe cineva si sper sa imi intelegeti oful ca dupa 4 zile de verificat forumul zilnic primesc asemenea raspuns desi celalti colegi de pe forum si-au facut aceste midificari cu sfaturi de aici fara a se mai pune problema daca sunt sau nu omologate...zi buna va doresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai fi vrut sa-ti spun mai mult decat s-a scris in cele 13 pagini ? Nu te-ai descurcat cu pozele din prima pagina ?

Aprindere completa stop la franare este SAFE, nu se intampla nimic, dar cealalta eu nu as face-o. Nu as renunta la ceata pentru R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!