Jump to content

How to / DIY : Lumini marsarier stanga-dreapta & aprindere completa stop frana


im.guzu
 Share

Postare recomandată

imi permit sa deschid un nou topic pentru a prezenta unele din modificarile posibile la domeniul lumini pt golf v si eventual si alte modele

o sa incep cu luminile de marsarier

rezultatul se vrea ceva de genul:

dscf3378pf5.th.jpg

primul pas este desfacerea capacului de la hayon

ATENTIE ! Prima data desfaceti surubelele din interiorul manerelor, apoi trageti de capac usor dar sigur incepand dintr-un colt. Acesta este prins doar in cleme; o sa sune cam rau dar cu grija n-o sa stricati nimic. Asta e rezultatul:

dscf3366qa2.th.jpg

Next:

Daca doriti ambele becuri sa lumineze alb:

Se ia jos becul, se desfac piulitele de la partea de pe hayon a stopului apoi se desface oglinda.

dscf3367ul0.th.jpg dscf3368wj5.th.jpg dscf3372ou2.th.jpg

Se iau jos lentilele de la stopuri

O sa observati ca lentilele au doua parti transparente: rosu si alb in dreapta respectiv alb si alb in stanga

dscf3371fp8.th.jpg dscf3370vw7.th.jpg dscf3369re6.th.jpg

eu le-am desfacut si am lasat la stop doar cele albe din exterior

dscf3373mp0.th.jpg

Se asambleaza stopul inapoi.

dscf3374lz4.th.jpg

Legaturile urmatoare le-am facut foarte simplu ca sa nu tai cablurile

Se ia un cablu si se leaga intre firele albe de la luminile din stanga si dreapta (stop ceata, marsarier)

dscf3375gk6.th.jpgdscf3376cr1.th.jpg

Se pot prinde impreuna cu niste banda izolatoare ca sa nu zboare.

Faceti un test sa vedeti daca functioneaza apoi puneti capacul hayonului inapoi

dscf3378us5.th.jpg

Eventualul inconvenient aici este ca n-o sa mai aveti stop de ceata (rosu) sau ca o sa aveti si ca stop de ceata luminile de marsarier

partea a 2-a

se asteapta un rezultat de genul:

dscf3387it5.th.jpg

traducere: la apasarea franei o sa se aprinda tot cercul de la stop, nu doar jumatatea exterioara ca de obicei => o sa fiti vazuti mai bine cand franati

se desfac piulitele de la stop

dscf3380xa3.th.jpg dscf3381bu4.th.jpg

se scoate mufa

dscf3383wu1.th.jpg

se scoate suportul pentru becuri

dscf3384afr8.th.jpgdscf3385sw2.th.jpg

ca sa nu va alegeti cu taieturi sau cu becuri sparte e bine sa le scoateti din suport

aici studiati bine poza

in mod normal in zona incercuita nu e nici un contact

va puteti folosi de o surubelnita ca sa lipiti metalele si eventual niste cositor daca vreti sa fiti siguri ca nu se desfac

dscf3386apu1.th.jpg

se pun becurile inapoi (puteti face o verificare sa vedeti daca merge jucaria), se asambleaza stopul si se pune la loc

rezultatul

dscf3388tm2.th.jpg dscf3387it5.th.jpg

SPOR LA MUNCA

Sper ca v-am fost macar putin de folos.

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • im.guzu

    28

  • fanta

    21

  • tzacanel

    18

  • Cristian-Vn

    17

super ideea , imi fac de lucru azi si revin cu impresii !!!!!

chiar ma enervam ca nu am decat pe un singur stop albul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super angel eye! Cred ca ma apuc si eu de mesterit :Driver:!

Mersi pt DIY!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pt a se vedea pe tot stopul tb doar sa lipim contactul ala si gata. fara erori pe la computer? ce tampiti astia de la vw...

referitor la lumina de ceata: nu e mai puternic becul ala rosu de ceata?>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-o sa ai nici o problema cu erorile la lumini... adica nu o sa ai nici o eroare

becurile de la ceata si marsarier sunt identice difera doar modul in care e refractata lumina prin lentile

se vede in poze k cea rosie e diferita de cea alba

dar daca le desfaci cum am facut eu se vad identic

ma bucur ca ceea ce am scris aici e util pt cineva

daca mai aveti intrebari, nu ezitati

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai gandit cumva sa faci in asa fel ca ceata sa apara in celelalte doua cerculete mai mici care inconjoara lampa de marsarier,sau nu le ai cu electronica :Driver:.Intrebam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angeleye, acum observ...tu nu ai sticker. sa-mi dai adresa pe pm sa iti trimit unu, asa in semn de multumire pt chestia asta :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M. daca angel eye nu are sticker, nimeni nu are sticker! Uita-te la pozele din semnatura si vei vedea un sticker IMENS pe parbriz :). Nu ai cum sa il ratezi :D :icon_thumright:

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angeleye, acum observ...tu nu ai sticker. sa-mi dai adresa pe pm sa iti trimit unu, asa in semn de multumire pt chestia asta :icon_thumright:

OT: are sticker pe parbriz, unu' imens :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai gandit cumva sa faci in asa fel ca ceata sa apara in celelalte doua cerculete mai mici care inconjoara lampa de marsarier,sau nu le ai cu electronica :icon_thumright:.Intrebam

m-am gandit si la asta

deocamdata am de dat niste bani pt alte chestii si pe urma vin niste leduri pt cerculetul de langa marsarier

o sa apara si la ala un diy cat de curand

LE: si nu e vb de electronica... putina electrica si grija multa :D :)

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu metoda asta, insa mie imi apare eroare de bec ars. pesemne scade rezistenta pe cicuitul de franare, prin legarea in paralel a becurilor. m-am plictisit deja de aceasta eroare de bec ars din cauza careia trebuie sa muncesti mai mult pentru a modifica ceva la luminile masinii. parca incerca sa-ti atraga atentia sa o lasi asa cum a fost ea facuta de la mama ei si sa nu mai schimbi tot felul de chestii pe care le vezi tu ca fiind "mai bune" :( tu ai avut problema asta?

p.s. ma refer la aprinderea completa a stopului atunci cand franezi.

Modificat de tzacanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai..uite acum vin de la masina...

totul imi merge perfect

nici o eroare, nici pt frana , nici pt marsarier...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu intreb si eu ca "nepriceputeanu" :lol: lumina de ceata pe spate unde o mai ai? In rest, super modificare si numai drumuri bune. Apropo, cand reusesti sa aprinzi si ochiurile de pe hayon(pe pozitii) da-mi si mie de stire ca tare ma bate un gand sa fac si eu o astfel de transformare.

Scuze am citit mai bine si am vazut ca se anuleaza stopul de ceata.

Modificat de TSI 122 ciupi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu marsarieru nu am incercat ca mi-a fost lene. O sa mai incerc zilele astea, sau chiar weekendul viitor pentru ca as vrea sa fac si treaba cu leduri pt stopurile de ceata. daca gasesc rezolvare o sa postez. Sunt curios daca a mai incercat careva cu stopurile de frana, ce rezultat a avut. Exceptand eroarea de bec ars aparuta la mine este foarte simplu de facut acest 'tuning':(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare angel eye... multumim

nu am inteles faza cu "va puteti folosi de o surubelnita ca sa lipiti metalele"... in sensul ca m.ar interesa sa incerc is eu dar fara sa lipesc cositor sau orice altceva... gen sa pot sa ma intorc la "configuratia" initiala si sa nu ramana nici o "urma" ... ceva idei? thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar becurile alea din jumatatea cealalta a cercului (care nu se aprindeau inainte de modificare) la ce foloseau? nu se aprindeau niciodata? foarte curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna idee..o s-o aplic si eu si o sa transform golfuletu' in corvette :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai incercat cineva cu stopul pe frana? da eroare de bac ars sau nu? ca sa stiu daca ma apuc sa defac triplele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare angel eye... multumim

nu am inteles faza cu "va puteti folosi de o surubelnita ca sa lipiti metalele"... in sensul ca m.ar interesa sa incerc is eu dar fara sa lipesc cositor sau orice altceva... gen sa pot sa ma intorc la "configuratia" initiala si sa nu ramana nici o "urma" ... ceva idei? thx

daca te uiti atent la poza si la stopul tau, o sa observi ca in poza cele 2 bucati de metal pe care le-am incercuit sunt lipite

daca te uiti la stopul tau o sa vezi ca sunt indoite in jos

cu o surubelnita le poti dezdoi astfel incat sa faca contact

spor

dar becurile alea din jumatatea cealalta a cercului (care nu se aprindeau inainte de modificare) la ce foloseau? nu se aprindeau niciodata? foarte curios.

alea se aprindeau pe post de pozitie, dar nu si pe frana, ca cel din exterior

@ lile eu tot nu am nici o eroare

si de defacut nu e asha mare lucru: 2 surube si o mufa

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx angel eye, e clar acu, diseara incerc si eu... sper sa nu dea cu eroare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-nteleg ca daca se aprindeau doar pe pozitii inseamna ca sunt becuri cu 2 filamente, din poza nu reiese asta. Sau acum se aprinde si pozitia si frana pe acelasi filament sau cum? Din cate stiu eu becurile de pozitii sunt de watt-aj mai mic, 5-10 wati nu 21. Nu stiu, intreb si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feedback... am facut... a mers... operatiunea nu este deloc complicata, m-am chinuit putin sa scot stopul neavand foarte multe unelte dar e operatiune simpla... am strambat cele 2 filamente astfel incat sa faca contact... am testat unul si a mers... bucuros am trecut si la al doilea, repetand pasii de la primul... apoi si mai bucuros mai ales ca se vedea super... am asamblat totul la loc... ce sa mai, arata foarte bine :rolleyes:

DAR... pentru ca trebuia sa exista un dar, in tot timpul asta am uitat un lucru, sa verific daca da eroare pe BC+... binenteles ca ma asteptau acolo, 2 mari si frumoase :lol:

cu parere de rau va trebui sa refac operatiunea mai ales ca daca nu o fac acum trebuie sa o fac peste aprox 4500 km cand am revizia :D si eventual dupa sa revin pentru ca arata mult mai bine

thx angel eye... in concluzie merge dar din pacate cel putin la mine cu eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am stopurile ca la golf, dar asa cum zicea poe, aveti grija la becul ala care il cuplati peste cel de frana(care e si pozitie in acelasi timp) ca o ia curentul inapoi spre comutatorul de pozitii cand calci frana. Eu inclin sa cred ca voi ati cuplat frana peste pozitie unind becul ala cu cel de frana. E perfect normal sa va dea eroare din moment ce nu are 2 filamente(adica 2 faze)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca va merge

nu stiu care e problema cu eroarea si de ce la mine nu da...

daca aflati careva...da-ti un semn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!