Jump to content

How to / DIY : Lumini marsarier stanga-dreapta & aprindere completa stop frana


im.guzu
 Share

Postare recomandată

mihai_daniel_vw

Ms frumos de raspuns Al Bundy.sunt de acord cu tine ca atat lumina de ceata cat si lumina de R trebuie sa fie prezente pe masina.intrebarea mea era ce se intampla cand se intalnesc cele doua plusuri +,mai exact cel de la ceata cu cel de la R pt ca intre ele exista o legatura ca ele sa poata functiona concomitent.eu vreau sa pun lumina de R pe ceata si lumina de ceata pe cercul exterior al lampii de pe haion.cred ca ar da bine.am vazut colegi care au folosit cercul exterior din jurul luminii de ceata respectiv masalier pt a pune lumina de pozitii sau frana si nu ii vad rostul.cred ca o lumina de ceata era mai eficienta acolo.salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • im.guzu

    28

  • fanta

    21

  • tzacanel

    18

  • Cristian-Vn

    17

Daca vrei sa pui ceata pe haion nu e o problema ca nu o sa se mai intalneasca plusurile, deoarece la cebul actual de ceata o sa legi firul de la R DUPA ce tai firul actual care il vei prelungi pana la cele de pe hayon.

Mai e vreo problema acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Al Bundy...inca odata promt si la obiect...ms de raspuns.insa marea mea dilema era asta: cel care a facut acest DIY ca sa nu taie firele a facut legatura cu un fir de la ceata la R pe plusul lor(a legat plusul de la ceata cu plusul de la R).in acest caz cand baga in R se aprindeau amandoua becuri din interior(ceata si R).cand actiona lumina de ceata spate se aprindeau la fel ambele becuri(ceqta si R)...de aici si dilema mea...ce se intampla cand era lumina de ceata aprinsa si cupla R (se intalneau doua plusuri).cred ca nu m-am exprimat eu tocmai ok la primele posturi si de aceea nu prea am fost bine inteles.am inteles ce mi-ai explicat tu si voi face exact cum ai zis(voi lasa firele de la ceata pt luminile de la ceata de pe haion si voi lasa firele de la R pt becurile interioare de pe haion).numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua tuturor , vreau sa îmi anulez becul de ceata si sa pun marsalir si pe partea stânga unde e ceata , am rezolvat problema cu plasticul alb din stop dar nu știu in centrală electronica ce pin trebuie inversat , nu as vrea sa trag fir de la un bec la altul ,as vrea dacă se poate pe cale OEM stil SUA . Va mulțumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia au o alta centrala electrica, alt soft. Nu poti decat sa tragi fir de la celalalt dar o sa ai eroare de bec ars pe ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare ... Cum ai facut la FARURII sa ai pozitia  langa semnalizari ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am o nelamurire

la Golf meu am observat urmatoarul tip de aprindere a becurilor spate:

spre interiorul masinii se aprinde numai pozitia si spre exterior numai frana

astazi am vazut un trafic un Golf asemanator la care se aprindea pozitia pe tot cercul adica si pe exterior acolo unde se aprinde la mine numai frana

la voi cum este? a facut cel cu pozitie completa modificari, e alt model de stop sau e la mine ceva defect?

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale lui erau modificate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am gasit o setare care se pare ca functionaza, se cheama "Rear Brake Light as Parking Light" pe byte 9

aprinde si becul de frana ca pozitie si pozitia e un cerc complet

din fabrica erau la 20% si abia se vedeau, mi se parea mie ca sunt aprinse dar nu eram sigur, acum cu 100% am cerc complet la pozitii

de ce unii se chinuie cu fire lipite daca exista aceasta setare? nu toate centralele au aceasta setare sau?

Golf Rear Brake Light as Parking Light.png

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la aceasta setare vedeti ce intesitate dati pentru ca-i posibil sa va "pupe" cineva din spate. Standard stiu ca vin cu 20% pe pozitie si la fel trebuie setat si frana(pentru un cerc complet) ca sa fie mai frumos recomand 30% se vad si ziua bine si nu-i acea lumina vaga iar seara de la apus e si mai frumos. Am avut setat si pe 50% dar deja la apasare franei nu prea mai e acel impact asupra celui din spate, mai ales daca merge cateva minute in spatele tau si se obisnuieste cu lumina mai stridenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 100% intensitatea este egala cu pozitia. Cand pun frana e mult mai puternica lumina.

Nu stiu de ce dar eu tin minte ca din fabrica se vedeau egal cu pozitia insa acum la setarea de 20% abia se vad.

Fostul proprietar (sora mea) stiu ca a schimbat becurile de frana, oare a luat becri gesite? desi nu cred ca putea sa ia becuri gresite de vreme ce frana se aprinde corect.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

La mine la 100% ambele, au aceeasi intesitate, poate am eu alte becuri pe pozitie, avand in vedere ca era setata pozitie pe jumatate.

Referitor la distanta tocmai asta-i ideea tu trebuie sa fii observat cum crezi ca este cel din spate atentionat ca tu franezi? Nu trebuie mers pe ideea bara noua, e posibil sa mergi cu masina in toate culorile pt ca cel din spate are o asigurare cum o avem majoritatea, iar distanta sigura se poate contesta, legea e vaga ca om nu poti calcula exact aceasta distanta si nici nu va merge la "2km" distanta ca ai tu "luminile modificate". De fapt nici modificarea asta nu-i una tocmai in regula, facuta pe trotuar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la 20% nu se vede nici noaptea, abia cu setarea de 100% se vede egal cu becul de pozitie care e in semicercul interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!