Jump to content

DIY - Deschidere hayon din telecomanda


matcat
 Share

Postare recomandată

Buna am si eu o intrebare.Daca se fac modificarile din vag-com necesar se poate doar sa`mi deschida haionul(nu sa`l deblocheze) fara sa`l impinga pana sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand confirmi traditia tuturor noilor veniti.....nu citesti ci astepti raspuns. In al doilea rand asta batem noi moneda sa il ridicam pentru ca la descuiere nu se ridica singur ci doar il deblocheaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io ma refeream daca treba asta merge ca la seria 3 nou de exemplu adica sa`l DESCHIDA si nu sa`l trimita pana sus?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum il deschide si il salta 1 cm si fara alte chesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT despre asta s-a vorbit in aceste 10 pagini! Citeste topicul inainte de a posta.

Considera acest post un avertisment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicius_the_one

Destul de interesant ceea ce spui tu dar foarte greu de pus in practica.Daca producatorul nu a facut asa ceva (deschidere automata) cred ca a existat un motiv anume(costuri mari,lipsa de spatiu,lipsa fiabilitatii,etc).Oricum va urmaresc toate ideile poate totusi cineva gaseste o varianta optima.Cat despre varianta cu arc am incercat la un Audi A4 Avant si dupa cateva incercari inchis-deschis arcurile erau oarecum comprimate si nu mai aveau putere sa deschida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul nu a facut exact din cauza costurilor mari ...sau pentru ca e VW...vezi ca audi au mai nou. Restul nu ma intereseaza, ci doar vreau sa am asa ceva la masina. Mai greu de realizat, dar merita incercat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe octavia 2 a incercat cineva pana la urma?

O sa incerc eu maine numai din vag com poate a mea are amortizoarele mai puternice fiind si haionul mai mare (deci mai greu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA O2 daca tii mai mult apasat pe butonul din mijloc de la telecomanda haionul se salta 1-2 cm, cred ca daca amortizoarele ar fi mai puternice s-ar ridica mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare

urmaresc cu mare interes solutiile voastre si chiar mi-as dori sa am si eu asa ceva pe masina mea ...

eu propun altceva ..am cautat indelungep google dupa 'apertura maletero golf v'

am gasit multe masini de spania cu aceasta optiune ...e imposibil sa se fi sfatuit si ei despre aceasta realizare ...si de asemenea banuiesc ca trebuie sa fie un forum al vw-urilor si in spania ...

MA gandeam ca poate gasim un Diy sa il traducem si sa ne apucam de treaba ce ziceti ?

eu nu prea le am deloc cu limba lor dar trebuie sa fie cineva familiarizat sa ne poata ajuta cu asa ceva .....

pentru exemplificare atasez cateva linkuri cu ale lor masini.....

haideti ca m-am pus pe cautat si pe site-urile lor si am gasit un astfel de filmulet pt golf 6...... acum poate putem face o proba si pt V cu telescoapele de care vb in video

http://www.youtube.com/watch?v=b3rINjv5aKw...feature=related

de asemenea am mai gasit un astfel de site specializat in telescoape cu marimi pe fiecare model poate ne ajuta

http://www.gas-springs.net/automobile_spring_lift.html

si inca niste informatii eu le-am tradus dar parca nu am aflat ff multe

http://www.vagclub.com/forum/showthread.php?p=637354

si mai caut ...

Modificat de johnbenz78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Azi mi-am activat deschiderea hayon din telecomanda(1-2 cm).La mine am mers bifand DOAR Byte 1 Bit 4 din central conv.Daca bifam si Byte 2 Bit 3 portbagajul nu se mai deschidea.ramanea incuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai vrut sa spui Central Electronics...? Oricum, la mine aparea la bit 5, nu 4, dar nu a mers :biggrin: Am sa mai incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptarile facute de mine la masina mea din semnatura cu VAG-COM-ul:

46 - Central Convenience

CODING

LONG CODDING HELPER

Byte 1 Bit 4

Atat si nimic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce are legatura cu hayonul este (la mine) la Central Electronics.

Byte 1, bit 4 la Central Convenience era deja bifat la mine si niciodata nu s-a deschis hayonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma trebuie bifate Byte1 si Byte 4 din Central Convienience?

PS:Care ar fi motivul pentru care nu reusesc sa ma loghez pe acest modul la mine oare?

PS2:Merge solutia asta oare si pe Golf V?Se potrivesc acele telescoape?

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Amortizoarele s-au dus, dar mai intai arcurile...cred ca tot la sistemul original ajungem...poate piratat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

astazi mi-am activat deschiderea haionului si pe linga asta am mai pus si arcurile pentru a se ridica haionul

Arcurile sunt de la ambreajul de motocicleta DUCATI 999 sau 998 sper sa reziste,toata ingineria ma costat 3 euro si daca in timp cedeaza am sa imi iau arcurile racing(care au o duritate mai mare) tot de ambreiaj de 999 sau 998ramine sa vad in timp ce se intimpla

si dovada....

post-39748-1269968778_thumb.jpg

post-39748-1269968790_thumb.jpg

post-39748-1269968800_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ar trebui 2 telescoape de octavia 2 cu tot cu suporti care se vede clar ca sunt mai iesiti in afara. Videoul asta e cu un golf 6....a incercat careva varianta asta pe golf 5?

http://www.youtube.com/watch?v=b3rINjv5aKw...feature=channel

Si inca o varianta interesanta...

Modificat de dani_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua varianta mi se pare cea mai viabila dpdv al fiabilitati ,iar prima este numai pentru golf 6, la galful 5 neavind acea parte care se roteste (vorbesc acum de

masina din semnatura ,nu stiu daca este la toate golfurile 5 la fel).

Eu unul am sa renunt la arcuri ca dupa doua zile de stat cu portbagajul inchis arcurile au refuzat sa isi mai faca treaba asa ca nu le mai vad rostul ,in schimb telescoapele functioneaza la fel ca in prima zi .

Asa ca am sa ma apuc iar de cautat o solutie pentru probelma asta.

:)

LE. asta a folosit cel din video clip

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_V--2.0T/Exterior/Body/ES1895197/

post-39748-1270639091_thumb.jpg

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit includes:

* Skoda Fabia gas struts

* Scirocco stop bumpers asa se numesc dar de o serie nu am reusit sa fac rost daca reuseste cineva e bine venit sa o posteze

* Seat Leon strut ball pins

;)

post-39748-1270641951_thumb.jpg

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam astea sunt cele 3 componente cu preturi luate de pe forum :)

6Y0 827 550 C ~ 100 ron

1K8 827 761 C ~ 30 ron

1J6 827 439 A ~ 35 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spydy ai de gand sa incerci varianta de la ecstuning?

Kit includes:

Skoda Fabia gas struts

Scirocco stop bumpers

Seat Leon strut ball pins

Am incercat si eu cu arcurile de la Ducati dar a mers numai de cateva ori...

Modificat de dani_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru aceasta adaptare as da 160 lei cat costa piesele.Cred ca am sa astept totusi sa faca cineva primul pas si dupa am sa le comand! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi
Spydy ai de gand sa incerci varianta de la ecstuning?

Kit includes:

Skoda Fabia gas struts

Scirocco stop bumpers

Seat Leon strut ball pins

Am incercat si eu cu arcurile de la Ducati dar a mers numai de cateva ori...

Amortizoarele" Skoda Fabia gas struts " sa fie altfel decat cele de pe G 5 ? mai puternice , alta forma .lungime , ce anume difera ? ...daca stie cineva :)

intreb asta pt. ca am putea pastra amortizoarele de pe masina si sa cump. doar "Scirocco stop bumpers " , dar cred ca daca vin si "Seat Leon strut ball pins " sigur difera ceva :vaidecapulmeu:

Multumesc , anticipat de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!