Jump to content

DIY - Deschidere hayon din telecomanda


matcat
 Share

Postare recomandată

@ Dreadfull : Ai o idee asa cam la c pret ar ajunge acele telescoape pentru haion ?! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stiu .. ar treb ceva mai puternic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am reusit sa fac deblocarea automata din cheie cu vag-comul dar hayonul nu se ridica pana la capat. Rezolvarea problemei cu arcurile nu mi se pare fezabila. Am aici niste link-uri de pe youtube si se vede clar ca nu este nici un arc pentru deschidere:

e clara treaba ca se poate face traba si fara arcuri...

Astept ceva opinii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si care solutia in cazu de fata daca nu are arcuri? inseamna ca a facut ca incuietoarea sa se deblocheze singura! asta cred ca cu niste magneti a facuto! stie cineva cum!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur au fost schimabte telescoapele !!!

Alte posibilitati nu sunt in acest caz :| [parerea mea]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca a schimbat telescoapele, sigur a slabit ceva sau pur si simplu a facut in acelasi timp cand se apasa deschiderea haionului sa se deschida si siguranta care tine haionu, aceasta se face ori prin magneti ori prin pargii, caci telescoape solo sa zicem ca sunt puternice, dar ce faci cu siguranta care tine haionu!?

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce siguranta ma ? asta se face din vag-com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un comment in primul videoclip, in care zice ca a folosit telescoape de passat wagon... Daca are cineva, eu unul sunt dispus sa le incercam pe masina mea, duminica la intalnire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimul clip e al meu

in cazu de fata..am folosit arcuri pe langa telescoapele normale

au mers o vreme..dar apoi s-au slabit si n-am realizat mare lucru

cred ca la fel o sa se intample si cu telescoapele de wagon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreeeeau si eu asa :D

Am cautat telescoape sau alte piese dar nu gasesc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal! nu reusesc sa fac din vag com sa deschid hayonul din telecomanda,am vag com 805 si la long coding am de bifat doar trei biti 1-single door,2-unlocking after 15 km/h,3-unlocking after removing key.......!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

vrei sa spui 2 locking after 15 km/h

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste FastReply sau AddReply! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand sa nu va mai chinuiti, eu mi-am scos arcurile de tot deoarece mi s-au slabit si telescoapele din cauza lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca varianta cea mai adevarata varianta ar fi montarea unui sistem servo de

post-18124-1238149698_thumb.jpg

Modificat de raresica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei deschisi la schimbarea amortizoarelor, capota este tinuta int-un singur amortizor.

1. Ce spuneti 2 amortizoare de capota pot sa tina un hayon?

2. Dimensiunile de la amortizorul de la capota sunt compatibile cu dimensiunile de la amortizoarele de la hayon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca-r fi ... nici capota nu se ridica singura daca in prima faza nu o ridici tu primii 20-30 cm

deci aceeasi chestie si la haion ... ca sa nu mai zic ca la haion e alt unghi, alta distractie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

Maestre nicioadata nu o sa fie dimensiunile de la amortizor capota compatibile cu dimensiunile amortizor hayon. Se vede cu ochiu liber ca amortizorul de la capota este mult mai mare si nu vad cum o sa incapa la hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tind sa cred ca daca cineva ar avea curajul sa umble putin la tinichigerie si schimbe pozitia amortizorului - implicit si unghiul de "impingere" , ar functiona treaba asta...

insa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, pt. Bucuresti imi poate modifica cineva cu vag-comul ce trebuie pt. ridicarea hayonului ???

MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

busika

Inainte de toate, bun venit!

Apoi, rog citeste Regulamentul si familiarizeaza-te cu el si cu folosirea functiei Search

Cereri diagnoza Vagcom

Mai multa atentie!

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pt. Bucuresti imi poate modifica cineva cu vag-comul ce trebuie pt. ridicarea hayonului ???

MS

Dupa cum bine ai remarcat sunt total nefamiliarizat cu forumul.Am incercat sa parcurg regulamentul si sa ma conformez regulilor.Multumesc pt sfaturile date.As mai avea o singura rugaminte... nu stiu cum se procedeaza si cu cine ar fi mai indicat sa intru in legatura din cei de pe lista cu cei care fac diagnoza Vagcom.Cam la cat se ridica pretul une astfel de diagnoze?(modificare parametri pentru deschiderea automata din telecomanda a hayonului).

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai studiat tot topicul...?

ai inteles ca amortizoarele se uzeaza prematur , "mult mai prematur" ?

daca esti hotarat, cautati arcuri, monteaza tot ce trebuie ca de modificari te rezolva baietii la o intalnire si nu cred ca te va costa prea mult...:soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!