Jump to content

DIY - Deschidere hayon din telecomanda


matcat
 Share

Postare recomandată

am si eu o intrebare , merge si la Passat B 6 break;))chesti aasta??e f faina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ptr passat wagon este din fabrica,cu sistem ca la pheaton daca nu ma insel, insa nu cred ca iti vor conveni costurile lucrarii.

ptr variantele de mai sus , deocamdata nu a reusit cineva sa le faca sa merga nici la golf cum trebuie...arcurile isi pierd proprietatile dupa cateva deschideri ... la passat haionul fiind mai greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma sacrific eu... dau zilele astea comanda pt. kit-ul de la ecstuning. O sa urmeze rezultatul, depinde in cat timp va ajunge coletul!!! :icon_thumright:

Voi ce ziceti? O sa-si faca treaba kit-ul propus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dani_bv

Spydy ai de gand sa incerci varianta de la ecstuning?

Kit includes:

Skoda Fabia gas struts

Scirocco stop bumpers

Seat Leon strut ball pins

Am incercat si eu cu arcurile de la Ducati dar a mers numai de cateva ori...

Salut

si la mine au cedat arcurile si am ajuns la concluzia ce trebuie facut ceva cu ,,cap''nu asa de forma .

nu am sa imi iau setul de la ecstuning pentru ca am toate codurile si peturile si la un mic calcul iese o diferenta de vreo 20 de euro si fara a mai astepta sa ajunga coletul asa ca voi merge pe original.

ceva preturi din IT.

6Y0 827 550 C - 23.00 x2

1K8 827 761 C - 5.20 x2

1J6 827 439 A - 5.80 x2

aste fiind preturi de reprezentanta VW in italia

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spydy

Esti sigur ca astea sunt codurile la kit-ul ce il au cei de la ECS?

Tocmai de asta nu sunt 100% sa dau comanda pt. ca stiu ca o sa dureze o vesnicie pana ajung... Daca zici ca o sa incerci tu primul varianta pe original atunci mai astept sa vedem rezultatul. De la care concesionara le iei din Italia? Vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL"

Din trei locatii (2 forum si 1 reprezentanta vw)diferite au reiesit aceleasi coduri, asa ca sint sigur ca astea ar fi codurile pe original.

am sa le iau din Mestre (VE), PolePosition de unde am luat si masina,dar pt moment sunt blocat cu finantele :banghead: si nu pot face nimic pina in vara asa ca

MULTA BAFTA :blink:

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, uitati ce-am gasit eu, un tutorial complet despre montarea kit-ului celor de la ecstuning. Insa nu am inteles cateva lucruri:

1. Eu am masina din semnatura si-as vrea sa-mi fac si eu modificarea cu deschiderea portbagajului, problema e ca la mine nu se ridica singur nimic macar aia 2-3cm, adica, daca il deschid si-l las cat se poate de usor jos el se "semiinchide" (nu mai pot sa-l deschid fara sa apas pe emblema). Credeti ca Scirocco stop bumpers ar rezolva aceasta problema, se potrivesc pe masina mea?

2. Nu inteleg care sunt componetele Seat Leon strut ball pins, m-am tot uitat la masina mea si nu mi-am dat seama care sunt. Poate sa-mi explice cineva ca pentru incepatori cum arata si unde ar trebui sa le gasesc. Banuiesc ca eu nu trebuie sa mi le mai cumpar pentru modificarea respectiva din moment ce eu le am deja.

3. Revin putin la Scirocco stop bumpers, n-am inteles din tutorial ce vrea sa spuna cu faptul ca daca inchidem haionul imediat dupa ce le-am montat s-ar putea sa le stricam. Nu prea am inteles ce trebuie sa le facem ca sa nu le stricam.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HY!!!!

1 In principiu da dar pina nu le montezi nu ai de unde sa stii.

2 mai jos ai poza cu strut ball pins,care se gaseste in capatul pistonului de pe haion

3 trebuie sa le reglezi distanta pentru a nu fi prea comprimate la inchidere sau pentru nu prea moi si sa nu aive efectul scontat.

post-39748-1271238379_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee unde gasim de cumarat Scirocco stop bumpers si care ar fi pretul lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesanta modificarea. Sunt curios daca colecul Fritz a reusit ceva pentru A4 B6.

Partea cu acele sisteme de "aruncare" portbagaj m-ar interesa si pe mine. Ma refer la cele care se monteaza in locul tampoanelor de cauciuc ale capacului de portbagaj (Scirocco stop bumpers ).

La masina din semnatura optiunea de a deschide portbagajul din cheie este prezenta. As avea nevoie, cred, doar de acel imbold pentru ca portbagajul sa see deschida singur.

Modificat de rotitza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Crys

daca ai fi citit si pe pagina dinainte ai gasi absolut toate informatiile

Cam astea sunt cele 3 componente cu preturi luate de pe forum

6Y0 827 550 C ~ 100 ron x2

1K8 827 761 C ~ 30 ron x2

1J6 827 439 A ~ 35 ron x2

@rotitza

1K8 827 761 C ~ 30 ron x2 astea cred ca ar venii si la tine dar pina nu incerci nu ai de unde sa stii

multa BAFTA

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru informatie.

Eu intentionam sa primesc un raspuns de la colegul Fritz care are acelas model de masina ca al meu si ma gandeam ca poate a incercat acele componete.

Numai bine

Modificat de rotitza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Spydy

Am citit tot Topic-ul, in ultimul post vroiam sa stiu locul de unde putem cumpara din tara, nu de pe ecstuning sau din alt magazin online din afara. Scuze, am gresit cand am intrebat si pretul deoarece acela il stiam :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice reprezentanta VW SKODA SEAT AUDI iti pot da aceste piese pentru ca toate fac parte din grupul VW

tebuie sa mergi cu codurile la ei si sigur vei primi un raspuns

multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Spydy

Ceva noutati? Eu m-am decis sa cumpar kitul de la ecs, am sa-l iau prin intermediul unui prieten care deja e in state si asa o sa-l primesc mai rapid si mai convenabil.

Modificat de dani_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nop, nimic nou ,este criza asa ca investitiile mai asteapta pina in vara.

Dar intre timp am mai cautat si am gasit ceva mai simplu si anume acest cod de ,,amortizator''de skoda 6YO 827 550 C la care se pare nu mai ai nevoie de Scirocco stop bumpers ceea ce am scris aici se gaseste si aici

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare ...

a facut cineva un sistem de deschidere si din interior ? gen scirocco, TT, a5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

niciun update cu privire la montarea kitului/ansamblului propus de la ecs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ar avea in plus amortizoarele (telescoapele) de la fabia in plus de cele de la golf? iar ultimul cod? cel cu capul unde vine prins... nu este el cel din fabrica pe golf 5?

struzt.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Marian w- audi

A facut cineva modificarea " ? ....a pus kitul "magic " ?

PS : se mai poate folosi deschiderea din clapa portbagajului ca si inainte sau trebuie sa folosim doar telecomanda ?(adica sa deschidem normal cu mana , clapa de deschidere ramane cu aceeasi functie ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au facut-o cativa colegi de pe forum

Se poate deschide si cu mana, dar atentie la dinti....poate fi periculos :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Alo ! ! ! colegii care au pus chitul , nu fiti ....egoisti , puneti si voi va rog codurile de piese care le ati folosit ,daca cumva sunt altele decat cele deja postate si pretul lor, dezavantajele acestei schimbari , daca v ati lovit deja cu porbagajul in fata :)) etc.

Multumim

Modificat de Marian w- audi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile sunt cele postate.

Mare atentie cand deschid baietii de la spalatorie porbagajul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mers pe varianta piese OEM

2 x 6Y0 827 550 C (Skoda Fabia gas springs)

2 x 1K8 827 761 C (Scirocco bumpers)

2 x 1J6 827 439 A (Seat Leon ball pins)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!