Jump to content

DIY - Deschidere hayon din telecomanda


matcat
 Share

Postare recomandată

interesant topic si util pentru mine:

Acum, pentru G5 Variant are cineva vreo sugestie? M-as fi asteptat ca fiind practic un Jetta variant sa mearga din prima. Nu merge. Si chiar imi este util,

din nefericire lipsa cronica a timpului ma indruma sa iau de-a gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, revin cu vesti! Din pacate nu sunt bune!

Am facut operatiunea pe masina mea si a lui angel eye. In primul rand am descoperit o chestie ciudata: cu haionul inchis, spatiul unde trebuia montat arcul (pe telescop) era de aproximativ 9mm la mine si de aproximativ 15mm la angel eye si avem aceleasi telescoape. Deci ii clar ca aceleasi arcuri sunt mai putin comprimate la el, decat la mine.

Am fixat arcurile pe masina colegului si nu au mers. Apoi am pus 9 saibe si un arc pe fiecare telescop (maxim) si tot nu mergea!

Am fixat, pe masina mea, cate un arc si 2 sabe pe telescop. Apoi am verificat daca merge si mergea! Dar dupa vreo 15-30 minute arcurile s-au mai lasat si mergea tot mai greu. Am decis sa mai pun o saiba per telescop pt ca arcurile sa fie comprimate la maxim. Si a mers! Apoi, dupa 30 minute nu a mai mers deloc!

Eu cred ca arcurile aveau destula forta. Dar nu pot sa pun sarma din arc mai groasa pentru ca nu mai este loc pe telescop. Asa ca, cel putin pentru acum ma las pagubas!

Am facut si poze cu intreaga operatiune, dar nu sunt la mine. Le voi posta mai incolo!

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare!

Sunte-ti siguri ca chestia asta nu afecteaza in vreun fel,

adica nu stiu ma gandesc si eu sa nu stric ceva...?

Sa-mi raspunda si mie cineva care chiar a facut chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu afecteaza nimic

am avut si am instalate la mine

cu toate ca nu merg

nu au ce afecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca nu este o solutie de durata si prea buna cea cu arcurile care daca nu sant tratate corespunzator se detensioneaza ,si parerea mea ca dupa montare de arcuri care sa fie bune pentru a ridica haionul ,la operatiunea inversa de inchidere trebuie o forta mai mare (trantit mai tare ) cea ce mi se pare neplacut,parerea mea.Ramane de vazut alte solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de trantit mai tare!

Cat mi-au mers arcurile am verificat acest aspect, si crede-ma, nu e cazul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incep sa-mi pierd sperantele cu solutia asta ... poate mai bine caut niste telescoape care sa faca asta .. ? cat pot sa coste .. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu telescoate normale nu cred k o sa rezolvi nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai deschid un nou topic scriu aici. stiu ca poate sunt off.

se poate deschide portbagajul cu telefonul mobil. am incercat de 3 ori si a mers. eu vorbeam la mobil cu sotia si ea din casa a tinut apasata tasta de portbagaj si s-a deschis :). nu stiu daca s-a mai scris dar eu acum am auzit si incercat. nu stiu daca si masina merge astfel deschisa. mentionez ca aveam o alta cheie in buzunar si sotia a folosit-o pe cea de rezerva. in prealabil am incercat din casa sa deschid portbagajul si nu a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura explicatie pe care o gasesc ar fi ca ti-a amplificat semnalul .. atata tot .. nu ca "deschizi cu mobilul" .. dar oricum imi vine greu sa cred

cand ai incercat din casa ai incercat tot cu rezerva ? rezerva are bateriile mai incarcate deobicei :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

am facut Byte 2 Bit 3 bifat

aveam deja Byte 1 Bit 4 bifat din fabrica

la apasarea lunga pe buton face clack si e ok (daca trag de stergatar cand apas il ridic foarte usor)

Am montat arcurile micute si tari si surpriza.... nu-mi ridica hayonul. Am gresit ceva sau nu am arcuri suficient de bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu. Importanta mare are unghiul de impingere al arcurilor si nu presiunea lor. Degeaba schimbati telescoapele cu altele asa-zis mai puternice. Ar trebui schimbat unghiul de impingere la telescoape. Dar asta presupune lucrari de tinichigerie. Se poate sa nu ma exprim foarte tehnic dar atasez un mic desen pentru exemplificare. Eu nu am Golf sa fac teste dar problema tine de geometria aplicarii fortei.

Ridicare_automata.pdf

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai recurgeti la metoda cu arcurile puteti recurge si la metoda lui camsonat,adica telescoape mai puternice,sau sa le intariti pe cele pe care le aveti montate pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa mai puna lumea sa vedem daca sunt multumiti, deocamdata sunt cam circumspect si nu mai sunt asa de entuziasmat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

niste telescoape mai puternice = inchizi hayonul mai greu, parerea mea. doar eventual niste telescoape mai puternice in prima faza (atunci cand incep sa impinga, nu pe toata cursa/parcursul lor)

daca stie cineva, sunt eu dispus sa ma sacrific .. cu niste telescoape (daca nu dau o caruta de bani pe ele evident)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca gasitit telescope de aceeasi dimensiune dar mai puternice!

Nu va sfatuiesc sa puneti arcuri! Am facut asta cu un coleg si, dupa ce le-am dat jos tot mai greu se ridica porbagajul (cazul colegului meu, la mine e o diferenta mica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se pot procura acele telescoape pentru k ma bate si pe mine gandu sa imi upgradez chestia asta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut vreau si eu sa stiu cat costa sa imi fac sa mi se deschida haionul din telecomanda ....si cine ar putea sa imi faca sau unde sa ma duc . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai te-ar ajuta mai mult? nu e destul ca se deblocheaza din telecomanda? adica, nu prea vad rostul.. vrei doar sa nu mai apesi pe emblema si sa se ridice direct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda.. o sa ma gandesc si eu.. neplacuta ar fi actionarea accidentala a butonului de deschidere. Faza e ca nemtii l-au conceput sa nu se deschida singur, chiar daca actionezi butonul, trebuie sa tragi de el, cel putin 5 cm. In cazul asta trebuie schimbate si amortizoarele capotei, sa o impinga :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stim asta .. citeste topicul, s-a incercat cu arcuri dar alea nu tin prea mult .. si nici nu merg cine stie ce, dupa aia s-a prezentat o teorie cu alte amortizoare SAU puse in alt unghi .. dar aici vine intrebarea .. ok si cand il inchizi o sa tragi de el mai tare ca o sa mearga mai greu .. deci nici asa nu e bine

faza cu arcurile era buna dar trebuie gasite unele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!