Jump to content

Achizitie Jante Golf 4


driver_tdi
 Share

Postare recomandată

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sergiu.B.

    16

  • alexrosiu

    9

  • Vlad MHL

    8

  • driver_tdi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu conteaza .. sa dea bine pe golf IV :P am modificat postu anterior .. cu niste replici de rs4 .. :screwy: Vad ca pe www.ejante.ro au acest model .. si costa doar 5 mil bucata ? :D Sunt bune de ceva? Acu am vazut .. ca replicile astea de pe ejante sunt mai groase decat normal .. originale se gasesc pe 16? SH? Care puteti sa-mi dati mai multe detalii ?

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt majoritatea modelelor de jante OEM pe 16, cu denumire şi dimensiuni corecte pt golf4/bora.

reggae65jx16et38kl3.jpgrave65jx16et42mc0.jpgpau65jx16et42jg8.jpgmontrealii65jx16et42wv7.jpg

lecastellet65jx16et42ph5.jpgcontur7jx16et38ir7.jpgbrandshatch65jx16et42vy1.jpgrs265jx16et42zm9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms ;) ai idee la ce pret te duce un set rs2? Imi plac RS2 astea .. dar in acelasi timp si cele de rs4 .. as cauta rs4 si originale .. SH .. dar nu stiu pe unde. Stiti vreun site sau ceva unde pot cauta? :D (gen mobile.de pentru masini :P )

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care de rs4 te-ai referit? la originale sau la replica? (Ma refer la prindere .. 5x112, ca stiu ca imi trebuie 5x100). Deci originale nu pot lua .. dar la replica? Sti cumva daca se fac si 5x100? Nu de alta .. dar am gasit pe net o poza .. :icon_thumright:

dscf0002kt2.th.jpgthpix.gif

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sergiu.B.: uite niste link-uri cu replici la jantele de RS4 cu prindere 5x100:

http://www.dv-racing.com/jante-type-nouvelle-rs4.html

http://www.lakeshorewheelandtire.com/speci...ta.shtml#16inch

http://audi.alloy.wheelsgateway.co.uk/allo...79153&ts=1#

Am vazut in Franta/Belgia, in magazin (Norauto/Auto5) acest model facut de DOTZ, alte dimensinuni (vad ca firma apare si in link-ul pus de nervoss). Arata foarte bine, dar nu stiu sa-ti spun cat de fiabile sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Sunt posesorul unui Golf 4 TDI 2002. Momentan am jantele clasice (otel 6j et38 15 h2), problema mea este ca am cauciucuri noi 195/65R15 91T si de iarna si de vara.

Asi dori sa-mi cumpar jante si pentru gumele mele trebuie sa iau de 15'', 6j, 6,5j. Merita jante de 15?. sau sa raman cu capecele pana uzez gumele (poate fac upgrade, schimb masina)

Ar trebui sa ma tine 2, 3 ani....:-)....Aveti Golf 4 cu jante de 15''? Cum arata?

Multumesc tare mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt modelele de jante OEM pe 15' pentru Golf IV:

1tn7ohzyovshkqj1ljw.jpg9r8ajkuxnyfngz5jqeg.jpgvws67kuybgmr0qlr0xqm.jpgte2cnjyuyyyp932dyyov.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar potrivi la Golf 4 jante pe 17? mai are cineva...va rog niste pareri...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui si de 19 daca te ambitionezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

tocmai achitionez un golf 4 si vine cu jante pe 18".credeti ca pot trece RAR-ul cu ele?mi le omologheaza fara probleme?

se pune si alta intrebare.or sa atinga in pasaje sau merg fara probleme?mai are cineva asa ceva pe masina?

ar trebui sa schimb arcuri sau ceva de genu?

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand te duci la RAR iti poti pune niste jante pe 15 sau 16. Dupa ce o inscrii primesti talonul nou model nou si apoi iti poti pune ce jante vrei tu. Nu mai sutn trecute in talon. Dar daca te duci cu 18 la RAR nu stiu ce sa zic. Nu pierzi nimic daca te duci si intrebi asta acolo mai intai. Sau daca ai pe cineva acolo sa te ajute sa treci de RAR fara probleme.... evident ii dai o prajiturica pentru ajutorul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu am fost la RAR cu jantele pe 18", am trecut RAR'ul insa nu mi le'au omologat :biggrin:. Daca ai arcurile stock ar trebui sa fie la fel de inalta ca si inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a le omologa trebuie platita o suma de bani mai mare daca nu a mai facut nimeni asta sau mai mica daca au mai facut-o altii inainte. daca totusi au facut-o altii (mai multi cat sa ia RAR bani destui de la ei)... este posibil ca tu sa nu platesti nimic pentru omologare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului) tariful este in jurul sumei de 100 RON.

In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de Incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia.

Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este un topic in care este explicata exact procedura.

Si cum zicea si kostas, pe noul certificat de inmatriculare nu mai e trecuta dimensiunea anvelopelor.

Iar de mers cu 18 e ok dar trebuie sa ai grija mare si sa fii pregatit sa-ti iei injuraturi cand mergi foarte incet peste denivelari/linii de tramvai.

Eu unul m-am obisnuit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

merita sa pun jante de 17 pe un vw passat b5,5 de doar 100 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce punct de vedere? Sunt multi factori de luat in calcul, si mai ales, preferintele tale : aspect vs utilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vizual e clar ca merita, se schimba total masina....dar din pacate si confortul ;) vei descoperi gropi acolo unde trecand cu jante pe 15 aveai impresia ca soseaua e perfecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer strict din punctul de vedere al motorizarii care fiind una mica, iar jantele sa nu fie prea grele si sa am probleme cu ambreiajul in viitor sau abia sa se taraie masina din cauza rotilor prea mari pt 100cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus pe un golf 1,6 roti pe 17 in locul celor pe 15. daca nu ai pretentii sa scartai rotile la plecari, nu are ambreiajul nici o treaba ca sunt de 17 in loc de 15.

iar la golf s-a simtit o maaaare schimbare la stabilitate si franare. merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!