Jump to content

Achizitie Jante Golf 4


driver_tdi
 Share

Postare recomandată

ar fi bine sa spuna si dimensiunea pe care o doreste pt ca jante pe 15 daca ia ce ai indicat tu nu vor da bine decat daca suspensia se coboara extraordinar de mult, pt jantele cui spite subtiri pese de el sunt minim 16 daca nu 17 ca sa arate bine si trebuie in acelasi timp suspensie pt 17 sa nu arate ca un jeep

Ai de unde sa alegi ca jante sunt mii de modele ideea e sa gasesti fara buza nu cum e ce ai aratat tu primul model ca la prima urcare pe bordura o indoi, iar ca sa gasesti o janta buna raport calitate pret trebuie sa fie fara buza aia acolo si sa fie totusi firme cunoscute , comparativ cu ce jante ai de fabrica sau poti pune de fabriac sa nu creasca mult greutatea si alte alea cum ar fi et si j

Ps masina e variant sau hatchback?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sergiu.B.

    16

  • alexrosiu

    9

  • Vlad MHL

    8

  • driver_tdi

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci prima varianta nu se poate marime mai mica de 18/19?

205/55/R16 -> hatchback

@last arata foarte bine si OZ-urile acelea. O sa iau in considerare si acest model

Va multumesc!

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba se poate la borbet si 15 dar alea sunt 19 din poza deci o sa arate altfel cu 16 dar gandeste-te ca la el arata asa ac are si suspensia coborata nu merita pe suspensie standard mai mult de 16 ca arata urat si un 16 pe acele jante arata frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu inainte sa deschid topic-ul la borbet type t, dar parca sunt putin diferite? sau mi se pare mie? parca la masinile din poza sunt mai arcuite spitele, si parca mai plina janta dinspre centru spre spite. Si in legatura cu varianta a 2-a, nu vroiam rosii, dar intrebam de model ca imi place, nichelate se gasesc? Vreau ceva genu ala, cu buza aia sau cum ii zice, janta sa fie intrata asa, chiar daca este mai sensibila la gropi si altele. Astept si alte propuneri de jante daca mai aveti ceva frumos.

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cum vrei tu trebuie sa fie un j mare de la 7 in sus sau ceva genul asta este un borbet type t cu 7,5 j et 35 pe 16,

et 35 este cred ca max cat poti scoate in afara janta nu stiu daca nu atinge cu mai mult dar s-ar putea sa atinga si 35 , cei care au pus jante pe mk4 stiu sa iti spuna ce si cum

aici ai cred ca toata gama de borbet cu preturi dar este un simplu search pe google asa ca nu le lua drept cele mai mici sau mai stiu eu cum http://www.jante.com.ro/index.php?cPath=5_30

post-2238-1217539980_thumb.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, am prins ideea, acum stiu cum sa ma uit pe site-urile specializate de jante. Chiar nu stiam ce inseamna coeficientii aceia. Ms mult! Chiar pe acel site ma uitam acum :)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe forum ac mai este discutat la jante si anvelope ce inseamna et si j si sunt si desene si te prinzi usor, bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele de sus arata bine: dimensiune mare, mai late pe spate, garda la sol mica.Trebuie sa iei in calcul toate aceste aspecte cind te hotaresti.

Uite mai jos un Golf4 cu Hydra insa pe 18!

post-15613-1217591326_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat pe Borbet 7.5 T de 16" . Si nu modific altceva la masina; sper sa arate bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai grija cu ce ET le iei sa iti placa , un ET mai mic le scoate in afara, pe roti, unul mai mare le baga in interior, bafta!

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa ma uit la mai multe modele sa vad care se potrivesc mai bine. Ms mult :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
andrei.toledo

In caz ca nu te-ai hotarat alte jante potrivite cred ca ar fi Rial Nogaro dar din cate stiu sunt de la 17 in sus :rolleyes:

post-23327-1219213332_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am editat titlul topicului cu unul care iese mai bine la search :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru editare! Inca nu m-am decis 100% Am mai primit niste sfaturi cu niste jante 5-star si intrate inauntru, nu mai stiu unde mi le-a aratat cineva, cu un tip care vrea sa isi puna golful 4 in competitie cu cele mai frumoase golf-uri din lume :P si in plus de asta am vazut pe un saab niste jante interesante. Cum credeti ca ar arata astea pe golf ?

saab93sportsedan2005102lq0.th.jpg

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

as dori si eu sa achizitionez o serie de jante si anume un Borbet T pe 16 9j. nu mi se par foarte grele astazi le-am luat in mana fara cauciuc si nu par a avea mai mult de 9 10 kg.

as dori sa stiu totusi parerea voastra daca ati avut ce si cum sunt ... mareste consumul posibil sa se strice caseta de directie .... ? intreb pentru ca nu stiu si ce am gasit despre ele ar fi doar atat : au 19 kg cu tot cu cauciuc ... spre exemplu si un model Dotz Daytona ajunge tot la aceasta greutate si sunt tot pe 16 si au 7j.

as dori sugestii informatii pareri pentru ca am un motor totusi mic 1.4 ...

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Golf IV doar 2 recomandari :D :

1. BBS Santa Monica 17"

2. BBS RS GT 18"

Intr-adevar trebuie alocat ceva buget...

post-7868-1220815648_thumb.jpg

post-7868-1220815659_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt santa monica si pe 16" dar sunt replici iar bbs rs gt nu prea am gasit si oricum pe 18 sunt foarte mari pt motorul meu :icon_thumright: dar merci de sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De astea vorbeam eu cateva posturi mai sus.

dsc00019pg1.th.jpgpicture087tb5.th.jpg

Nu stiu cum se numesc, cat costa sau pe ce dimensiuni sunt disponibile. Intre Borbet T si astea ce ati alege?

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel sunt aluett sau ronal ... nu bag mana in foc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9j pe 16 este o janta extrem de lata. Automat trebuie sa pui anvelope de o latime corespunztoare.

Am avut si eu un Golf 4 cu motor de 1.4/16v/75 CP. Eu am simtit motorul ca subdimensionat pentru greutatea caroseriei. Daca ii pui si jante cu diametru mare (cauciucuri late) ii tai din acceleratii si mai mult. O sa ai o masina frumoasa dar lenta. E alegerea ta. Eu personal prefer o masina mai rapida in dauna uneia mai frumoase. Pe acel Golf de 1.4 am avut jante de aliaj cu 195/65/15. Niciodata nu am simtit nevoia de anvelope mai late. Golf 4 de 1.4 se comporta impecabil cu anvelope de 195 pana la 180 de km/h. Mai mult oricum nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata m-am decis. Imi iau Brock B1. In Decembrie plec in Germania si o sa caut. Sper sa gasesc pe 16. Daca aveti detalii de unde pot cumpara (prin tara) sau alte detalii referitoare la acest model de jante (greutate, alte chestii .. ) va rog lasati-mi mesaj :frigbaitata:.

L.E.

9x16ET 15

8,5x17ET 13

10x17ET 20

9x, 8,5x si 10x inseamna latimea buzei de la janta, nu? Care este latimea minima de cauciuc pentru aceste jante? ca eu am acum jante de tabla pe cauciucuri de 205/55 R16. Nu cred ca gasesc acest model de jante pentru cauciuc de 205 nu?

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hai ca m-am mai gandit si oscilez acum intre brock b1 si jantele oem de r32. Are idee cineva daca sunt facute de vreo firma anume jantele de r32 (golf4)? Sau o sugestie cum sa le caut pe net sa vad preturi? Cum se numesc (au nume? sau le zice R32 Wheels :D) ? Si inca ceva .. se gasesc pe 16?

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De cand am deschis topic-ul tot m-am sucit ca o vreau p-aia ba p-aialalta .. pana la urma nu m-am decis (pt ca am vazut ca multe arata urat pe 16" ... deci ...) :D Mai dati-mi si mie niste idei .. care vi se par ca arata cel mai bine pe 16" ? Ma uit pe unele site-uri si gasesc niste chestii misto, dar prea ieftine si ma gandesc ca nu sunt bune ... mai aratati-mi si mie ceva pana-n 30 mil .. dar sa arate bine si sa fie pe 16 .. 7 sau 7.5 J

Multumesc anticipat ;)

L.E. Am facut acum un "configurator home made" si am pus replica de rs4 .. la marimea capacelor pe care le am acum :D ) si .. mi se par extraordinare .. voi ce parere aveti ? Inca ceva .. se gasesc pe 16" ? daca da ... de unde pot face rost de aceste jante? ;) Va multumesc!

replicars4qy3.th.jpgthpix.gif

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!