Jump to content

Priza Bricheta In Portbagaj


Bogdan Ungureanu
 Share

Postare recomandată

De ce nu cumperi tu banda flexibila cu led-uri ( ledurile sint montate in module de cite trei inseriate cu rezistenta, modulele fiind in paralel ) care se alimenteaza direct la 12 volti si care este toata imbracata in silicon si are banda adeziva pe spate. Cu o banda de 12 leduri lipita direct pe tapiterie intr-un loc ridicat in care sa nu bata direct in ochi luminezi tot portbagajul ,,a giorno'' . La noi banda asta se vinde cu un leu ledul, fa si tu o socoteala ce ieftin ai iesi ca bani... Eu si alti colegi asa luminam portbagajul, deci vorbesc din experienta . Uite despre ce vorbesc :

post-58507-1286275576_thumb.jpg

post-58507-1286275584_thumb.jpg

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ca si update chiar lumineaza ledul cumparat de la Turbocip de rupe. Asta se observa insa cand se intuneca.

Iarasi ca update si banda de leduri de la lucian lumineaza foarte bine la un pret mai de criza.

Iarasi ca update inca n-am avut ocazia sa folosesc priza dar arata bine acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu astazi -fiind mai cald afara- dupa ceva munca, sa scot firele pentru lampa si bricheta . La mine nu functioneaza bricheta fara contact pus, din cate am observat iar lampa suplimentara e legata de inchiderea portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si normal sa functioneze cu lampa de la portbagaj. Faza cu contactul a fost corectata la masinile mai noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am firele in porbagaj la golf 4 variant din 2001 si am dat de ele fara sa mai demontez capitonaju. intrebarea mea este: pot sa montez priza si lampa fara sa mai dau capitonajul jos? m-am interesat la un magazin, piesele de kre am nevoie vin numai pe original: priza-50lei, capacul-35, lampa pe culoare gri 40lei. cam scumpe trebuie sa ma duc si la reprezentanta poate gasesc mai ieftin.

Modificat de andvav86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush cum ai reusit sa dai tu de ele dar cu oleaca de chinuiala cred ca reusesti fara sa dai capitonajul jos.

Ideea ar fi sa dai respectivele gauri cat mai aproape de deschiderea capacului unde bagi triunghiul si sa lucrezi din lateral, singura chestie care trebuie bagata dinauntru este piulita de plastic care tine capacul brichetei si bricheta de capitonaj.

Pentru gauri eu recomand semn + gauri cu bormasina din aproape in aproape. Cu cutterul eu am taiat gaura de la lampa si mi s-a parut foarte greu, si eu aveam un cutter cam varza dar respectivul capitonaj este destul de dur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan ,

spuneai ca ai ramas cu un capac de priza de bricheta... fa-i o poza si poate gasesti un coleg care sa-l cumpere de la tine...

uite eu, daca il pot folosi la o priza de bricheta normala, din cele ce se gasesc in supermarcheturi, ti l-as lua.

Fa-i o poza sa-l vedem si noi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate gasesc un burghiu gros si ii dau direct o gaura cu bormasina sa bag priza. apoi o sa raman sa mai tai capitonaju doar pt lampa. faza e k nu as vrea sa dau nici prea aprope gaurile de capac pt ca o sa se vada urat pe acolo firele, mufele(vreau sa fie mai ascunse). daca o sa dau jos capacul o sa am un aspect pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la reprezentanta VW de pretul unei lampi pt portbagaj - e identica cu cea mica de la parasolar - Costa 33.26 lei Tva inclus. Am intrebat si de priza dar n-au binevoit sa-mi raspunda.

Modificat de Gelu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e identica cu cea de la parasolar. E chiar identica cu cea din plafonul de deasupra portbagajului cu precizarea ca are culoarea neagra. Daca citeai ultimele 2 pagini gaseai si codurile si preturile.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la masina ta , la mine nu sunt la fel mufele. Pe lateral este aceeasi mufa cu cea de la plafoniera mica de la parasolar. Deci nu se potriveste , si nu spun povesti... Am incercat sa pun plafoniera de deasupra portbagajului pe lateral fara succes.

Daca doresti iti fac si poze.

Am citit tot acest topic , dar avand in vedere ca preturile se mai schimba si sunt diferite de la o reprezentanta la alta am considerat ca pe o informatie postarea pretului la plafoniera, bineinteles daca e cineva interesat.

Modificat de Gelu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ... am si eu o problema cu bricheta din masina de langa bord nu se mai aprinde lumina noaptea cand aprind farurile.... ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-au postat codurile de piese in acest topic destul de clar. comandati dupa aceste coduri la orice magazin si nu o sa dati gres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gianys: Schimba becul.

dar nu stiu cum.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti scrumiera, apoi desfaci acel surub, scoti tot ansablu brcheta/scrumiera si de aici te descurci ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat azi la reprezentanta preturile urmatoarelor elemente: priza porbagaj-28lei, capac bricheta-30.6lei, lampa gri-39lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare....pentru priza din portbagaj...ai alimentare numai cand ai contactul pus sau tot timpul?.....ma refer pentru cei care au montat-o after market

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de anul de fabricatie al masinii...daca ai curent la priza de la bricheta fara contact ai si la cea din portbagak fara contact...vad ca ai masina din 2002, ar trebui sa ai curent si fara contact din ce stiu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan ,

spuneai ca ai ramas cu un capac de priza de bricheta... fa-i o poza si poate gasesti un coleg care sa-l cumpere de la tine...

uite eu, daca il pot folosi la o priza de bricheta normala, din cele ce se gasesc in supermarcheturi, ti l-as lua.

Fa-i o poza sa-l vedem si noi !

Bogdan, fa-i o poza daca mai ai capacul, te rog !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok hai ca mi-am pus reminder pe telefon sa-i fac o poza cand ajung acasa si sa o postez pe net.

Nu cred ca e prea utila dar nah vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cosmin_cosmin_1

nu se vad pozele, pune pe ceva sa nu necesite cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, pozele se vad... dar nu se vede nimic in ele ! - pe mine unul nu ma intereseaza ambalajul si codul de pe el , singurele care se vad in poze, ci piesa in sine, din care nu vad nimic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!