Jump to content

Priza Bricheta In Portbagaj


Bogdan Ungureanu
 Share

Postare recomandată

Nu poti sa dai gaurile chiar oriunde, caci s-ar putea sa nu mai poti monta panoul la loc.

Eu m-am inspirat din pozele de la postul 12 al acestui topic, unde easte fotografiata o masina ce are aceste accesorii din fabrica si in plus, inainte de a demonta panoul lateral din portbagaj, am scos capacul pentru triungiul reflectorizant si cu un marker, am marcat pe spatele panoului lateral zona din dreptul cutiei de plastic in care sta triunghiul. Astfel, cu aceste informatii delimitezi cumva o zona in care poti monta accesoriile, fara sa ai surprize la montaj.

Pentru dimensiunile si forma gaurilor te orientezi masurind accesoriile. Atentie, masurati de mai multe ori si gauriti o singura data (pentru fiecare accesoriu) altfel va fi imposibil sa mai puneti la loc ceea ce ati apucat sa taiati !!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e un deranj prea mare poti pune niste distante de la bricheta pe verticala si pe orizontala pana la marginile panoului sau pana la trapa pentru triunghi Remus?

Tu cu ce ai facut gaurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este un deranj, dar trebuie sa astepti cred pina saptamina viitoare cind voi putea posta o schita corecta.

Gaurile le-am facut cu un cutter marime mai mare, cu care am mers de mai multe ori pe acelasi traseu al taieturii, pina cind s-a strapuns panoul. Acest panou este dintr-un carton foarte tare si acoperit cu acea tapiterie de culoare neagra, in cazul meu.

Asteapta te rog pina luni seara si iti voi face o schita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit comanda astazi partial adica:

-bricheta a venit

-lampa a venit

:D capacul brichetei nu a venit

Intrebare rapida rapida:

As vrea sa montez astazi corpul brichetei si lampa si sa-mi raman capacul brichetei sa-l montez joi cand revin dar se pune problema necesita capacul brichetei scoaterea capacului sau pur si simplu se prinde pe corpul brichetei deci pot sa-l prind si dupa fara efort?

Am scos niste date din poza care ar trebui sa-mi fie suficiente:

Le-am integrat in poza atasata astazi dupa munca ma apuc de treaba.

post-37536-1284718043_thumb.jpg

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbogdanmircea

Poate raspunsul meu acum este tardiv, dar daca imi aduc aminte bine, capacul prizei tip bricheta,nu se poate monta ulterior, decit daca demontezi iar bricheta. Sper sa nu ma insele memoria si sa spun o prostie. Totusi eu cred ca mai bine astepti pina cind vin toate piesele si apoi faci treaba complet.

Intre timp voi face si eu masuratorile si voi posta o schita cu pozita gaurilor, asa cum le-am executat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

introduci prima dat capacul prizei prin fundul ei si il tragi spre capatul opus pina in buza.

bagi priza in gaura, dupa care infiletezi piulita aia de plastic prin spate pentru a sta priza fixata.

iar la sfarsit introduci mufa pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurt si la obiect: ce pret are o lampa,se comanda de unde (bucuresti) ?

priza am deja una...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa este aceeasi cu cea de la parasolare, difera doar culoarea. Dimensiunea gaurii este 20X60.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

priza din portbagaj functioneaza doar cand e contactul pus sau pe direct ca cea de la bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu functioneaza niciuna din ele fara contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza si fara contact. :)

pai e cam naspa asa

la fiecare oprire trebuie sa te duci la portbagaj sa scoti lada frigorifica din priza

si in caz ca o uiti adio baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Priza_bricheta_lampa.PDF

Iata o schita cu cotele gaurilor pentru lampa si priza suplimentara de bricheta, asa cum au fost realizate de mine.

Merci mult Remus , este mai mult decat clar.

Maine ma duc sa vad daca mi-a venit si capacul de la priza si sambata ma apuc de treaba dupa schitele tale!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu functioneaza niciuna din ele fara contact.

La mine functioneaza ambele fara sa fie pus contactul.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca la modelele mai vechi de golf IV functioneaza prizele fara contact pus, ulterior si-au dat seama de greseala si au remediat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si al meu e din 2003 si la fel merge priza fara contact.

In unele cazuri e ok in altele nu.

De exemplu eu mi-am uitat de mai multe ori incarcatorul la telefon acasa si l-am lasat in masina la incarcat si am inchis masina.

Intr-adevar daca uiti o lada frigorifica care trage vreo 4 A in priza s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta la intoarcere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine functioneaza ambele fara sa fie pus contactul (asta e masina veche :vaidecapulmeu: )

Totusi, exista o modalitate prin care, macar priza din portbagaj sa fie trecuta prin contact?

Multumesc.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, facuta o schimbare in circuit. Plusul care pleaca spre portbagaj, sa nu mai plece de pe conectorul alimentat pe direct, ci de pe cel care pleaca pe contact. O sa ma uit, daca firul spre portbagaj, pleaca direct din racletele de plusuri, sau e derivat din alta parte, de pe cablaj. In functie de asta postam solutii.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi tocmai ce vin de la magazinu de piese unde am fost sa iau capacul de la bricheta.

Din pacate piesa care a venit nu se potriveste cu ce ma asteptam: este un capac portocaliu si are si un conector ptr un bec cred...pare a fi capacul de la bricheta din fata.

Unde o fi greseala oare codul ETKA este chiar 7L6 919 341 E sau le-am dat ceva gresit?

Later edit: m-am uitat in ETKA si codul cu pricina este 7L6 919 341 F iar el mi-a adus cu J in coada.

Ce parere aveti poate fi folosit in vreun fel capacul ala cu J in coada?

coduri priza portbagaj

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanmircea

in link-ul de mai jos ai codurile brichetei din portbagaj si a capacului sau.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=555782

Asa le-am comandat si eu si exact ce vezi in poza am primit. S-au potrivit la fix. Eu sunt de parere sa returnezi piesa si sa o ceri pe cea corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca s-a discutat daca priza de bricheta este pusa inainte sau dupa contact,

am avut un golf 4 din 2002 si avea priza legata inainte de contact, acum am golf 4 variant din 2006 si are priza legata dupa contact

poate are legatura cu anul de fabricatie, dar eu cred ca e recomndat sa fie legata dupa contact din motivele dezbatute deja,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!