Jump to content

Priza Bricheta In Portbagaj


Bogdan Ungureanu
 Share

Postare recomandată

@bbogdanmircea cat au costat bricheta+capacul si de unde le-ai comandat? reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca a scris mai sus...120 lei la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Post dublu..sorry

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbogdanmircea cat au costat bricheta+capacul si de unde le-ai comandat? reprezentanta?

Cred ca poti sa pui asa ceva fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin:

Ce bine era de vedeam asta inainte sa dau 100 ron pe toate piesele OEM :biggrin:

Asta e ... nush daca se potrivea mufa aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa oricum nu se potriveste.. trebuie sa adaptezi firele pe acolo.

iar sistemul acela de prindere e de toata jena.. dar na la 15 lei ce sa te astepti.

e scump si oem totusi, dar macar e de calitate :Driver: pentru cei care au nevoie mult de priza in spate e util... pentru restul... :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de cum e legata priza, la mine e inainte de contact si e masina din 2004. Tot Golf tot Variant. Sincer nu stiu dupa ce logica au hotarat care cum sa fie legate :D

Soclul AM prezentat de SSorin imi aduce aminte de una din marile probleme ale VW: PRETURILE! Acuma inteleg ca e OEM si e mai buna calitatea dar chiar asa diferenta in pret?!?

:offtopic: Si nu e singurul exemplu, la o baie de ulei pt masina din semnatura diferenta AM-OEM a fost de peste 400 RON iar pentru o oglinda (doar sticla) de 150 RON! Si acuma sa nu imi spuneti ca si la baia de ulei e diferenta in calitate ca aia originala s-a spart EXTREM de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am optat ptr OEM din cauza ca priza aia tre sa duca 30 A poate si sincer nu am incredere pe o chinezarie la 15 lei pentru asa ceva, mai ales ca am un triplu luat la 40 ron si l-am desfacut sa vad ce fire are in el ... m-am cam lamurit, bine ca nu bag nimic de mare putere in el.

Macar priza asta OEM pot sa spun ca pare facuta cu simtul raspunderii, intr-adevar becul ala si capacul cred ca se pot adapta si rezolva si mai ieftineala de exemplu o bagheta cu leduri ar fi super pe laturile portbagajului...dar asta e alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit si eu acest topic m-am hotarat si eu montez o priza in portbagaj.

Am fost astazi la reprezentanta si am aflat preturie pentru : priza - 28 lei TVA inclusa respectiv capac priza 31 lei TVA inclusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista intotdeauna varianta SH din dezmembrari daca nu va deranjeaza ca cineva, acum multi ani a bagat o lada frigorifica in ea. Eu mi-am cumparat cu 10 lei una cu tot cu capac. Inca n-am montat-o pe placa dar o tin in compartimentul pentru triunghiul reflectorizant, cu mufa cuplata, daca am nevoie de ea o folosesc dand jos capacul. Ma mai gandesc daca gauresc placa sau nu :)

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati gasit preturi faine mai baieti...daca stiam eu ma duceam si eu la reprezentanta...pe mine m-a ajuns 35 ron priza 35 ron capacul si 35 ron beculetul ala.

Inca nu mi-a venit capacul dar nici nu ma gandesc sa nu dau gaura acolo sa o montez ... pana la urma asta e si scopul nu? Tre sa ma duc sa-mi iau un burghiu subtire din Praktiker ca sa am cu ce da gaurile de inceput dup-aia le unesc eu cu un cutter.

Ar fi fost fain un fierastrau pendular dar ma descurc eu.

Din pacate in Iasi dezmembrarile sunt si putine si a dracului de scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine-ti iei un set de freze frontale pentru lemn de la "rusi". Tot acolo gasesti si o freza cilindro-frontala tot pentru lemn, de fapt se foloseste cu un biax dar se poate monta si pe o filetanta cu acumulator. Cu pendularul nu faci treaba acolo :)

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vara trecuta am tras un fir si cu adaptor pentru 2 prize de 12v am pus 2 coolere in T5 si au tinut tot drumul germania dus-intors.

se poate si cu lucruri mai ieftine :D oricum si eu mi-as pune OEM cu, capacel pentru aspect :) dar atunci aveam nevoie de 2 prize in spate si cat mai rapid si ieftin trebuia sa rezolv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine-ti iei un set de freze frontale pentru lemn de la "rusi". Tot acolo gasesti si o freza cilindro-frontala tot pentru lemn, de fapt se foloseste cu un biax dar se poate monta si pe o filetanta cu acumulator. Cu pendularul nu faci treaba acolo :)

aaaa aicea m-ai cam pierdut ...da daca explica ca ptr mine paote intreb in praktiker

cineva spunea de nush ce freza pentru rigips de 20...merge cu un burghiu subtire si oleak de migala cred eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmircea: te ajut eu cu un burghiu special pt gaura la bricheta. la lampa dai 2 gaurele apoi folosesti o panza de bonfaier si un cutter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si asa merci :) te sun cand vine marele capac. Ma gandeam sa pun un bec de ala cu leduri la becurile din interior ca sa lumineze mai bine portbagajul voi ce parere aveti? Am vazut ca Turbocip se ocup cu asa ceva pe aici pe forum as face o comanda la el dar nu stiu de care trebuie cu CAN protection fara la Golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai chinuiti cu freze si alte alea. Cu un cutitas bine ascutit sau un bisturiu se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si asa merci :cool: te sun cand vine marele capac. Ma gandeam sa pun un bec de ala cu leduri la becurile din interior ca sa lumineze mai bine portbagajul voi ce parere aveti? Am vazut ca Turbocip se ocup cu asa ceva pe aici pe forum as face o comanda la el dar nu stiu de care trebuie cu CAN protection fara la Golf 4?

Fara CAN e ok la Golf IV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am taiat cu un cutter in 5 min.

Si eu la fel ... E un amarat de carton ... De ce va place sa va complicati?

LE: Nu a pomentit nimeni de varianta cu TNT ... :bom: ;)

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit, (cu TNT) :P !!!

Astazi pe la 6 fara un sfert m-am apucat si pe la 7.30 era totul gata.

Multumesc Remus pentru tutoriale si poze au fost foarte foarte utile.

Cum am facut: am scos plasticul ala unde e carligul de la portbagaj tragand de ele intai partea de jos din interiorul portbagajului care e prins in mai putini braduti si apoi partea de sus care e prinsa in mai multi braduleti. Cred ca am facut victima un bradulet la operatiunea asta :P

Apoi am scos aparatoare de la aripa de sub scaunul stanga tot asa tragand de ea, a iesit foarte usor.

Apoi am scos si plasticul ala mare din stanga, eu am inceput sa trag de el dinspre scaun pentru ca acolo a inceput sa iasa mai usor in partea de jos, apoi am tras de partea de sus si ultima a ramas partea de jos de sub locasul ptr triunghi. Acolo am mai facut victima unul din cei doi braduleti :eek:

Mentionez ca nu am scos deloc chederul de la portbagaj pentru ca am reusit sa scot plasticele de sub el fara probleme.

Aici am ramas oleaca uimit pentru ca nu gaseam mufele, insa m-am uitat mai bine si firele erau undeva bagate in jos pe langa manunchiul de fire principale pfuuuui

Am luat plasticul sus, am pregatit bormasina, un cutter, ruleta si foaia cu masuratorile de la Remus si m-am apucat de taiat.

Pentru lampa am dat cate o gaura in colturi si apoi am unit cu mare greutate gaurile cu un cutter de tot rahatul la care nu tinea mecanismul de blocare.

Pentru bricheta am folosit metoda pe care o aveam in minte: am marcat pe interior dupa capacul brichetei si apoi am dat gauri din 0.5 cm pe toata circumferinta cercului. Apoi am unit cu varful la cutter gaurile si gata!!! Am montat bricheta si becul si apoi inapoi jos.

Am montat inapoi toate plasticele fara mare greutate, le-am dat si un lustru cu Nigrin Cockpit cu ocazia asta.

M-am minunat ce frumos se vede in portbagaj cu acoperitoarea trasa de la beculet si am probat priza.

M-am mai uitat pe acolo sa vad cum arata masina dar totul e perfect c epot sa zic vw rulllzzzz!!!!

Pana la urma toata treaba m-a ajuns 150 ron, din pacate am platit si un capac de bricheta adus aiurea dupa un cod dat de mine gresit, dar nu-mi pare rau vazand ce frumos s-au potrivit toate intre ele, bricheta e klumea, mufa la fel si sistemul de prindere la fel.

Abia astept sa-mi vina saptamana viitoare beculetul de la bec pe LED de la Turbocip sa vad cum lumineaza :D

Ah da si un alt motiv ptr care sunt multumit este faptul ca la mine bricheta e alimentata si fara contact, asadar mi-as fi facut mai multe griji daca as fi avut montata vreo ieftineala ceva stiind ca poate face scurt daca e de 2 lei.

Cam atata prieteni, astept sa mai facem si alte imbunatatiri OEM :P dar cand om mai avea bani de acuma :P

La ce ma bate gandul foarte tare, dar nush daca o sa reusesc anul asta ar fi sa scot tapiteria de pe bancheta din spate si sa o spal la masina, din pacate inca nu am gasit un DIY detaliat pe undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de baraj la sugestia unui coleg: de ce are mufa de la bricheta 3 fire ?

Sau are doar 3 contacte si 2 fire?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca e aceeasi mufa ca si la bricheta din fata, unde mai ai un fir - iluminarea. Parca in portbagaj sunt doar 2 fire ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca eram dator cu o poza dupa montaj si cu ce observatii mai am la operatiune:

poza bricheta montata bbogdanmircea

O sa postez o poza si atunci cand imi vine sofitul pe LED sa vedem daca se schimba lumina cu ceva :)) .

Cineva mai avansat de pe aici are idee daca la un Ibiza din 2008 poate sa fie trase mufa in portbagaj pentru bricheta si cum s-ar putea afla merge la fel metoda cu panoul cu sigurante de vazut daca are siguranta pentru bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca a venit astazi si sofitul pe care l-am si montat.

Sunt cam dezamagit, inafara ca e lumina alba nu mi se pare nimic extraordinar...poate la noapte o sa fie mai interesant...

poza bricheta montata si lampa pe LED

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!