Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Cred ca nu sunt primul care scrie lucrul acesta ;), dar eu am renuntat de ceva timp sa merg la spalatorie. Cred ca ultimele dpua dati au fost in ianuarie la intalnirea de iarna si apoi prin martie.

Pur si simplu nu mai am nervii sa ma uit la baietii de la spalatorie cum fac o treaba de toata jena si se mai asteapta si la un bacsis gras. Asa cum spuneau antescriitorii mei, bacsisul de 5 ron este deja un nimic pt ei. Cred ca te si injura.

Cu 10 ron imi spal masina la OMV self wash, dupa care urmatoarele 30 min - 1 ora o petrec stergand-o si curatand-o. Singura problema este lipsa apei pt a sterge masina cum trebuie. Cred ca o sa-mi cumpar o galeata si-mi pun apa in ea.

De multe ori ii mai fac si un polish de mana (am o sticla de la Turtle wax), iar in zilele de sarbatoare mai fac si o ceruire si posibil o sedinta foto :D

Bacsisul mi-l dau cand ajung acasa si pot savura linistit o bere.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fusei azi la Delta cu al nevestei Colt. La cei 340 ron cit ar face ext+int sincer ma asteptam la ceva mai mult. Nu de alta, insa mi-au ramas urme mult prea evidente pe toata masina si de jante nu mai zic. Patetic. O tot dadea baiatul cu degresarea. Mare minus de la mine.

Si ma mai uit si la un tip cu golf V care avea nus ce reducere de ABN (banca probabil ca e in zona) si i-a slefuit-o tipului de nu-mi venea sa cred. Am venit dupa el si am plecat si inaintea lui. Asta ca exemplu, ca nu am nimic cu nimeni.

Se vor termina si vizitele astea odata si odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreba cineva de o spalatorie pe Victoriei, 1 mai etc.

Eu stau pe Ion Mihalache, aproape de Piata Domenii.

Avand in vedere ca ajung pe la 8-9 seara pe acasa, iar in weekend-uri sunt plecat mai tot timpul, incerc sa gasesc o spalatorie cat mai aproape de casa, si slava Domnului am de unde alege. Daca nu sunt 10 in zona, nu e niciuna. Si culmea, mai sunt si la 1 km distanta una de cealalta.

1. Spalatoria 1, vizavi de statia de autobuz Av. Popisteanu, chiar la strada ... ok, in afara de faptul ca nu mi-au dat cu nicio solutie pe masina, cu toata ca le-am cerut expres spuma activa. Mi-au pulverizat ceva dintr-un bidon, au lasat-o la fezandat 10 minute dupa care jet de apa. A iesit ok. Oricum masina nu era murdara.

2. Spalatoria 2 pe bd. Expozitiei langa Univ. Romano-Americana plin ochi, numai BMW-uri, Mertzane si smecheri cu ceafa lata super ok. Astepti ceva, dar iese super bine atat interiorul cat si exteriorul.

3. Spalatoria 3 pe Av. Popisteanu imediat pe dreapta dupa ce intri din Ion Mihalache. Niste ratati de draci de cate 13-14 ani care n-au nici "puf la puta" pe romaneste si care dupa ce au "terminat" cu interiorul, adica au dat cu aspiratorul pe sub covorase ... bordul era plin de praf si pulbere, banchetele murdare de praf ca si inainte, etc ... (am avut ceva treaba prin niste sate din bucuresti si masina era varza atat la interior cat si la exterior), mai aveau tupeul si sa comenteze ca fac nazuri. Exteriorul au incercat sa-l faca, cu o spuma activa care se scurgea de pe masina pe masura ce o pulverizau (cred ca era indoita cu apa) si normal ca noroiul a ramas cat china pe bara fata si spate. Pe capota si bara fata era plin de cadavre de insecte. Dupa o incercare nereusita de a ma convinge ca alea n-au cum sa iasa, taranu' a inceput sa dea cu unghia (bine ca n-a folosit spaclu'). Rezultat. OPC, ITM, am vrut sa le fac reclamatie ca m-au scos din sarite, dar am renuntat ca fraierul. Masina a ramas cu aceleasi urme de insecte pe capota si bara fata, cu aceleasi roti si capace jegoase etc. Deci daca vreti sa va stricati ziua mergeti acolo.

4. Spalatoria 4 tot pe Av. Popisteanu cum intri de pe expozitiei pe stanga. La fel de execrabil ca si cea anterioara.

Prin zona mai sunt multe, dar sincer eu n-am dat de niciuna mai rasarita.

Am spalat-o si in Unirii. O spala super ok si la interior si la exterior numai ca nu sterg complet praful si asta ma scoate din sarite.

Cea mai meseriasa spalatorie la care am fost in schimb este pe Mihai Bravu. Dupa ce treci de intersectia cu Dristor undeva pe stanga langa un depozit de anvelope, sau ceva de genul.

O spala super bine. Sterg absolut tot praful din interior si nici nu cer bacsis.

Eu nciodata nu las bacsis la nicio spalatorie. Mi se pare o tampenie pentru ca:

1. Niciodata nu nimeresc aceiasi persoana la aceiasi spalatorie si nici n-am chef sa "ma programez" la unul sau astul si sa-l si astept pana termina alta masina.

2. Oricum la cate masini spala ala pana sa revii peste 1 saptamana sau 2 tu te uita complet.

3. Oricum niciodata n-o sa ti-o curete asa cum vrei tu. Sunt rarisime cazurile, si cand speli 20 de masini pe zi, in fiecare zi, nu mai ai niciun chef sa o bibilesti pe fiecare in parte.

Si mai mult decat atat, poti sa-i dai si 1 milion bacsis ca tot ti-o spala cum vrea el.

Fiecare isi face meseria cum vrea, cu placere sau de nevoie.

Eu lucrez in vanzari pe comision si am zile cand pana si la cel mai neinsemnat client zambesc chiar si daca nu reusesc sa inchei o afacere, si am zile cand n-am chef nici de clientii care mi-ar putea aduce comision cu caru'.

In concluzie, de acum inainte nu mai fac decat exteriorul. Interiorul il aspir la benzinarie (3 ron - 5 minute), iar praful ce ramane pe bord si pe plastice il curat cu servetele umede (1 ron pachetul). Nu lasa urme si sterge praful complet. Nu mai vorbesc de faptul ca miroase si frumos in masina dupa ce termin.

Modificat de shcoada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine mai mai ca m-a injurat unul la propriu cand am plecat de la spalat si nu am dat nimic.la tine ce zic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma injura (in gand cred), ca in fata n-au curaj ... :), dar au plinul facut de la altii care se duc inaintea mea.

Oricum, singura spalatorie la care am fost complet multumit, repet, e cea de pe Mihai Bravu, iar cea pentru urgente e cea din parcajul de la Unirii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
La McDonalds Buzesti sunt vro 3 spalatorii, una pe polizu cu 5 sloturi, una pe dr felx cu inca 3 si una pe buzesti cu ~3. Cea mai buna ora este intre 19.30 si 20.15, costa 26 RON si eu le mai dau inca 50 de mii. As fi curios cat da lumea bacsis si la ce masini ca la mine cu o skoda nu par entuziasmati de 50 de mii.

Salut, eu la Skoda O2 mai mult de 2 lei sau un suc nu dau; de azi inainte nici nu mai dau si o sa mi-o fac singur la benzinarie.

dai bani de 2 ori pe acelasi serviciu !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Eu spal masina in fata curtii.

Recent mi-am cumparat un aparat de spalat cu presiune Karcher + un bidon de 5l de sampon auto Turtle Wax si cel putin odata pe saptamana petrec ceva timp spaland masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si eu :blink: Parca cei de la spalatorii nu prea au chef sa o spele cum trebuie :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O spal la o spalatorie de la mine din cartier, am avut un Logan de la work si aveam card la Mol la spalatoria automata.

S-a intamplat , masina fiind noua sa gasesc mici urme si erau sigur de la periile spalatoriei, nu s-a intamplat numai la mine , am avut si alti colegi care aveau acelesi urme de la spalatorii diferite, dar tot la Mol cu cardul.

Acum dupa teama asta de a gasi masina dupa spalarea cu perii automate, plina de urme , o spal la o spalatorie unde baietii isi fac treaba , chiar sunt multumit, se afla la capatul Bvd Obregia cu Turnu Magurele, langa magazinul Plus.

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spal masina la mine in oras la o spalatorie unde sunt multumit de serviciile oferite de baieti, dar de cele mai multe ori in w-kend aleg optiunea sa o spal acasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine imi recomanda o spalatorie buna si nu prea scumpa in bucuresti... mai exact in zona Stefan cel Mare pe langa spitalul Floreasca. Nu am spalat-o niciodata in Buc si tocmai ce a plouat aseara :Driver: Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

total dezamagit, am fost la spalatoria aia automata si smechera, NOT, de langa lukoil in aviatiei vizavis de seat, pe langa ca e 19 ron e si incredibil de ineficienta si proasta, am plecat cu urme de apa dupa mine, am ajuns la servici (5 min departare) si se uscasera darele, am luat-o din nou la mana sa curat alea.

prefer sa merg in capu strazii la 12 lei exteriorul si iese de 100 ori mai bine, dezamagit complet, NU recomand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o spal in cartier (Berceni) .Sunt f multumit , am "omul meu " ii las cheile de la masina si vin in 1/2 ora . Pentru o spaga de 10 ron (plus la casa un exterior ) , imi face masina luna , inclusiv sters bord , spalat presuri , sters geamuri interior...doar aspiratorul nu il baga. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu am spalat-o doar o data pana acum pe a mea, la o spalatorie din cartier, unde spalam si pe cea veche. Daca de ce veche eram f. multumit cum o spalau, parca la asta nu-mi mai place...

Ceva recomandari?

M-am gandit ca data viitoare sa incerc la o spalatorie OMV, dar nu prea stiu care e treaba pe acolo... Am inteles ca iti speli singur masina? Cum vine asta? cam care sunt preturile?

Da,e marfa la OMV,acolo o spal mai mereu,e 5ron fisa,si o speli tu singur! iti da un jeton,si te tine 3min,ai timp destul sa o speli,ai 4 optiuni : Limpezire,Spalare cu sampon,Aditiv de uscar si ceara,

Eu bag 2 fise; 1 Spalare cu sampon,iar cand bag a 2-a fisa,dau limpezire 1min si porma imediat dau cu ceara,si iese super !

Merg cu ea la spalatorie,doar daca este foarte murdara,noroi pe ea... in rest...OMV RULS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ff mult de omv.de care anume, vreau sa zic.

omv rahova: aparate bune, au sampon, si presiune super, incalzesc apa.

omv pieptanari: fff des apa e rece, angajatii dau din umeri in mod constant , placa fiind aceeasi: adineauri mergea domne!ce vina am eu?

omv vasile milea: presiune extrem extremde slaba, ff des iese doar apa chioara, fara vreun strop de sampon.

baban, la care omv mergi tu?

p.s. cred ca trebuie sa fii extrem de increzator, sa nu zic altfel,ca sa lasi unui spalator cheile de la masina.poa sa fie si ruda cu mama!!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ceava atat de rau sa-ti lasi cheile daca omu e de incredere. Am si eu un baiat si lafel procedez...spalatoria fiind pe strada urmatoare de mine. In bucuresti am fost la Tunel Car Wash pe Barbu Vacarescu daca nu ma insel...si eu zic k pt 17,50 ron e ok... Un detaliu care conteaza foarte mult este ca inainte k masina sa intre la perii este curatata de 2 baieti cu 2 compresoare astfel murdaria se duce si nu exista riscul sa prinzi peria incarcata cu noroi de la cel din fata. O alta chestie care imi place este k te parchezi la un aspirator si de acolo ti-o faci singur si bineinteles ca mai este nevoie si de o carpa uscata ca sa dai pe la imbinaturi, oglinzi, numere, sa nu ti se scurga apa pana acasa. Pentru ceva rapid eu o recomand dar daca aveti si alte variante pentru mine v-as ruga sa le postati :) Ms si vreme senina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu o spal in Titan, pe strada Postavarului.

Sunt vreo 3 spalatorii una langa alta. Eu spal la cea din curte. E a unui turc cred.

Baietii fac treaba buna si nu a incercat niciodata nimeni sa imi bage pe gat si o degresare sau altceva.

Ca pret, 13 ron exterior parca. Mai bei un suculet si de bacsis nu a comentat nimeni si las cam 5 RON la exterior + interior sau 2 RON la doar exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cluj n-am auzit sa zica cineva de degresare, oricat de murdara era masina :) Tocmai vin de la cea mai laudata spalatorie din cluj, dar se pare ca daca esti fata isi permit sa-si bata joc .Sa incepem...spalat interior +exterior 31 ron.Cand era aproape gata masina am coborat in garaju ala al lor unde le spala si atunci se chinuia unul tare incompetent sa puna presul spate ud la locul lui agitandu-l peste scaunele din fata!!! mi s-a facut rau instant...i-am aratat eu cum se trage scaunul din fata sa ajunga in spate (am 2 usi)! Am observat ca nu avea spor la sters, parca carpa aia nu absorbea nimic...unde i-am zis sa mai stearga am vazut cand am ajuns la birou ca numai a mazgalit cu mizerie.Cand am iesit din spalatorie am observat "treaba " buna ce au facut-o: bordul, partea cu consola centrala si volanul nu erau sterse deloc, aceleasi fire de praf, urmele de picioare de pe plastice nu erau sterse bine, presuri f ude....aveam cateva pete pe bord, nici nu s-au atins de ele. Am luat pielea de caprioara si da-i pe bord....macar sa sterg praful! Data viitoare nu ma misc de langa ei! Le-am lasat app 3 lei...au parut surprinsi , ceva de genu " dupa ce ca am spalat-o asa, ne mai dai si bacsis?"

Data viitoare o bucata prieten si nu ma mai misc de langa ei!

Modificat de elle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elle unde e spalatoria aia? de curios intreb, sincer cum ti-o speli tu, nu ti-o spala nimeni, eu fiind foarte pretentios la spalatul masinilor, interiorul mi-l fac singur acasa, iar exteriorul m-a duc la o spalatorie pe strada becas (din piata enghels strada care urca pe buna ziua) de vreo 5 ani numai la ei merg si sunt multumit de ei, nici interiorul nu-l fac foarte rau, adica din toate spalatoriile pe care le stiu asta e cea mai okie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o spalatorie in Plopilor, langa Parcul Babes. Am mers si pe Traian si acolo mi-o faceau bine, dar au program mai scurt si nu prea ajung la ei! Insa ce ma dispera e ca la alti prieteni le face masina bijuterie .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am spalat masina de curand pe Sos Pipera, aproape de Calea Floreasca langa Cimitirul Herastrau pe aceeasi parte a drumului.

Cea mai mare teapa. Spalarea s-a terminat in fix 2 minute.Au dat cu ceva pe masina, n-au stat nici 30 de secunde dupa care au clatit si asta a fost tot.Desigur, ca dupa ce s-a uscat, masina era plina de mizerie.N-au mai dat cu nimic altceva...ca cica unii clienti asa vor...

Un tiganus care spala m-a luat cu niste prostii, ca imi spala el tapiteria cu nu stiu cate milioane...

Patronul arata si el cam la fel...poate ca-i turc sau arab.

Deci nu va duceti pe acolo pentru ca o sa va enervati si o sa cheltuiti si banii aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi recomanda o spalatorie buna si nu prea scumpa in bucuresti... mai exact in zona Stefan cel Mare pe langa spitalul Floreasca. Nu am spalat-o niciodata in Buc si tocmai ce a plouat aseara :rolleyes: Multumesc

Eu iti recomand o spalatorie in acea zona, care sincer m-a impresionat.

Ca sa ajungi acolo de pe Grozovici faci stanga pe Judetului, prima la dreapta pe Soltuzului si prima la stanga pe Turnatorilor si e la 50 m :Driver:. Spala super, si interiorul si exteriorul, si bordul, geamurile, dau cu parfum, lucreaza foarte migalos si nici nu sunt foarte scumpi. O recomand cu incredere.

P.S. Vezi ca pe Soltuzului mai sunt 2 spalatorii la 50 m dupa intersectie (daca mergi inainte si nu faci stanga). Si acolo e ok.

Modificat de Zhe_Fox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Polo GTI 1.6 16 V
In cluj n-am auzit sa zica cineva de degresare, oricat de murdara era masina :D Tocmai vin de la cea mai laudata spalatorie din cluj, dar se pare ca daca esti fata isi permit sa-si bata joc .Sa incepem...spalat interior +exterior 31 ron.Cand era aproape gata masina am coborat in garaju ala al lor unde le spala si atunci se chinuia unul tare incompetent sa puna presul spate ud la locul lui agitandu-l peste scaunele din fata!!! mi s-a facut rau instant...i-am aratat eu cum se trage scaunul din fata sa ajunga in spate (am 2 usi)! Am observat ca nu avea spor la sters, parca carpa aia nu absorbea nimic...unde i-am zis sa mai stearga am vazut cand am ajuns la birou ca numai a mazgalit cu mizerie.Cand am iesit din spalatorie am observat "treaba " buna ce au facut-o: bordul, partea cu consola centrala si volanul nu erau sterse deloc, aceleasi fire de praf, urmele de picioare de pe plastice nu erau sterse bine, presuri f ude....aveam cateva pete pe bord, nici nu s-au atins de ele. Am luat pielea de caprioara si da-i pe bord....macar sa sterg praful! Data viitoare nu ma misc de langa ei! Le-am lasat app 3 lei...au parut surprinsi , ceva de genu " dupa ce ca am spalat-o asa, ne mai dai si bacsis?"

Data viitoare o bucata prieten si nu ma mai misc de langa ei!

cam mult 31 lei...la fel am patit si eu, mie mi-au mai dat si cu silicon peste praf...de obicei in weekend spal singur masina, dureaza vreo 2-3 ore dar merita.cand nu am ce face (ma grabesc) mai merg si pe la spalatorie, dar nu se compara cu spalatul acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Zhe_Fox o sa o incerc. Acum sunt in cta dar sapt viitoare ii fac proba. Poti sa specifici cat este un interior+exterior cu spuma activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
elle unde e spalatoria aia? de curios intreb, sincer cum ti-o speli tu, nu ti-o spala nimeni, eu fiind foarte pretentios la spalatul masinilor, interiorul mi-l fac singur acasa, iar exteriorul m-a duc la o spalatorie pe strada becas (din piata enghels strada care urca pe buna ziua) de vreo 5 ani numai la ei merg si sunt multumit de ei, nici interiorul nu-l fac foarte rau, adica din toate spalatoriile pe care le stiu asta e cea mai okie

Sookie, spalatoria de pe Becas are si program de weekend?, Nu de alta dar stau prin zona (Alverna). De obicei spal masina la spalatoria din Gheorghieni- Complex Diana- langa (Banca Transilvania), dar din pacate in weekend e full. Am mai incercat pe varianta Zorilor-Manastur in cateva weekend-uri ( e destul de ok).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!