Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Eu mi`o spal acasa in fatza portii si sunt foarrrrrrrte multumit de cum iese. Cred ca`s singurul care rpocedeaza asha :D

Tin sa mentionez ca am lucrat un an la spalatorie auto, pe la 15 ani.

Mi`am cumbarat "Jet" sau cum ii spuneti voi, din Selgros, ceara de la Agip, Sampon auto de la Lukoil, Laveta si burete de la Mol.

- Jet de presiune = 220 RON

- Ceara = 46 RON (cam mult pt. 500ml dar e super buna si e foarte concentrata )

- Sampon auto = 11 RON

- Laveta + buret = 29 RON

+ mult chef de treaba .

O spal cam de 2 ori pe saptamana si de 2 luni de cand fac asta, pot sa spun ca mi`am scos toti banii

P.S. Uneori mai las si spaga :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alyn_EIT: Si daca nu-ti lasi spaga suficienta data urmatoare ti-o faci mai in scarba? :angry: :blink: :lol:

On a more serious note: te felicit pentru optiune si dispozitie! :scratch:

Modificat de Ozzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Raf - in giulesti stau. Puteti sa veniti in numar cat mai mare, poate fac un polish, tapitzeria ... :scratch:

@Ozzy -Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alyn_EIT: si eu procedez la fel (interior/exterior). Am cativa ani la activ :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O spalatorie buna in Iasi ,stie cineva?

Ce mai stiu eu e cea de la Rondul Vechi in CUG. Mi-am rezolvat-o de vreo doua ori pe acolo si a fost destul de ok.

Si ar mai fi si la Autoned dupa Siraj aproape de intersectia cu drumul spre Bucium. Dar nu stiu daca mai functioneaza aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare....

Am descoperit o spalatorie foarte buna pe Spaliul Unirii ( Bucuresti) cand te intorci de la Targ Vitan pe partea dreapta. Spala foarte bine, sunt atenti, las 10 ron dar merita, mai ales daca e seful prin zona nu te lasa sa pleci pana nu ii place lui...

O singura chestie... NU VENITZI SAMBATA DIMINEATZA SAU DUMINICA DIMINEATZA CA MERG EU SI NU VREAU SA STAU LA COADA..:-)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum vreo 7 luni imi spalam masina acasa ,cu un aparat luat de pe la Metro, solutii tot de pe acolo.Mi-am deschis un service auto (nu singur) si in incinta lui am si spalatorie auto.Chiar daca si acum imi spal masina tot singur pot sa spun ca , cu sculele si solutiile pe care le am ,e alta viata.N-am postat ca sa ma laud sau sa-mi fac reclama , dar trebuie sa spun ca solutiile profesionale sunt cu totul altceva decat cele pe care le gasim de obicei in comert.In alta ordine de idei, vazand ce preturi sunt in Bucuresti (si nu numai) imi dau seama de ce sambata si duminica avem un asa de mare aflux de clienti din capitala.Turisti , bineinteles...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un aspirator de 100w din cora, sunt foarte multumit, iar masina o spal la JET in omv, cu 2 jeturi o fac luna, daca dau 3 = 12 lei o spal si pe dedesubt. iese bine si am satisfactia de a face singur cea ce am de facut :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RIon si de sters cum o stergi ca mai ales acum cu temperaturile astea este destul de complicat zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in nici un caz l spalatoria "Expert" de pe Traian - ca sa raspund la intrebarea din titlu! :blink:

am lasat masina si am mers sa beau o cafea in sala de asteptare... dupa cateba minute inpuse sa urle o muzica in spalatorie de m-a apucat mirarea..."o fi vre-unu care se da jmeker cu vreo noua achizitie". Mai stau vreo 15min si imi aduc aminte ca am lasat geanta de la laptop in masina, cand merg sa imi iau geanta, surpriza...urla muzica la mine in masina ca la discoteca... o intreb pe toanta aia daca este masina ei de-si permite sa dea muzica la maxim, si ea cu un sictir in glas "imi cer scuze!". opresc cass-ul si ma uit prim geam si ca drept multumire ca m-am luat de ea, imi trantea usile de le lua naiba!!!! pt toata distractia am platit 25ron- spalat exterior + interior (dar fara vinilinul care acopera portbagajul...pe ala l-a last cu praf...)

o spalatorie buna este Cristal, tot pe traian, numai ca este cam aglomerat. un prieten mi-a spus ca el spala pe Domaneasca vis a vis de praktiker...

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Mie nu-mi place deloc cea de pe valea Oltului cu Timisoara pt ca de fiecare data se joaca la casetofon si il dau tare!

Si cu toate ca ceruirea e inclusa in spalarea exterioara, o fac cand vor ei....

eu am avut oroare de spalatoria aia. am fost si am facut ext & int dupa o perioada cu multa mizerie pe jos. ce am vazut acolo a fost horror, dincolo de rampele de spalare era practic noroi scurs de pe rampe (nu l-au spalat cu jetul de apa deloc), spalatorii se plimbau in cizme pline de noroi si faceau interiorul. si la mine s-a pus cu genunchiul pe scaunul din fata si cu cizma mi-a murdarit coltul scaunului. suportul de picior din stanga pedalelor mi l-a curatat pentru ca i-am atras eu atentia iar in buzunarele de la usi a zis ca nu poate sa-mi aspire ca nu incape stutul de la aspirator, etc, etc.

intr-un cuvant horror, pe cuvantul meu si chiar nu pot sa spun ca sunt pretentios, dar ce am vazut acolo mi se pare bataie de joc.

o spalatorie ingrijita mi se pare cea de langa plaza romania, intre rondul de la cora si intersectia de la plaza. este ceva mai scump 20 RON int + 20 RON ext dar fac treaba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O spalatorie buna la care merg eu de obicei este situata pe Soseaua Giurgiului, langa Mol, dupa intersectia cu Luica. Pe langa faptul ca nu este scumpa - 12 RON exteriorul + 14 RON interiorul, o spala foarte bine. Ultima oara nu am fost foarte multumit de cum au sters-o, poate pt ca erau 2 pustani, dar ii iert :)

Cand am fost la intalnirea vwforum de iarna, nu mai spalasem masina de cel putin o luna, iar intre timp parcursesem peste 4000 km. Va dati seama cum arata. Desi erau -10 grade afara, am mers cu masina la spalatoria mai sus amintita. Nu pot sa am decat cuvinte de lauda. Nu ma asteptam, dat toata operatiunea s-a facut in spatiu inchis astfel incat nu am avut probleme cu depuneri de gheata (care ar fi fost inerente datorita temperaturii foarte scazute) si pe langa asta masina arata impecabil.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am spalat-o la Unirii,et.7 si pot sa spun ca a iesit f.bine pot sa spun muult mai bine decat la URA.

14 RON - Exterior

15 RON - Interior

post-918-1203957161_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi am postat cu ceva vreme in urma ca sunt multumit de flipper(valea oltului cu timisoara),revin cu noutati.acolo a ajuns o adevarata bataie de joc.la inceput a fost curat,angajatii si patronul ok,dar cu timpul s-a stricat treaba.angajatii isi bat joc si daca-i dai 5 lei se uita la tine cu scarba,si cel mai important detaliu care l-am observat la toate spalatoriil care au facut 4-5 luni de viata,spuma acum este indoita cu apa.desi aici eram ultumit ca spuma e pura caci se vedea din consistenta si cum statea pe masina,acum se vede ca e jumate apa.la recomandarea lui baracuda am ajuns la URA si sunt foarte multumit cu exceptia faptului ca sambata dimineata m-am dus cu masina prietenei acolo,m-am asezat cuminte la coada la ora 9 dimineata,si am iesit pe poarta la ora 13!!!!!!!!!!

in rest,recomand pe bd-ul constructorilor(este singura din zona).acolo este un baiata la vreo 14-15 ani,se vede de la o posta ca este cel mai mic de acolo,si face o treaba extraordinara.umbla cu pensula in buzunar,si este foarte meticulos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalatorie f buna in Iasi: cea de langa scoala de soferi veche, pe str. Sf.Andrei. Atentie, fara programare nu speli masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut oroare de spalatoria aia. am fost si am facut ext & int dupa o perioada cu multa mizerie pe jos. ce am vazut acolo a fost horror, dincolo de rampele de spalare era practic noroi scurs de pe rampe (nu l-au spalat cu jetul de apa deloc), spalatorii se plimbau in cizme pline de noroi si faceau interiorul. si la mine s-a pus cu genunchiul pe scaunul din fata si cu cizma mi-a murdarit coltul scaunului. suportul de picior din stanga pedalelor mi l-a curatat pentru ca i-am atras eu atentia iar in buzunarele de la usi a zis ca nu poate sa-mi aspire ca nu incape stutul de la aspirator, etc, etc.

intr-un cuvant horror, pe cuvantul meu si chiar nu pot sa spun ca sunt pretentios, dar ce am vazut acolo mi se pare bataie de joc.

o spalatorie ingrijita mi se pare cea de langa plaza romania, intre rondul de la cora si intersectia de la plaza. este ceva mai scump 20 RON int + 20 RON ext dar fac treaba buna.

Tare ciudat ceea ce spui tu, eu de cand au deschis spal acolo, am un baiat care face treaba de nota 20, iar cand nu e el o spala altii dar niciodata n'am avut surprize de genul asta.. cat despre patron sa zicem ca ne cunoastem, dar nu are legatura cu felul in care spala masinile, daca mai mergeti acolo cautati-l pe Octav si spunetii ca v-am trimis eu (alex cu passatu bleau), respectiv clientu lui Vali, si va da baieti care chiar se pricep sa spele masina. Eu sunt foarte multumit de spalatoria de acolo. Peste 2-3 luni va invit la spalatoria mea :lol: o sa ma apuc sa fac si eu o spalatorie auto.. mai greu eu cu locatia, o sa fie special pt membrii vwforum :lol: Salutari si numai bine

Modificat de Alex_vvx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma apuc sa fac si eu o spalatorie auto

:lol:

There is a God!

Era si cazul sa ne facem si noi masinutele frumoase la un coleg forumist. Asa e sigur ca ies ca noi.

Sustin (moral) initiativa lui VVX. :lol:

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A spalat cineva la omv, la spalatoriile acelea automate cu perii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum, mi-am spalat masina la Pit Stop (pe Mihai Bravu, intre Dimitrov si Piata Iancului). Cat ma duceam cu Dacia, a fost ok. Am fost de 2 ori cu passatu si de fiecare data, desi "am fost atent" cu ei , mi-au lasat jantele murdare (a 2-a oara chiar le-am atras atentia, rezultatul- aveam 1/2 din jante spalate). De fiecare data, dupa o ora mi-au aparut pete albe de la ceara (fiind neagra, se vede cam nasol) . Si ca sa fie tacamul complet, a 2-a oara mi-au si zgariat-o. La interior - bordul inca avea urme de apa, de praguri nu mai vorbim...Per total, nu stiu ce au patit, dar acum sunt sub orice critica. Voi incerca undeva in Colentina, mi-a recomandat un prieten o spalatorie pe acolo.

Modificat de andrein79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a fi offtopic, am si eu o intrebare. De unde si pana unde obisnuinta spalatorilor de a primi atentii de minim 5 ron? Care a cam devenit regula pentru ca de exemplu, cand mi-am spalat masina undeva langa mall vitan, m-a costat 12ron exteriorul si am lasat restul de 3 la spalator, mai ca nu m-a scuipat intre ochi, a venit dupa mine sa-mi dea banii inapoi, intr-un gest foarte teatral... Eu cred ca unii s-au obisnuit ca li se cuvine atentia, chiar daca nu fac nimic deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca salariile sunt foarte mici, ei traind din spaga aia. Problema este ca se asteapta la ea chiar daca nu fac totul cum trebuie. Sper ca ai luat banii inapoi de la tipul ala :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu spal masina la spalatoria de pe Titulescu sunt multumit de cum iese masina, interiorul il fac eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!