Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Eu o spal acasa. Credeti-ma, treaba cum fac eu nu face nimeni. Am tot incercat pe la spalatorii, recomandarile prietenilor, dar m-am lasat pagubas. Imi ia cam 2-2,5 ore, sambata, ma releaxeaza chiar. Am o piele veritabila de caprioara, nu lasa nicio urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i, tot acasa este mai bine, asta daca ai unde. Nimeni n-o sa aiba grija mai mult de masina ta decat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Si eu sunt adeptul ingrijirii personale a masinii .

O spal cu pompa de presiune cu spuma activa , investitia undeva la 2000 RON , merita , eu de obicei imi spal masina exterior , la roti foarte bine , trag de volan stranga max , dreapta max , dedesupt mai ales iarna , vara mai rar . Mi-am luat piele de caprioara mare cu care usuc vopseaua nu lasa urme si nu zgarie . Interiorul il aspir personal , 2 ore minim , aspirator dedicat cu 3 tipuri de capete pentru huse , lucri stramte , mai ales la O2 zona intre prag si scaune e stramt .

De asemenea am investit in diferite solutii pana le-am testat si am ajuns la concluzia :

Spuma activa : Selgros , nu stiu firma exact da va pot spune cand mai cumpar .

Solutie jante : Nigrin

Solutie Insecte , Bitum : Nigrin

Silicon Roti : Kaufland , e foarte bun si ieftin

Silicon Bord : Nu folosesc .

Interiorul il curat cu o laveta sintetica si apa curata , face minuni .

Ceara : O dau cam odata pe luna , cand o duc la spalatorie

Sunt obsedat de "igena masinii" prietenii ma chiar invidiaza deoarece mereu am masina curata . Iarna o spal zilnic cu pompa cu apa calda ~60 grade , si intra la garaj incalzit . Cheltuiam foarte mult pe cosmetica auto , cam 200 RON /Luna asa ca mi-am facut o investie si eu zic ca merita .

Cosmetica generala: Sambata .

In timpul saptamanii in functie de conditiile meteo si timp .

Si acuma sa fiu ON topic : La mine in oras la majoritatea sunt abonamente : 10+1 gratis undeva la 200 RON pe luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca=ti cam faci reclama..

Sincer iti spun,nu este spalatoria mea sinici a altui membru al familiei mele....eu am spus doar ca sunt multumit de serviciile de acolo......

Esti liber sa crezi ce vrei.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara : O dau cam odata pe luna , cand o duc la spalatorie

O dai cu ceara solida? sau daia lichida care o dau astia dapa ce limpezesc masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceara lichida , cu cea solida e mult de lucru insa rezultatele nu se compara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca=ti cam faci reclama..

Nu imi fac reclama,pentru ca nu este spalatoria mea si nici a altui membru al familiei mele. Eu doar sunt multumit de serviciile de acolo si atat. Esti liber sa crezi ce vrei... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu tot acasa o spal clatita cu furtunul inainte,apoi niste apa cu fairy/pur ceva intr-un lighean si dat cu buretele pe masina,apoi clatita iar apoi stearsa cu o carpa de piele de caprioara peste tot si arata ca noua...nu ca la spalatorie frichi frichi sa nu se vada din avion si gata.mai dai si bani aiurea cand o poti face acasa. poate pt cei de la bloc e ceva mai greu de spalat singuri...dar cred ca si cei de la bloc au cativa prieteni care stau la casa si sar bucura sai ajute,nu pt a econimisi 10-15 lei cat costa la spalatorie ci pt a face o treaba buna.

are un var deal meu un aparat din ala(eu ii zic turbojet) si cand ma mai duceam pe la el si era masina murdarica dadeam cu ala...dar nu ieseau toate urmele pana nu frecai cu mana si cu buretele(si vorba aia nui aparat din ala la 2 milioane o dat vreo 15 mil pe el,SHTIL parca se cheama firma).

a...si sa va spun ce spalatorie ma impresionat...cea de la reprezentanta volkwagen(pt mine scorpion galati) cu 36 de lei faci masina int/ext de sta matu-n-coada.iese la fel ca acasa poate chiar si mai bine. nu vezi o urma cat de mica pe masina,nici in interior,nici in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta la Crystal Car Wash [pentru detalii pm] si acasa in Focsani la o spalatorie pe langa mine nuj cum se numeste ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot acasa o spal clatita cu furtunul inainte,apoi niste apa cu fairy/pur ceva intr-un lighean si dat cu buretele pe masina,apoi clatita iar apoi stearsa cu o carpa de piele de caprioara peste tot si arata ca noua...nu ca la spalatorie frichi frichi sa nu se vada din avion si gata.mai dai si bani aiurea cand o poti face acasa. poate pt cei de la bloc e ceva mai greu de spalat singuri...dar cred ca si cei de la bloc au cativa prieteni care stau la casa si sar bucura sai ajute,nu pt a econimisi 10-15 lei cat costa la spalatorie ci pt a face o treaba buna.

are un var deal meu un aparat din ala(eu ii zic turbojet) si cand ma mai duceam pe la el si era masina murdarica dadeam cu ala...dar nu ieseau toate urmele pana nu frecai cu mana si cu buretele(si vorba aia nui aparat din ala la 2 milioane o dat vreo 15 mil pe el,SHTIL parca se cheama firma).

a...si sa va spun ce spalatorie ma impresionat...cea de la reprezentanta volkwagen(pt mine scorpion galati) cu 36 de lei faci masina int/ext de sta matu-n-coada.iese la fel ca acasa poate chiar si mai bine. nu vezi o urma cat de mica pe masina,nici in interior,nici in exterior.

Nu mai folosi Fairy/Pur/degresant pentru a spala masina! Ala este facut sa speli vase nu masini. Nu are pic de lubricitate. Pe urma o a vii la noi sa intrebi de ce ti s-a "matuit" vopseaua si de ce e plina de zgarieturi fine care se vad in soare.

Si nici buretele si pielea de caprioara nu sunt cele mai fericite alegeri, dar macar folosesti un sampon auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trec rar pe la spalatorie auto. Ma duc la una in giulesti vis-a-vis de dispensar

In special acasa(stau la curte) am un sampon auto. Dau cu furtunul sa inlatur praful si pietricele, apoi imi pun intr-o galeata sampon, burete moale si frec usor. La sfarsit folosesc restu de sampon+ spuma in fel urmator. Bag buretele in galeata apoi il storc pe masina pana o acopar toata cu spuma si o las sa alunece usor de pe masina. Apoi clatesc cu apa din belsug :D. Am carpe din microfibra. Una cu care i-au grosu apei si alta cu care sterg orice urma de apa. Iese mai bine ca la spalatorie. Unde mai pui ca nu se mai umple de praf pana as ajunge de la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
In Constanta la Crystal Car Wash [pentru detalii pm] si acasa in Focsani la o spalatorie pe langa mine nuj cum se numeste ...

Corect. O spala destul de bine acolo. Sunt ambili, ceea ce pe la noi nu prea vezi. Adevaru adevrat e ca asa cum o speli tu... De fiecare data dupa ce o spal vin acasa si mai retusez pe ici pe colo. Da asta e daca stai la bloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din iarna, de cand s-a deschis, eu imi spal masina pe giurgiului, in jilava, prima spalatorie cand intri in bucuresti, pana in peco ala vechi, o spalatorie alb cu verde. pana acum baietii au facut o treaba excelenta, si pretul este mic, plus au si o oferta, daca speli int+ext de 5 ori ai una mocca. solutiile au concentratiile care trebuie, si se misca si repede, si amabili. la interior mai ales f multumit, si exteriorul de asemenea.

Modificat de tweesty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand in Ploiesti spalatoria de langa "podul de lemn" in capat la strada Rudului. Spala de departe cel mai bine baietii acolo iar patronul este un tip de nota 10. Mereu sta si ii urmareste pe angajati iar daca vede el o pata ceva le atrage atentia imediat. Este o spalatorie alb cu verde si se numeste ceva cu " GAS ". Pret exterior 17 RON.

La interior nu ma intereseaza deoarece stau la curte si niciodata nu am lasat pe cineva sa se suie in masina si sa dea cu aspiratorul. Mai bine fac eu asta acasa si iese brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am luat recent produsul de curatat 111(one-eleven).

curata vopseaua de praf/noroi fara apa.

sunt multumit de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta lectura despre produsul asta Eleven One, totusi nu pot sa nu fiu un pic circumspect in doua privinte.

1. Chiar nu se zgarie vopseaua daca ai pe masina noroi sau nisip, nu doar un pic de praf?

2. Cat costa produsula asta ca sa renteze mai bine decat o spalare "normala" avand in vedere ca dintr-un flacon poti spala masina de 3-5 ori.

Tibi daca spui ca ai incercat poate ma lamuresti si pe mine, Toma necredinciosul, :D ... asa, din experienta ta.

Adica as fi tentat sa incerc, mai ales ca eu prefer sa-mi spal masina singur.

Modificat de mihaintz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu mi-a zgariat nimic.

flaconul costa 27ron si-l gasesti in benzinarii sau in magazine gen selgros,pe raionul auto.

iti mai trebuie o laveta moale,cum e cea de geamuri.

operatia e simpla...pulverizezi pe locul unde vrei sa stergi si lasi sa actioneze cateva secunde,dupa care dai cu laveta si se ia orice urma de murdarie

eu zic ca merita sa ai asa ceva in portbagaj sau cel putin sa-l incerci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tii neaparat sa ai zgarieturi(swirls) pe masina, poti folosi cu incredere eleven one sau orice alt produs pe baza de spalat fara apa...dar de ce sa nu incerci sa faci o spalare corecta?

va prezint aici o situatie in care, dupa cum se poate observa, masina nu era foarte murdara. si totusi, cate elemente surpriza se pot ascunde...ce se intampla daca acele pietricele nu erau retinute de catre grid-guard si erau plimbate in manusa pe tabla? faceam usor un x si 0 pe caroserie...cu mana noastra.

enjoy!

Modificat de cristi39
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu NU am spus ca imi curat masina doar in feul asta sau ca e ideal pt masina . uneori, este o alternativa.

repet,zgarieturi nu am.

LE interesant clipul,dar cati dintre noi isi duc masina la o astfel de firma?cati dintre noi au timpul necesar sa stea la cozi in spalatorii?

mie mi s-a intamplat sa astept mai bine de o ora la coada,timp in care sa fac cu totul altceva.

acum sa fac si programare la spalatorie?...asta ar fi culmea ...la dentist programare,la frizer programare... si uite tot asa dam importanta unor lucruri simple.

citindu-ti semnatura, e normal sa faci reclama la asa ceva

de spalatoriile ecologice,care nu folosesc gram de apa,ce spui?

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tibi, nu este o anume firma, este doar o parcare subterana unde au si spalatorie...gratuita unde cei care parcheaza acolo pot singuri sa-si spele masinile (la cati bani platesc pe luna pt parcare, e si normal sa fie asa) :icon_thumright:

sa stii ca o astfel de spalare poti s-o faci si in fata blocului, nu trebuie sa te duci cine stie unde(asta in cazul in care nu ai alta alternativa...)

si apropo de eleven one...acum cativa ani, am folosit si eu produsul, exact cum scrie in instructiuni, pe moment nu am observat zgarieturile(produsul contine filleri care mascheaza) insa dupa cateva spalari normale...ce sa fie? surpriza! zeci de cerculete...

noroc cu polisharea!

sa stii ca daca am postat linkurile alea nu am facut-o pt publicitate, nu am nevoie, ci doar pt a veni in sprijinul vostru, pentru a invata sa va protejati "copii" pe patru roti! foarte multi dintre membrii vw sunt si pe acel forum. eu nu vand nimic, doar ofer informatii, si o fac gratuit. vad ca tu vinzi, huse de schimbator (asta apropo de "semnaturi")

cat despre spalatoriile "ecologice", eu nu am de gand sa le frecventez. daca tu ai, e problema ta.

P.S. doua galeti de 20 l cu doua grid-guarduri costa undeva la 160 ron. o fi mult? o fi putin?

Modificat de cristi39
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doar iarna ma duc in spalatorie,in rest(primavara/vara,toamna) o spal la curte...pana da frigul

am ales sa procedez asa pt ca in ploiesti eu nu am fost multumit de cum spala/sterg masina de apa

flaconul one-eleven l-am luat din pura curiozitate...ca sa nu zic ca n-am incercat si produsul asta :icon_thumright: .

oricum nu cred ca e mai periculos decat o spalatorie cu perii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat Jedy Self Wash de la MA-FRA. Sunt foarte multumit de el, masina era plina de namol, am pulverizat pe masina cu o pompita , apoi am dat cu apa pe ea si s-a curatat foarte bine. Se pune o masura de detergent si 10 de apa.

Eu merg de acum inainte numai la OMV sef wash , in viata mea nu mai merg la spalatorie dupa ce au dat ca dusmanii cu jetul de apa pana s-a luat lacul de pe vosea! :icon_thumright: .

Am spalat intreaga masina cu o singura fisa respectiv cu 50 ron! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ai dat 50 ron, poate 5.

in sfarsit, va recomand asa, din pura curiozitate, dupa ce dati cu spuma activa si jet de apa pt clatire(ziceti ca masina e curata...) sa luati o laveta din microfibra(deschisa la culoare daca se poate) si sa stergeti...cred ca nu o sa stergeti mai mult de un panou si acea laveta se va umple de mizerie, care va actiona ca un smirghel...(puteti incerca asta si la spalatorii, dupa ce baietasul clateste cu jet de presiune masina si se repede sa vi-o stearga, spunand ca e gata!)

dupa ce veti face acest experiment, poate va ganditi sa folositi totusi metoda "doua galeti" asa cum este prezentata in filmuletul postat de mine in pagina anterioara...

Modificat de cristi39
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...5 ron...

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!