Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Multumesc de ajutor.

Intreb altceva atunci...1800 lei merita pe o camera retrofit oem cu linii fixe?

Am inteles teroria cu linile fixe, totusi comerciantul spune ca le are (poate e chinezarie? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat RCD-510 (recuperat in urma unui upgrade) + camera (originala VW, noua, montata in maner de hayon Tiguan, cu linii fixe) cu $196 cu tot cu transport, ebay, China.

Modificat de Razvan_N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originala noua... China... E altceva. Acestea au. Nu au cele originale.....originale.... Nu China. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Zozo2013 said:

1800 lei merita pe o camera retrofit oem cu linii fixe?

Daca e in emblema, da, cam asta e pretul

vw_rvc_complete_1.jpg

Daca e camera mica, cea care vine langa numar, atunci nu merita 1.800.

5221-20_max.jpg

Camerele in sine sunt aceleasi si ambele se vad la fel dar cea din emblema are cateva avantaje. Fiind mai sus se vede ceva mai mult din spate in ea, e mai "fita" cum se deschide si inchide emblema si e aparata de intemperii asa ca nu se prea murdareste, cea de la numar trebuie stearsa din cand in cand de noroi/zapada.

Acum daca aceste avantaje merita ~5-800 de lei in plus, am pus link mai devreme cu cea care vine la numar, asta tine doar de fiecare cumparator in parte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezavantajul celor in emblema fiind cablaje rupte...din cauza inchiderii/deschiderii repetate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la jetta echipare highline, cu camera din fabrica are liniile fixe pe RNS 315.

Si daca ma aliniez dupa ele, mereu  nu este paralela cu trotuarul e fugita 15-25 cm in stanga cu fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, spido said:

Dezavantajul celor in emblema fiind cablaje rupte...din cauza inchiderii/deschiderii repetate..

Dar au și marele avantaj ca, pe vreme urata, nu se murdăresc... Comparativ cu cele expuse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de un Caddy pe varianta 2 usi.

Nu am gasit mai ieftin de 1800. Sa zicem ca numarul e destul de sus, nu se murdareste asa repede la ploaie.

poza.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa... Stai liniștit. La un Transporter T5 2014, am montat una originala... Varianta China... Și am decupat în acel ornament, între lămpi, pusa cu suportul de bara de Bentley și s-a așezat perfect. Cost componente sub jumătate, fata de ce ai găsit tu. Normal ca la tine e scump, având în vedere ca vine cu totul... Asa era și la acel T5. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin.

E foarte greu sa pui cap coada toate lucrurile. HU, camera care se potriveste la masina ta, etc.

La reprezentanta e simplu. "Nu se poate".

Apoi incepi sa cauti, dar foarte multe firme vand camere universale..e greu sa te orientezi.

Daca cunosti tu sau chiar tu imi poti vinde ceva nou, nu am o problema. Nu stiu daca vine cu totul sau nu, am trimis exemplul pentru ca sa spun ca nu se poate monta in emblema.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iti fie greu sa montezi, avand in vedere ca trebuie traforat suportul, adaptat cel de mai sus, prelungit cablajul, etc - adica, e un pic pentru avansati, necesita timp, scule - asa, varianta aleasa de tine , e easy installation....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună seara, am un rns 315 și vreau să conectez o cameră. Nu știu dacă suportă modelul cu linii de ghidare. Atașez o imagine cu conectorii.

IMG-20191020-WA0007.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc, văd că este conectat un cablu acolo unde trebuie camera, unde este conectat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai camera lowline? Sau ai camera in emblema deja,si nu se mai deschide..

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un mk6 variant, poate fi în emblemă? La butonul se deschidere portbagaj nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi super, tocmai traseul mă ținea pe loc. O recomandare pentru cele necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai trebuie vazut ce ai pe masina,daca cablajul e complet..pe urma cumperi.Sunt site-uri specializate- kufatek,carsystem,alixpress,olx,etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma îndoiesc sa ai cablajul acolo, dar fără camera. Da jos capitonajul de la portbagaj și fa o proba, sa vedem ce ai acolo. 

Daca vrei camera highline =cea cu lijiile de ghidaj+modul, ma poți contacta pe privat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are ceva acolo.... De aceea zic sa vedem ce are în hayon, astfel aflam dacă trebuie tras sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am verificat și nu am nimic în hayon. Acela este cumva de la media in?

 

Am văzut totuși că nu este de la media in. De la ce poate fi?

Modificat de nicusan
Informații suplimentare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate să fie tăiat. Când am cumpărat mașina am verificat-o la reprezentanță și mi-au spus că a fost înlocuit hayonul în urma unui accident. Probabil nu au mai montat camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!