Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Da despre modulul camerei highline.

Nu am umblat eu am fost la un tip care are garaj si se ocupa doar de softari si chestii. Nu stiu exact ce a facut el doar mi-a zis ca am.nevoie de modul 3C0.

Modificat de Dextter95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Dextter95 said:

modulul are codul 5N0 si ca nu il poate coda si ca am nevoie de modul care incepe cu 3C0. Am vreo alta solutie ? 

Da, sa cumperi modulul compatibil. Altfel nu va merge. Nu este compatibil cu mașina, o sa îți dea eroare permanenta de interfața incompatibila parca... Ceva de genul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Dextter95 said:

Inca o intrebare pe durata instalarii am rupt din greseala mufa fakra care intra in modul. Am facut-o eu cumva la loc dar se gaseste cumva de cumparat o alta mufa pt a fi sigur? Multumesc!

Multumesc! Deci, vand.modul 5N0 pentru tiguan ?. Legat de mufa ce spuneti? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Dextter95 said:

Multumesc! Deci, vand.modul 5N0 pentru tiguan ?. Legat de mufa ce spuneti? Multumesc!

Da... Trebuie cautatate la magazinele de componente electronice.... Sau pe net. 

P. S. Nu reușesc sa șterg citarea... Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n am gasit ceva pe net dar erau pentru antena radio si nu stiu sigur daca se potrivesc la.orice sau au cate ceva diferit pentru fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se modifica/adaptează, in funcție de model,daca nu găsești exact acest model. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Dupa lupte seculare am reusit sa finalizez montajul si sa o fac sa functioneze,  acum mai am o intrebare si sper sa fie si ultima ?. In momentul cand comut pe R imi apar senzorii de parcare iar in colt dreapta jos un butonel pentru a comuta pe rvc.

Ce setari trebuie facute pentru ca in momentul cand comut pe R sa imi intre automat pe RVC iar in stanga sa imi apara masinuta cu senzorii? Multumesc!

Modificat de Dextter95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa codezi camera instalata pe 10-modul parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În primul rand modulul senzorilor de parcare. Și camera, ca tu ai highline. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 12/28/2019 at 2:26 PM, Fallen said:

Am modificat senzorii si i-am legat si pe ei pe releu, insa aleator, tot primesc eroare Reverse Right Bulb si imi cedeaza tot.
Am intrat si pe 09 - Central Electrics, Long Coding, la Bit 18 si am dezactivat si Cold Diagnosis la Back-Up Lights, pt ca imi beep-iau senzorii la start (de 5 ori, probabil influentati cumva de canbus).
Degeaba, tot am eroare. Ce altceva as putea sa mai fac? :(

Asa consum mare sa aiba bobina releului respectiv? 

Mentionez ca pe releu am atasat si un condensator si o dioda la sfatului unui prieten. Pot ele sa influenteze cumva eroarea respectiva?

Dioda si condensatorul (partea de jos a pozei) sunt legate in paralel cu + si - care se duc la becul de reverse (poate ar trebui sa mut minusul pe caroserie, sau.. altceva?)
Pe pinii de sus trece PLUS curat de la 12v cutie sigurante (in poza, unul dintre fire este dezlipit, dar este continuarea celui din dreapta)

 

20191223_112845.jpg

Untitled.png.6a168f19c5b2286095e336b414126c66.png

Am schimbat ledurile de marcharierre cu becuri si a mers o perioada. Probabil m-a fraierit faptul ca era caldut afara si nu mai exista problema.
Cum a venit frigul, iar imi da rateuri, chiar si cu becuri.

Avand in vedere ca iau curent curat din cutia de sigurante, iau semnal si masa de la becuri (care sa nu aiba probleme la frig ca ledurile), ramane doar releul.
E posibil ca releul sa nu aiba temperatura ok de functionare? sa mearga doar la 0 - 50 grade?

Cand am fulgul in bord (deci sub 5 grade), fix atunci incepe sa imi faca figuri.
Imi da eroare pe bec marcharriere dreapta (de unde iau semnalul) -> imi inchide releul -> imi inchide camera + senzori

Singura chestie care ma mai macina, e faptul ca am un 11.4 - 11.8 pe cablul de putere. Poate nu atinge 12v iarna si face releul probleme?
Ma gandesc sa iau un Releu de tip SSR cu intrare variabila 3-32v. Problema este ca e scump si risc sa nu mearga nici asta. Altceva nu stiu ce sa mai fac.
Daca era problema plusului curat, s-ar fi inchis camera + senzori, dar n-ar fi dat eroare becul.

Modificat de Fallen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/9/2020 at 8:22 AM, Fallen said:

Singura chestie care ma mai macina, e faptul ca am un 11.4 - 11.8 pe cablul de putere.

Pe firul de plus din sigurante? Nu e ok.. Pe siguranta respectiva ce tensiune ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens ai pus dioda? Vezi ca dupa dioda tensiunea creste cu ceva, sa nu fie de acolo peoblema. Mai bine da o jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În curent continuu, după o diodă tensiunea SCADE, nu crește! (în funcție de consum și de tipul diodei, scăderea de tensiune poate fi între 0,3 și 1 volt, chiar mai mult dacă e vorba de curent mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masurasem fix la plusul care era la bec din ce imi aduc aminte. E posibil sa fie PWM-ul de la canbus care imi dadea valori aiurea?! La sigurante n-am masurat, dar cu prima ocazie o sa incerc.

Din cate imi aduc aminte, dioda este intre polii bobinei in paralel cu condensatorul din poza, dar nu mai stiu sensul ei. Eu ma tot gandesc ca de la astea 2 este problema mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa scoti dioda si condensatorul si lasa doar releul. Eu asa le montez...si nu a facut niciuna figuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dioda e pusă pe bobina releului și are rolul de a „stinge” tensiunea inversă care apare la întreruperea alimentării bobinei releului, și care poate fi mult mai mare decât tensiunea de 12V la care e alimentat.

Doar dacă ar fi fost pusă în serie ar fi scăzut tensiunea, așa nu influențează cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa fie cumva influentata de frig?
Deci patesc asta numai cand este fff frig afara (sub 5 grade), si se manifesta prin eroare de bec ars fix pe becul de unde isi trage dioda/condensatorul/bobina releului curentul. Clar e ceva aici.

Daca il las fara dioda, ce se poate intampla? ai zis ca tensiunea poate fi mai mare, dar cat de mare si cat de siguri suntem ca asa poate face? 

Exista posibilitatea sa o fi pus invers si sa nu stinga nimic spre bec, chiar sa arunce prea mult si de acolo si eroarea?
Are polaritate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca becul ramane tot timpul in paralel cu releul, atunci se va ocupa el de absorbtia tensiunii inverse. Altfel, aceasta poate ajunge la 10x tensiunea de alimentare, poate chiar mai mult...

https://en.wikipedia.org/wiki/Flyback_diode

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea.Vreau sa achizitionez o camera video OEM impreuna cu uniatea de control OEM pentru RNS 510 pe care o atasez in foto.Ma poate ajuta cineva din grup cu achizitionarea cablajului aferent.Multumesc

Am optat pentru:

Camera 5N0 827 566

Modul Camera OEM VW  5N0 907 441

20190608_133236.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAblajul de pe kufatec sau carsystem sau aliexpress.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

@Fallen eu as incerca sa inseriez o rezistenta pe plusul de alimentare al becului de mers inapoi care da eroare.

dupa mine (mentionez ca nu am experienta) faptul ca ai pus releul (sau orice consumator)  in paralel cu becul probabil calculatorul masinii  detecteaza o scadere a rezistentei supravegheate pe circuitul acela si probabil opreste circuitul preventiv.

ca sa compensezi scaderea rezistentei ar trebui masurata rezistenta bobinei releului si inseriat pe plusul sau minusul becului (nu al  releului) o rezistenta mai mare putin ca ceea ce ai masurat ( in acest moment e ca si cum ai pus un bec cu led acolo, asa cred eu).

Capture3.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!