Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor.

Am citit cam tot ce se putea citi referitor la camera de marshalier si nu am gasit o rezolvare.

Detin o SK O3 2014 cu sistem multimedia BOLERO MIB si am cumparat o camera de marsharier AM. Camera a venit cu un adaptor (cu o mufa albastra) pentru multimedia.

Am legat-o corespunzator, ledurile se aprind, ecranul se schimba pe imagine dar este negru; nu primeste nici un semnal video.

Trebuie un convertor special? nu am gasit modelul si nu vad nici unde sa il leg. Toate mufele de pe multimedia sunt ocupate.

Pe Briskoda, cei de acolo spun ca lor le merge... A montat cineva de pe aici asa ceva?

Merci fain.

M.,

Bolero.JPG.fe00e5419aa506dc37fc3713d0d5d0f2.JPGcamera.JPG.18e79a3224c3ed166e29dcb2f487487b.JPGadaptor.JPG.92baa17b4ee2085989fffbeeb91f2951.JPG

Modificat de dammaris2003
g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit decat o singura casuta de bifat care sa aibe legatura cu camera. Stii sa mearga doar cu acel adaptor albastru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia e intrarea video..camera trebuie alimentata de la o lampa mers inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bifata, cablurile sunt legate OK, ledurile se aprind si cu toate astea, nu da semnal video. Am incercat camera pe televizor si acolo functioneaza.

Tu ai montat asa ceva pana acum? ai vazut vreuna functionand? merci fain de suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers.

Dar mi se pare ca tremura pe margini imaginea. Sa fie de la cablaj ca nu este original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dammaris-da,am montat.Trebuie sa mearga.

@Vladucianu- ma bucur ca ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/20/2019 at 2:40 PM, spido said:

@dammaris-da,am montat.Trebuie sa mearga.

 

Salutare.

Am gasit o informatie cum ca pe codul 5G0 035 819A nu merge. Este unul din putinele coduri pe care nu merge montat... :(

Pentru cei care au aceeasi problema, urmatoarele coduri de multimedia nu accepta rear camera:

3Q0/5G0 035 820 -/A

3Q0/5G0 035 819 -/A

3Q0/5G0 035 812

pacat....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În legătură cu camera care am montat-o, mi se pare ca se vede urat pe camera. Oare asa se vad la toate sau doar la mine? Necesita ceva calibrare? Dacă da cum se face?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza, sa vedem despre ce e vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20190626_152615.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut, doar ca nu îmi dau seama de ce vb tu... În stânga distorsionează, sau e de la telefon? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se vede nu este de la telefon. Dar din pacate cred ca asa se vede la toate pasaturile. Am probat la 4 passaturi  si b6 si b7 si la toate se vede la fel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salve.

Ma puteti ajuta sa inteleg diferenta intre camerele lowline si highline, respectiv linii de ghidare fixe sau variabile.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Low-linii fixe.High-linii mobile,arata traiectorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

highline = camera in format AV, care trimte semnalul catre modulul de camera, el este cel care da liniile de ghidaj si transforma semnalul in RGB si il da cetre HU.

lowlinw = camera in format RGB, da semnal direct catre HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și în teorie, cea lowline oem, nu are linii generate.... Nici fixe... Numai cele chinezești.... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe Golf camera asta, care teoretic e low, si, dupa ce am sapat prin fostul topic al Golf-ului pentru ca nu eram sigur, acum pot sa confirm ca avea linii de ghidaj, desi fixe

ImageUploadedByTapatalk1379958422.778345.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minutes ago, Rave said:

Eu am avut pe Golf camera asta, care teoretic e low, si, dupa ce am sapat prin fostul topic al Golf-ului pentru ca nu eram sigur, acum pot sa confirm ca avea linii de ghidaj, desi fixe

ImageUploadedByTapatalk1379958422.778345.jpg

Camera era în echiparea originala a mașinii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, aici e ideea. De fabrica - originale - nu au ieșit cu linii fixe generate, la camerele lowline... Asa cum am scris mai sus. 

Cele produse în China... Unele... Au linii fixe. Ajuta fix la nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu m-as baza pe liniile alea la parcare, fie ele fixe sau mobile, dar nu asta e ideea. Ideea era ca nu am inteles niciodata diferenta de pret dintre camerele low si cele high.

Nu simt ca merita sa platesti dublu pentru niste linii care se misca odata cu volanul, care oricum nu ajuta dar asta e alta discutie, si atat... Adica macar sa fi fost rezolutia mai mare la camera high si ziceam ca merita dar factorul limitator este oricum ecranul unitatii. RNS-ul 510 parca avea rezolutie de 800x400 si celelalte parca erau la jumate de atat asa ca oricum rezolutia mai mare era degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca nu merita = sunt de aceeași părere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!