Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

ai posibilitatea sa comuti pe intrare vidoe manual ;), ar trebui sa ai ceva optiune in meniu :).

DAAA???!!! Si eu nu am vazut-o pana acum? Ma duc sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

ai posibilitatea sa comuti pe intrare vidoe manual ;), ar trebui sa ai ceva optiune in meniu :).

DAAA???!!! Si eu nu am vazut-o pana acum? Ma duc sa verific.

 

Nu am gasit nici o optiune  care sa comute pe intrare video.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai are nimeni sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAac comuti intreg sistemul, o sa ai lampile de mers inapoi aprinse tot timpul si pe navi doar imaginea cu camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe firul de la camera la marcharier te legi cu un releu si cu diodele aferente pentru a nu permite sa curga curentul la bulb/swith/centrala si nici la bec-ul de spate. Si asa cred ca poti prosti sistemul sa vezi imaginea din spate in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAac comuti intreg sistemul, o sa ai lampile de mers inapoi aprinse tot timpul si pe navi doar imaginea cu camera.

ii pun intrerupator si o sa le am doar cand vreau eu.

Pe firul de la camera la marcharier te legi cu un releu si cu diodele aferente pentru a nu permite sa curga curentul la bulb/swith/centrala si nici la bec-ul de spate. Si asa cred ca poti prosti sistemul sa vezi imaginea din spate in mers.

Eu vreau sa am pe intrerupator chestia asta astfel incat atunci cand e o bordura mare sa n sparg spoilerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stie cineva unde gasesc firul la care trebuie la care trebuie sa alimentez cu 12 V pentru a pacali masina ca este in marsarier, il rog sa imi spuna. Mentionez ca masina este o Octavia 2 prefacelift an 2008. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ca nu ai inteles nimic din ce am zis.

 

DAr fa cum vrei. Sonda de mers inapoi este pe cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ca nu ai inteles nimic din ce am zis.

 

DAr fa cum vrei. Sonda de mers inapoi este pe cutia de viteze.

Asta stiu, dar firul de la sonda nu ajunge in masina? Adica, doar de la sonda pot pacali masina ca este in marsarier? Mersi.

Modificat de raduta_vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajunge la centrala electrica a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajunge la centrala electrica a masinii.

Unde mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit, am gasit firul si l-am alimentat prin intrerupator cu 12V. Merge perfect, avand in vedere ca am improvizat cablul de la camera la unitatea RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi poate indica cineva o interfață pentru a pune o camera after market la rns 510? Mulțumesc. 


PS de la camera semnal RGB, și la rns semnal RGBS, adică sincronizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi bine pui o camera OEM decat cu adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista interfete pt camera de RNS510 insa majoritatea fac ele conversia din PAL/NTSC inc e ii trebuie navigatiei. Iar camere cu RGB nu prea am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare ! Am tras toate cablurile pentru camera si il maj am.pe cel rosu, mai precis alimentare + ! Va intreb , il duc in spate la rns in mufa ? ( precizez ca firul nu are pin si nici nu cunosc codul de piesa ptr pin)cine il are sa mi-l dea, sau sa ma duc in panoul de sigurante ? Intru cu acest fir, dar altul de unde trag pentru panou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leaga-l direct la alimentarea RNS-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erroare pe camera . 02873 control modul back up camera

004 no signal/communication freeze frame

Fault status 01100100 fault priority 5 fault frequency 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai bine postezi eroarea intreaga asa cum apare?

Deoarece tu nu ai modul pentru camera.

Ce ai codat pe acolo? Ai urmat instructiunile din PDF ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. codezi doar pe RNS - low camera - dupa care resetezi RNS-ul.

2. sa nu codezi pe can gateway - este doar pentru camera highline - cea cu modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ! Am codat exact ca in pdf ! Nu am codat pe can ! Am.intrat la navigation si mi.a aparut eroarea respectiva ! Dupa ce am sters-o nu mi-a mai aparut ! Astazi voi verifica in spate la Rns, si gur am legat la un fir care nu trebuie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil... astept sa ne zici ce ai legat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am legat pe pinul 14 ! Si merge ! Totul ok,multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,am citit pe aici dar subiectul care ma interesa s-a pierdut si anume sa instalez o camera OEM pe o replica.e vorba de un touaran 2012 cu cutie automat,are camera oem deja pentru ca avea rns din fabrica di diferite motive omul a decis sa dea jos rns-ul sa puna replica cu sistem android 4.2.2.am deja interfata cu mufa oem care transforma semnalul camerei di rgb in pal/ntsc il conectez bag in marsarier si imi da o imagine alb negru cu interferente si se vede foarte putin imaginea clara color dar dupa iar devine foarte 'neclara'.precizez ca o camera after funzioneaza perfect pe unitatile astea....nu stiu ce intampla,pare sa aiba paraziti sau nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa montez o camera marsarier pt un touareg din 2009. Am vazut ca sunt unele dedicate(in jur de 250 ron) si oem care sunt in jur de 600 ron. Se justifica diferenta de bani? E asa mare diferenta la calitate sau isi fac treaba ok si cele dedicate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!