Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Al tu vorbesti serios ?

Eu magandeam la acea scula cu care se fac gaurile pentru senzorii de parcare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul de camera e dreptunghiular, daca gauresti cu o freza conica mai mult te chinui.

Fa un sablon dupa forma suportului si foloseste un cutter (cum ti-a spus si Al Bundy mai sus). Plasticul din care e facuta bara e foarte moale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al tu vorbesti serios ?

Eu magandeam la acea scula cu care se fac gaurile pentru senzorii de parcare .

Si cum faci cu freza o decupare patrata sau dreptunghiulara ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandeam sa fac gaura rotunda dupa care cu un cutter sa o fac patrata dupa un sablon .

Dar daca voi ziceti ca e subtire plasticul acolo o sa procedez si asa .

Chestia e ca parca nu as vrea sa dau bara jos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge fara sa dai bara jos. O sa ajungi la bara metalica si nu poti sa tragi firele cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat astazi camera , primita de la dezmembrari, merge impecabil. mersi inca o data @DRI@N pentru link .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal.,

Am si eu nevoie urgenta de ajutor .

Acum montez camera si nu stiu de unde sa iau semnal de mers inapoi .

Eu in partea stanga a portbagajului am un suport cu 3 mufe :

Una albastra in care intra 2 fire unul maro si unul alb cu negru .

Una visinie in care intra 2 fire unul rosu cu mov si galben cu verde .

Una verde in care intra 2 fire unul galben cu gri si maro .

Iar din toate 3 ies fire maro care pleaca in capota de la portbagaj .

De unde sa iau semnal de mers i apoi ???????.

Va rog urgent .

Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la bec la mufa , cu un multimetru, verifici continuitatea si vezi care este firul.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e poza cu mufele de care vorbeam in postul 373 :

post-20331-0-45055900-1408817153_thumb.j

Unde sa leg cablul de semnal pentru mersul inapoi ?

La care mufa ?

O noapte buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA mufa becului de mers inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care e aia ?

Ca din toate 3 pleaca cabluri MARO care pot duce oriunde in capota de la portbagaj CEATA / CLAPETA DE DESCHIDERE A PORTBAGAJULUI / BEC DE MERS INAPOI .

Ma gandesc sa scot pe cate una in parte si sa vad la care se stinge becul de mers inapoi dar as vrea sa va intreb la care fir sa ma leg dacă o descopăr ?

Ca fiecare mufa are cate 2 fire in ea ?

Sau nu conteaza la ce fir ma leg ?

Multumesc .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele maro sunt totdeauna masa. Tu trebuie sa te legi la + ul de la becul de marsarier. Recomand sa te legi cu masa direct la surub de pe cariserie, ca sa ai imagine curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles ce te-am sfatuit eu ? Pui aparatul de masura la soclul becului de la lampa si la mufa si vezi care este firul. Simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie firele alea MASA ?

Ca toate merg in interior la capota portbagajului .

Uitativa la poza mea pusa in postttul de mai sus .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles ce te-am sfatuit eu ? Pui aparatul de masura la soclul becului de la lampa si la mufa si vezi care este firul. Simplu.

Mihai eu vreau sa ma leg de la firele care pleaca din mufele din poza pusa de mine ca nu-mi ajunge cablul pana la bec .

Oricum o sa incerc prin eliminare si oi gasi eu care este mufa din cele 3 .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REZOLVAT .
Si astea sunt pozele :

post-20331-0-81259600-1408886265_thumb.j post-20331-0-87319100-1408886272_thumb.j post-20331-0-13384800-1408886280_thumb.j

Din pacate dupa parerea mea ea NU BATE chiar asa de departe .

Masina care se vede pe ecran fiind la circa 0.5 m .

Si o intrebare :

Oare e suficienta siguranta de 10A sau sa pun una mai mare ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai a zis altceva.

Aparatul de masura il pui pe piuit, scoti becul de ma marcharier si verifici corespondenta la mufa din portbagaj.

Si ai dreptate, cablajul de la portbagaj este executat doar cu cabluri de culoare maro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai a zis altceva.

Aparatul de masura il pui pe piuit, scoti becul de ma marcharier si verifici corespondenta la mufa din portbagaj.

Si ai dreptate, cablajul de la portbagaj este executat doar cu cabluri de culoare maro.

Da corect ce zice Mihai (sau ce vrea sa zică) ca in realitate el nu poate vedea pe aparatul de masura decat la ce mufa merg firele de la bec (si daca sunt sau nu întrerupte) lucru ce poate fi facut si prin decuplarea fiecarei mufe in parte .

Dar care fir este + (pentru ca pe + trebuie legat firul de semnal pentru RVC) si care e - nu cred ca-i arata aparatul ce măsură cand ai mufa ce pleaca la bec scoasa din cea prinsa in portbagaj .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti masura cu becul conectat, verifici in mufa - bagi ansa direct pe pin. Altfel, folosim Elsa si vedem exact unde ne legam. La G5 firul de marsarier care vine de la centrala pana in mufa intermediara, este de culoare albastru/negru.

 

legat de cat bate camera - asta este singura varianta.... low line, low cost.... oricum, mie imi pare suficient, eu cred ca ai mai bine de 1m, cand nu ai nimic in spate - pune ceva sa masori cat bate, masurand de la bara ta, de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Mi-am cumparat o camera marsarier pe care vreau sa o montez in bara fata la o navigatie RNS 315. Am auzit ca can-ul transmite navigatiei 12V pe un fir cand masina este in marsarier pentru a trece in modul video. Eu as vrea sa leg acel fir printr-un intrerupator  la un 12V permanent, astfel incat sa trec cand vreau RNS-ul in modul video. Problema mea este ca nu stiu unde sa gasesc acel fir. Multumesc!

Modificat de raduta_vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, can-ul nu transmite navigatiei 12V, can este un protocol care se bazeaza pe "mesaje". can-ul trimite mesaj ( prin firele de can H si can L ) rns-ului sa comute pe intrare video. ce zici tu a fost inainte de generatia 3 de navi, respectiv mfd1 si mfd2 nu stiau sa comute pe intrarea video pe baza informatiei de la can si aveau un pin numit VSWITCH care daca il conectai la +12V comuta pe intrarea video. mfd3 fiind suficient de destept sa interpreteze mesajele de can pentru marsarier, nu cred ca mai au acel pin. nu prea ar avea rost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff...mersi de informatie, dar ce solutie as avea in acest caz? Presupun ca si CAN-ul primeste informatia prin niste semnale, nu pot modifica inainte de can, semnalul marsarier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai cum sa faci un RNS315 sa treaca pe camera cand mergi cu fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici daca pacalesc INTREGUL sistem ca este in marsarier?

Modificat de raduta_vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai posibilitatea sa comuti pe intrare vidoe manual ;), ar trebui sa ai ceva optiune in meniu :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!