Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

daca tot vrem sa fim exacti, camerele nu iau nicio informatie de pe can, ele au semnal de comanda de la becul de marsarier. informatia de pe can este luata de unitatea radio, care practic pe baza lor comuta pe intrarea video. din cate stiu eu, camerele nu au niciun fel de electronica inteligenta pentru comunicatie can-bus.

 

N-a zis nimeni ca o camera video foloseste informatie de can. Ci doar ca electronica de pe ele este deranjata de semnalul can :dry:

 

 

Florin, am camera in sigla model OEM cu camera video complex. Semnalul de comanda  pt motor i-l dau separat.

La modelul cu camera RGB si conector de 26pini, electronica atasata pentru comnada motorului de rebatatre isi extrage singura  din canbus starea de reverse mode. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar tu ai afirmat : "Si cele AM isi iau informatia de pe can"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la unitatile AM. Ca si ele isi extrag starea de reverse mod de pe canbus. Nu la camere,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice releu la 12V.


Sau mai exista o varinata. Legi o dioda in serie cu alimentarea de la becul de marsarier.Si adaugi un condesator elecrtolitic pe aimentarea camerei. Dioda va atenua semnalul de canbus si camera nu va mai fi deranjata.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camera oem are nevoie de plus curata iar informatia de mers inapoi, o receptioneaza de pe can gateway

Camera OEM nu e pe can, isi ia info de mers inapoi de la becul de mers inapoi, care nu e curat si nu o influenteaza. alimentarea in schimb, este 12V curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat deocamdata, am luat curent de la priza din porbagaj.cand o sa imi iau releu o sa o leg direct la bec.multumesc baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca nu-i foarte indicat sa ai camera pentru perioada lunga de timp. In mod normal se alimenteaza doat cat esti in marsarier. Daca ai legat-o la bricheta o sa stea alimentata atata timp cat vei avea cheia in contact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!m-ar interesa sa montez o camera pe un vw jetta 2008 camera pe care vreua sa o achizitionez am vazut care are 3 fire rosu albastru si maro,din cate am citit inteleg ca rosu trebuie conectat la 12v+ curat pe care il pot lua de la bricheta dar sa pun releu nu?albastru am inteles ca se conecteaza la 12v+ la becu de marsarier iar cel maro se conecteaza la masa masini nu ? Doresc sa va intreb daca ma inteles corect sau nu?si in ce metoda as mai putea sa o conectez?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e vorba de camera oem, e corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in ce metoda as mai putea sa o conectez?Va multumesc!

 

pentru camera OEM - lowline - alta varianta nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta varianta lowline ce presupune mai exact cum se face conectarea? M-ar interesa sa achizitionez o camera OEM. Cum imi recomanzi sa o conectez?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lowline se refera la faptul ca semnalul care iese din camera este rgb si poti sa-l conectezi direct la unitatea radio, fara interfata multimedia ( care iti ofer si acea grafica de curbare a liniilor in functie de volan ). conexiunile le faci exact cum ai descris tu.

 

PS. vezi ca la jetta din 2008 nu se potriveste manerul cu camera plug'n'play, trebuie sa mai decupezi din tabla. daca te uiti in topicul asta, cu cateva pagini in urma am pus si poze cu modificarile necesare :).

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nrobert13 exista posiblitatea sa cumpar acel suport in care vin luminile de la numar pe care am vazut ca l-ai taiat ca sa intre camera?adica sa cumpar unu pentru jetta mk6 sa se potriveasca la jetta mk5 ca sa nu mai fiu nevoit sa il tai si sa pun acele improvizatii de prindere ca in pozele postate de tine?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la camera highline conteaza ce model de can este pe masina? adica daca masina este un passat din 2007(cu can c si rcd 510 cu intrare video)merge o camera de pe cc 2010-2011?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cam problematica problema - posibil sa nu lucreze si sa trebuiasca un can mai nou - conteaza si camera si modulul ce coduri sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce vrei sa pui highline? doar ca sa se curbeze liniile dupa cum iei de volan ?

Vezi ca trebuie sa o si calibrezi dupa montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles nu mai pun :-) am gasit una de pe un cc 2010 la un pret de 900 ron(cu cablaj, modul si camera) si cea simpla este cam 600 ron si credeam ca merita, dar ma reorientez spre cea normala

acum masina mea este din 2007(can-ul nu ar fi mare problema). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte ok la pret cea de CC.

 

nu e numai de linii... una este in sigla, alta e in bara. Acum, alta mancare de peste, alti bani, alta distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum va dati seama ca nu sunt nici eu nebun sa dau 400 euro pe o camera. mi s-a parut mica diferenta si daia am intrebat de compatibilitate, dar daca numai can-ul ar fi nu este mare problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cea de cc era in bara? nu era in sigla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ambele sunt in sigla, ia-o pe cea highline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai cea la 900 este in sigla, cealalta este in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!