Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Nu trebuie sa iei nici un plus de la unitate,daca ai un fir rosu pe cablu RCA ala trebuie legat la firul revers de la unitate sau can.Poți lega firul rosu pe un ac si înțepa firul revers.Asta daca arata asa

downloadfile.jpg

61FkxuWd1AL._SY355_.jpg

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, claumedel a scris:

Nu trebuie sa iei nici un plus de la unitate,daca ai un fir rosu pe cablu RCA ala trebuie legat la firul revers de la unitate sau can.Poți lega firul rosu pe un ac si înțepa firul revers.Asta daca arata asa

downloadfile.jpg

61FkxuWd1AL._SY355_.jpg

Salut,  firul meu rca pt semnal este fără acel fir roșu. Cel reverse de la unitatea de trebuie pus pe + la becul retur ca sa îmi comute unitatea pe camera. As putea pune firul de reverse de la unitate pe un releu ( vezi poza în pagina 47) și firul + la becul retur dar și firul + de la camera cred ca și un alt + permanent. Spune-mi te rog ce pot face

Modificat de flatzu1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce cabluri ai,vad ca ai can exact cum am si eu.Tie iti trebuie practic alimentata camera,la mine făcea ca la tine mergea doar cu motorul oprit,cu + si - de la becul pentru mers inapoi(chiar si cu filtru) asa ca am legat o la bricheta (posibil sa stea mereu aprinsa)dar eu circul putin cu ea si dau borna jos.La mine acel fir rosu da semnal la camera.Orice teste faci,fa cu ac.Posibil sa am încă schema acasă,doar ca nu ajung prea repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, claumedel a scris:

Depinde ce cabluri ai,vad ca ai can exact cum am si eu.Tie iti trebuie practic alimentata camera,la mine făcea ca la tine mergea doar cu motorul oprit,cu + si - de la becul pentru mers inapoi(chiar si cu filtru) asa ca am legat o la bricheta (posibil sa stea mereu aprinsa)dar eu circul putin cu ea si dau borna jos.La mine acel fir rosu da semnal la camera.Orice teste faci,fa cu ac.Posibil sa am încă schema acasă,doar ca nu ajung prea repede.

Ai fi de mare ajutor dacă mi-ai da o schema. Oricine mai are o idee cum sa montez camera, sa-mi zică. Mulțumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema în alt mod și suna cam așa : + de la camera și firul  REVERSE (portocaliu de la unitatea dvd-navi) le-am legat împreună apoi am dus un fir din ele pana la schimbator, unde am montat un micro switch.  Firul de + albastru (AMP CON de la unitatea dvd-navi sau orice + permanent sau pe contact) l-am dus tot la acest micro switch la schimbător. Micro Switch-ul este cu 3 pini, eu am folosit doar 2 ca de atât am nevoie. În momental când cuplez marșarier, se apasă arcul ăla din nuca. Pe brațul fix al schimbătorului (partea de sub arc) am prin acest micro switch cu un colier,  iar pe partea care este cu arc (sub nucă) am pus o sarma subțire oțelită (de la verigi de chei) cu un colier. Cand apas sau bag marsarier, sarmulița apasă clapa la micro switch și aprinde camera. Am izolat firele foarte bine cu pasta de plastic cauciucat topit. Se poate face și mai elegant cred, dar la mine a ieșit ca în poza de mai jos. Succes

2018-11-17 12.10.09.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un Tiguan la care as dori sa ii pun camera marsarier. Masina are RCD510, cod 3C8 035 195 si din cate am vazut este varianta fara intrare video. Intrebarea mea este: exista vreo solutie pentru a reda imaginea camerei pe acest RCD510? Daca da, ce camera recomandati si cu ce adaptoare (daca e cazul)? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista. Mai bine vinzi unitatea ta și cauți una cu întrare video sau te îndrepți către alt model - rns 510, rcd 330g, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Sunt nou utilizator de vw si nou pe forum, de aceea cer putina clementa de la moderatori daca cumva gresesc.

Am achizitionat un Tiguan din 2011 motor 2.0 tdi si doresc sa instalez o camera de mers inapoi si nu stiu daca tipul meu de navigatie accepta camera si unde as putea face asta in Iasi. Atasez doua poze cu tipul de navigatie.

46482356_513016945870926_3654560643937206272_n.jpg

46485621_346106686150889_5995441171717947392_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, suporta. Trebuie camera oem, varianta low line - camera, cablaj, este mai ieftina

Pentru cine își permite, poate achiziona kitul high line, care are și modul separat și care generează și liniile directoare, care se.misca în funcție de rotația volanului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Stie cineva ce lipituri trebuie facute ca sa faci din camera highline camera lowline? Vreau sa renunt la modul ca tot probleme imi face(cand merge, cand nu). Si sunt curios daca se poate face o legatura directa sa nu mai treaca prin modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai  nu prea poti, doar daca schimbi camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

http://www.vagretrofit.com/produse/camera-marsarier-vw-passat-b6-3c-variant,-jetta,-tiguan,-golf-vi-variant-296.html - asta e cea Low Line, nu?

Camera mea are exact aceleasi cabluri(din 2 parti), doar ca trec prin modul. Daca prelungesc mufa cu 26 pini de la camera pana la RNS nu o sa mearga? Alta diferenta nu vad intre camera aia si camera mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia uita-te in mufa rotunda, cati pini ai tu si cati are cea lowline ? oare de ce la tine este mufa gri si la cealalta albastra ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema cu camera de marsarier. Am un rcd 330g plus la jetta 2006 si o camera de marsarier luata acum ceva timp. La inceput a mers perfect dar de ceva timp a luat o razna, ori paraziteaza ori nu mai merge deloc. Am incercat sa o deconectez de la becul de marsarier si sa o pun la baterie, tot asa face. Am incercat cu condensator, cu filtru anti-paraziti, tot asa face. Am trimis o inapoi pe garantie si mi a trimis o camera noua cu un alt delay box, mai destept, tot asa face, deci nu are cum sa fie defecte camera/delay box. Asta de la care am cumparat zice ca e alternatorul meu de vina. Aveti vreo idee, pot s o duc la capat cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara. La un golf 6 am un rcd 510 și nu mi merge camera masalier. Am verificat o la un tester și la un electrician și nu au reușit sa mi dea de capăt. Cunoaște cineva aceasta problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/27/2018 at 1:42 PM, Al Bundy said:

ia uita-te in mufa rotunda, cati pini ai tu si cati are cea lowline ? oare de ce la tine este mufa gri si la cealalta albastra ?

 

Mda... asa e. Tineam minte ca e albastra si a mea.

@Codrin19 daca aveai si linii de ghidaj dinamice, cel mai probabil e dus modulul. Nu ai eroarea ce ti.o da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Seara.Stie cineva cum scot 1 papuc din mufa de la becul de marsarier?Am pus releu si nu pot izola bine.Am ridicat si acel capacel de pe mufa dar nu iasa.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoiler

 

Revin cu o problema mai veche , pe care inca nu am rezolvat-o. Am incercat sa montez un kit camera oem cu modul , high line 5k0827469ap. Problema este ca nu scoate camera afara cand cuplez in R, mi s-a spus ca ar fi actuatorul de la clapeta, se mai poate face ceva sau trebuie alta camera cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, seanjohnn said:
  Reveal hidden contents

 

Revin cu o problema mai veche , pe care inca nu am rezolvat-o. Am incercat sa montez un kit camera oem cu modul , high line 5k0827469ap. Problema este ca nu scoate camera afara cand cuplez in R, mi s-a spus ca ar fi actuatorul de la clapeta, se mai poate face ceva sau trebuie alta camera cu totul?

demonteaza camera bucati si vezi daca lucreaza si cum lucreaza motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 28.11.2018 at 18:57, axionnneeeel a scris:

Salut. Am si eu o problema cu camera de marsarier. Am un rcd 330g plus la jetta 2006 si o camera de marsarier luata acum ceva timp. La inceput a mers perfect dar de ceva timp a luat o razna, ori paraziteaza ori nu mai merge deloc. Am incercat sa o deconectez de la becul de marsarier si sa o pun la baterie, tot asa face. Am incercat cu condensator, cu filtru anti-paraziti, tot asa face. Am trimis o inapoi pe garantie si mi a trimis o camera noua cu un alt delay box, mai destept, tot asa face, deci nu are cum sa fie defecte camera/delay box. Asta de la care am cumparat zice ca e alternatorul meu de vina. Aveti vreo idee, pot s o duc la capat cumva?

Inca fara rezolvare..

Modificat de axionnneeeel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!