Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

nu ti-au dat si schema de montaj ? nu o au pe site ?

din cate imi aduc aminte, ai reverse, +12v si masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioneleclaudiu@gmail.com

Nu mi-a dat schema, dar am gasit acum ceva pe site. 

Asta este?

ACC unde ar trebui sa mearga? 

D973471A-535A-4DA9-99F8-1EC006F1F618.jpeg

Modificat de ioneleclaudiu@gmail.com
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA alimentare dupa contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca ai priza bricheta portbagaj, poti lua de acolo. Daca nu, din fata trebuie tras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioneleclaudiu@gmail.com

Nu am priza :( deci banuiesc ca e mai complicat din fața 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Aduci din fata de la tablou sigurante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, un coleg experimentat sau vreun service, care asigura montarea unei camere RVC OEM versiunea in sigla spate, cea highline cu ghidaj?

Mai trebuie ceva pe langa kitul acesta cumparat? Caut si SH nu doar nou

http://www.carsystems.pl/vw-passat-cc-rear-highline-camera-kit-3c8907441,id1368.html

Am gasit si necesarul acesta pe forum lasat de alt coleg:

5K0 827 469 R - Emblema haion cu camera pentru RNS 510 sau RCD 510 daca acesta suporta video in

5M1 970 161 AC - Cablu coaxial video cu connector

3B0 972 722 - mufa 4 pini

4B0 973 712 - mufa 4pini

1J0 973 802 - mufa 2 pini

1J0 972 924 - mufa 3 pini

191 972 713 - mufa 3 pini

000 979 133 – cablaj cu pini x 2

000 979 131 - cablaj cu pini x 4

000 979 132 – cablaj cu pini x 1

000 979 129 – cablaj cu pini x 2

000 979 950 – Banda adeziva (10M)

5K6 827 861 – Furtun drenare

1.5m cablu ~grosime 1mm (5 – 7.5amp)

Siguranta mica de 5 A x 1

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioneleclaudiu@gmail.com acc daca ai navigatie chinezeasca,ar trebui sa ai in spate la ea un fir rosu pe care scrie revers,celalalt capat trebuie conectat la firul rosu de la cutia neagra,cutia neagra e ca sa nu se vada dungi pe ecran,si care trebuie alimentata de la 12V.Sa nu iei 12V de la stopuri.Cel mai bine e sa mergi la  cineva care se pricepe sa nu se intample altele.....Daca te apuci tu sa nu uiti sa iei borna de pe baterie.Si sa izolezi bine firele.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau puteti recomanda un service/coleg care sa monteze sau a mai montat camera marsarier in sigla pentru un passat cc? Am cautat de vanzare kitul complet dar nu am gasit.

L.E Ar fi bine sa aiba si kitul de vanzare :) 

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pe ce unitate doresti sa il montezi ? 

kit-ul low sau high ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori kitul high , sa am si liniile pentru ghidare active.

Nu l-am cumparat am pus ca si exemplul poza nu fac reclama.

 

19_max.jpg

 

RNS510 unitatea

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala iti trebuie. Pentru montaj vezi la prestari servicii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am nevoie si de altceva suplimentar pe langa kitul respectiv? As prefera un service sau coleg prin CJ mai aproape de mine.

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De o interfata VCDS pentru codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, seanjohnn said:

As dori kitul high , sa am si liniile pentru ghidare active.

Nu l-am cumparat am pus ca si exemplul poza nu fac reclama.

 

19_max.jpg

 

RNS510 unitatea

Atentie sa specifici ca vrei pentru CC - apar probleme la SW ul unitatii de control si respectiv la functionare, daca acesta nu este ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aceasta este - cauta, dar sa specifici ca vrei pt CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii!

Am o camera OEM de Golf 6, instalata in bara la Passat, cand aveam RNS 510 totul functiona perfect, am schimbat cu un RCD330+ si am folosit un adaptor de la mufa mare neagra la VGA.

Problema cu acel adaptor era ca la temperaturi scazute ecranul era negru, camera functiona, dar ecranul era negru, la temperaturi medii imaginea era alb-negru si la temperaturi ridicate imaginea era colora, pe RNS 510 nu era problema.

Banuiesc ca acel adaptor este de vina.

Intrebarea este acum, pot face conversia de la cei 5 pini din mufa mare negra, cumva, sa leg la VGA ?

Va rog daca ma puteti ajuta, multumesc frumos!

(imagine cu adaptor)

26-PIN-font-b-RGB-b-font-to-font-b-CVBS-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cu un alt convertor RGB to CVSB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu o problema.

Surpriza am comandat un kit camera, modul si cablaj de pe ebay, totul perfect pana am fost sa o  montez la un atelier in Cluj. Surpriza e ca , ar fi duse mecanismul care scoate camera si mecanismul care deschide portabagajul la sigla switch-ul sau ceva de genul, in rest camera in sine este functionabila si modulul la fel cablajul iar, au fost testate doar ele fara sigla, se mai poate face ceva, repara sau e nevoie de alta si raman cu o camera de rezerva ?

Se poate sa nu fi montat bine camera? Nu stiu ce sa fac, am vorbit cu persoana care mi-a vandut-o si a zis ca a mers fara probleme tot timpul, banuiesc ca doar la 12v putea fi alimentata in spate?

Poze cu tot kitul primit.

Intrebare firul maroniu din cablaj ce rol ar avea?

m-konversation-anhang (1).jpg

m-konversation-anhang (3).jpg

m-konversation-anhang (4).jpg

m-konversation-anhang (6).jpg

m-konversation-anhang.jpg

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!Acum vreo cateva luni am instalat pe masina,Skoda Superb 2 Combi,Rcd 330g plus si as dori sa instalez si o camera pt marsarier.Va rog daca imi puteti spune ce model de camera as putea sa folosesc fiindca am inteles ca la Superb Combi ar fi nevoie sa se decupeze din haion si de asemenea daca imi puteti recomanda pe cineva pt montaj in zona Targoviste,Ploiesti,Bucuresti.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Ce optiuni sunt pentru montarea unor camere fata/spate (sau macar spate) pe un Tiguan 2017 Highline aflat inca in garantie? Gasesc service-uri care fac toata treaba fara sa afecteze garantia? Sau astept sa expire, gasesc camere OEM de comandat online si un atelier sa le montez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in aria de prestari servicii pe cei care se ocupa de asta. Eu cred ca daca umbli la instalatia electrica si nu este facut la service autorizat VW pierzi garantia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Clodius said:

Verifica in aria de prestari servicii pe cei care se ocupa de asta. Eu cred ca daca umbli la instalatia electrica si nu este facut la service autorizat VW pierzi garantia

Da, am intrebat deja pe acolo, ma gandeam ca are cineva o experienta personala pe modelul asta de masina. Ma interesa mai mult camera fata si daca poate substitui un dashcam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare motorasul/mecanismul care scoate camera afara si impinge sigla e acelasi care se foloseste si la deschiderea portbagajului sau au legatura sunt impreuna? Am gasit si mecanismul respectiv sa-l cumpar.... si daca-mi poate raspunde cineva la postul facut mai sus sau sa uneasca si intrebarea asta la postul respectiv.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!