Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

cel pentru camera e strict pentru a deschide sigla, in marsarier. Mai departe, nu inteleg ce te intereseaza sa stii......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la montaj mi s-a spus ca e stricat si cel care deschide portbagajul cand apesi pe sigla(switchul din sigla si daca se poate repara sau inlocui, cu sigla fara camera pot deschide portbagajul cu asta nu pot)? deci nu au legatura ca am gasit mecanismul respectiv sa-l cumpar separat cel pentru camera/sigla, si firul maroniu din poza ce rol ar avea?

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john, sa nu te superi.... dar nu am inteles aproape nimic din postul tau. Am inteles ca nu descuie cu sigla cu camera... ok, poate este switch defect - nu am incercat inlocuirea acestuia. Desfaceti si verificati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza daca se poate repara sigla defecta? Cablajul l-am testat este ok. Am gasit si mecanismul care deschide camera sa-l cumpar sa-l inlocuiesc.

Sau nu are rost sa ma complic si mai bine cumpar alta camera cu tot cu sigla

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seanjohnn nu am inteles nici eu ce anume nu iti merge, nu poti sa deschizi portbagaj cand apesi pe sigla sau nu se deschide camera cand bagi in masarier? Daca ai o poza sa vedem mai exact ar fi mai bine. Pe sigla ar trebui sa ai o mufa cu 4 pini, iar pt switch de deschis portbagaj mai ai o mufa cu 2 pini care merge la modul din camera. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, seanjohnn said:

Ma intereseaza daca se poate repara sigla defecta? Cablajul l-am testat este ok. Am gasit si mecanismul care deschide camera sa-l cumpar sa-l inlocuiesc.

Sau nu are rost sa ma complic si mai bine cumpar alta camera cu tot cu sigla

desfaceti sigla...dar e complicat de ajuns la switch - posibil sa se poata curata. Altfel, alta sigla cu tot cu camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, terrabyt a scris:

seanjohnn nu am inteles nici eu ce anume nu iti merge, nu poti sa deschizi portbagaj cand apesi pe sigla sau nu se deschide camera cand bagi in masarier? Daca ai o poza sa vedem mai exact ar fi mai bine. Pe sigla ar trebui sa ai o mufa cu 4 pini, iar pt switch de deschis portbagaj mai ai o mufa cu 2 pini care merge la modul din camera. 

Cand bag in marsarier nu iasa camera afara, si bonus nu pot deschide nici portbagajul cu sigla asta.

Sa fie din cablaj?, am pus sigla veche pe cablajul de la kitul de la camera si cu asta merge se deschide portbagajul

 

 

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, sa inteleg ca tu ai facut retrofit la camera highline si nu merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am cumparat kitul de highline cel din poze complet cu modul, cablaje si camera.  (vezi pag.43 am postat acolo poze cu tot kitul)

Probleme intalnite:

1. Cand pun in marsarier camera nu iasa afara, pe ecran apar dungile care se misca cand invarti de volan, ecranul fiind pe fundal negru.

2. Cu sigla aceasta nu pot deschide nici portbagajul, am testat cablajul e ok deschide cand pun direct in mufa acolo.

Cu sigla veche pot deschide portbagajul. Am gasit sa cumpar mecanismul respectiv separat pe internet, cu cine am vb mi-a zis ca a intampinat aceeasi problema si ca ar fi fost din cablaj erau niste fire slabite.

Ma intereseaza daca se poate repara sigla aceasta sau nu are rost sa ma complic.

Am testat camera separat am legat-o direct si merge.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cum ce ai acolo pe masina, din ce imi dau seama tie iti lipseste alimentarea la sigla. Ar trebuie sa fie  o mufa cu 4 pini: un 12v , o masa , un fir de semnal de masarier( sa se deschida sigla) si un fir care da semnal spre calc de confort sa iti deschida portbagaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, terrabyt a scris:

Pune o poza cum ce ai acolo pe masina, din ce imi dau seama tie iti lipseste alimentarea la sigla. Ar trebuie sa fie  o mufa cu 4 pini: un 12v , o masa , un fir de semnal de masarier( sa se deschida sigla) si un fir care da semnal spre calc de confort sa iti deschida portbagaj. 

Asta am primit kitul respectiv , care a fost instalat si pe masina, intrebare firul maroniu din manunchi ce rol ar avea? deoarece a fost indepartat ca si cum ar fi in plus?

 

m-konversation-anhang (3).jpg

m-konversation-anhang (5).jpg

m-konversation-anhang (6).jpg519319189_m-konversation-anhang(111).thumb.jpg.ad47d1861b1c8a90f11b9e7c43bd9da8.jpg

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maro este masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai a fost inlaturat sa inteleg ca din cauza asta nu deschide camera si portbagajul? a fost montat prost?

doar ce l-am vazut inlaturat , acuma nu stiu au tras masa de altundeva alt fir....

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar a fost prost montata, daca nu e defecta - daca e kit nou, ma indoiesc.

Da, vezi daca au legat undeva firul de masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti recomanda pe cineva din Cluj care sa ma ajute sa rezolva camera asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serban Daniel

Salutare. Imi poate pune cineva o poza cu ce fel de camera de marsarier trebuie sa cumpăr pentru a o monta pe un Polo 6R. Are montat un Rns 315. Are deja electrica pentru ea trasa? Sau trebuie sa le trag direct de la Navigație. Multumesc anticipat pentru raspuns si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie. !! Am găsit diverse camere pe internet si nu stiu ca e potrivita!! Un link, schema, poze,etc  ar fi de mare ajutor!

Modificat de Serban Daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are fire, trebuie sa le tragi tu. Vezi daca se potriveste camera de tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Serban Daniel said:

Salutare. Imi poate pune cineva o poza cu ce fel de camera de marsarier trebuie sa cumpăr pentru a o monta pe un Polo 6R. Are montat un Rns 315. Are deja electrica pentru ea trasa? Sau trebuie sa le trag direct de la Navigație. Multumesc anticipat pentru raspuns si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie. !! Am găsit diverse camere pe internet si nu stiu ca e potrivita!! Un link, schema, poze,etc  ar fi de mare ajutor!

Daca vrei camera oem ai nevoie de cea din link-ul asta:

https://www.carsystems.eu/vw-rear-emblem-camera-kit-retrofit-polo-6r-5k0827469aq-ulm-adapter,id1442.html

Daca vrei ceva mai ieftin poti sa iei asta:

https://www.carsystems.eu/vw-scirocco-1k8-rear-camera-kit-retrofit-1k8980551-new-version,id1482.html

Mai ieftin de atat poti sa cauti camera pe site-uri (olx, ebay), dar trebuie sa vezi exact ce cod are, si apoi sa cumperi doar cablajul de undeva (ca site-ul de mai sus) . Pentru el e nevoie de cabluri ecranate si e mai complicat de facut plus ca ajungi tot acolo ca bani.

La camere after market ai nevoie de un adaptor ca sa te poti lega la RNS si calitatea e discutabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.07.2018 at 10:05, F l o r i n a scris:

clar a fost prost montata, daca nu e defecta - daca e kit nou, ma indoiesc.

Da, vezi daca au legat undeva firul de masa

Nu a fost kit nou, luat sh de pe ebay tot kitul complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, pana la urma ai rezolvat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu am mai avut timp, o sa caut pe cineva la sfarsitul lunii , am gasit si mecanismul care scoate camera afara incerc mai multe variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu un post, daca imi puteti recomanda pe cineva din Cluj care sa ma ajute cu , camera asta sa o pot rezolva. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

De duminica, voi deveni oficial proprietar de G7, model TDI din 2015, 150 CP, aprox 140k km - adus din germania, folosit de o cunostinta pentru drumuri lungi, mai mult pe autostrazi.

Din pacate, din lista de accesorii lipseste camera de marsarier, care este destul de necesara prietenei.

Masina are totusi senzori de parcare fata si spate, dar pentru ea s-au dovedit in trecut a nu fi suficient pentru a nu agata masina....

Fiind nestiutor avansat in ceea ce priveste subiectul de dezasamblare, identificare coduri, conectare la masina, montaj, reasamblare, etc - imi puteti face vreo recomandare de service/locatie de incredere, unde as putea cere o oferta pentru  produs (camera) + montaj?

Am incercat sa gasesc pe forum, dar preponderent am gasit sfaturi si linkuri pentru persoane care voiam sa DYI.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in aria de prestari servicii, sunt persoane din bucuresti care te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt recomandare!

Modificat de rhaduqu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!